TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec II plener artystyczny  „Z nurtem Wisłoki” Szaferowi wczoraj i dziś - Przecław 2016
II przegląd twórczości kulturalnej i artystycznej członków KŚT z Mielca i powiatu mieleckiego „Z nurtem Wisłoki” Szaferowi wczoraj i dziś
18.06.2016


18 czerwca 2016r. przy czynnym zaangażowaniu finansowym Starosty Powiatu Mieleckiego Zbigniewa Tymuły, Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej i Klub Środowisk Twórczych z prezesem Jadwigą Klaus, przy aktywnej współpracy Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” z Przecławia, Urzędu Miejskiego w Przecławiu, Miejskiego Centrum Kultury w Przecławiu został zorganizowany II plener artystyczny twórców z Mielca i powiatu mieleckiego.

W Miejskim Centrum Kultury w Przecławiu przybyłych gości powitała prezes Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” Józefa Krzak, która ciekawie opowiedziała o burzliwych dziejach Przecławia, zamku Reyów i Ziemi Przecławskiej.

Z kolei burmistrz Przecławia, Pan Ryszard Wolanin, przekazał uczestnikom pleneru życzenia twórczych pomysłów w przedstawianiu uroków Przecławia i Ziemi Przecławskiej.

Następnie uczestnicy pleneru udali się autokarem do Rzemienia, gdzie zwiedzali odrestaurowaną wieżę mieszkalno-obronną, której właścicielami są Krystyna i Lucjan Kolbuszowie. Pani Krystyna opowiedziała historię remontu baszty, która odzyskała dawną świetność.

Po powrocie do Przecławia artyści zwiedzili Przecław: kościół parafialny, Rynek z figurą św. Jana Nepomucena, kościółek św. Bernardyna, Krzyż Szwedzki, kapliczkę przy ulicy Weneckiej, zamek Reyów, którego obecnie właścicielką jest Pani Dorota Tyszkiewicz, i Kapliczkę Szczęścia na terenie parku zamkowego.

Podczas poczęstunku przygotowanego przez członkinie Stowarzyszenia „Przecławski Krąg”, była to wspaniała zalewajka i domowe ciasto, Józefa Krzak przedstawiła niezrzeszonych twórców z gminy Przecław: Danutę Rusin z Tuszymy i Adama Kopacza- przecławianina z dziada pradziada. Pani Danuta maluje pejzaże Ziemi Przecławskiej i pisze wiersze „do szuflady”. Dla zgromadzonych przeczytała kilka swoich utworów z cyklu „Anioły”. Natomiast pan Adam oprócz własnych wierszy zaprezentował rzeźby z drewna oraz płaskorzeźby w styropianie, przedstawiające budowle i zabytki Przecławia.
Na plenerze obecny był wiceprezes TMZM Andrzej Talarek, świetny felietonista i poeta, który również czytał swoje wiersze oraz Jan Stępień wspaniały recytator zaprezentował kilka swoich utworów.

Przyszedł czas na pracę twórczą. Plenerowcy rozeszli się po Rynku i Przecławiu, szkicowali i malowali poszczególne obiekty i kamieniczki.

Późnym popołudniem wszyscy udali się do rezerwatu „Bagno Przecławskie”, gdzie przeszli ścieżką edukacyjną.
Twórcy wykonywali fotografie, szkicowali fragmenty bagna i lasu, by później przenieść te obrazy na płótno.

Spotkanie zakończyło się na terenie szkółki leśnej, gdzie w pięknej altanie użyczonej przez Nadleśnictwo Tuszyma, przy grillu, opowiadano o urokach i bogactwie lasu, przygodach leśników, śpiewano piosenki ludowe i biesiadne. Impreza przyczyniła się do zintegrowania członkiń Stowarzyszenia” Przecławski Krąg” z twórcami zrzeszonymi w Klubie Środowisk Twórczych.

W drugim przeglądzie twórczości artystycznej wzięli udział następujący twórcy i działacze: Grażyna Pieróg-Kotlarz, Stanisław Szęszoł, Maria Korzeniewska, Jan Stępień, Rafał Maciąg, Renata Kusiak, Andrzej Ryba, Płeszka Tadeusz, Maria Zapolska, Roman Trojanowski, Jolanta Stachura–Paśko, Rusin Danuta, Andrzej Bednarz, Józefa Krzak, Agnieszka Małek, Zbigniew Maglecki, Marian Pietruszka, Regina Kasprzak-Adamik, Stanisław Czarnecki, Lidia Rybak, Irena Wilk, Maria Kozioł, Jadwiga Klaus, Andrzej Talarek.

Prezes KŚT Jadwiga Klaus podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tej wspaniałej imprezy.

Tekst: Teresa Elżbieta Pyzik

fot. Roman Trojnacki


Podobne tematy:
- „Z nurtem Wisłoki - Szaferowi wczoraj i dziś” Przecław 2016, regulamin
- II plener artystyczny „Z nurtem Wisłoki” Szaferowi wczoraj i dziś - Przecław 2016
- Finał przeglądu twórczości artystycznej "Z nurtem Wisłoki" 29.11.2015r.
- Plener malarsko–rzeźbiarski twórców powiatu mieleckiego ”Z biegiem Wisłoki” - Mielec 2015
 

  Copyright © 2006-2016 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII