TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Plener malarsko–rzeźbiarski twórców powiatu mieleckiego ”Z biegiem Wisłoki”
Plener w parku Pałacyku Oborskich w Mielcu oraz na rynku mieleckiej starówki
12-13.09.2015

Dwudniowy plener malarsko – rzeźbiarski twórców powiatu mieleckiego w ramach Pierwszego Przeglądu Twórczości Artystycznej Powiatu Mieleckiego ”Z biegiem Wisłoki” zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera i Klub Środowisk Twórczych w Mielcu ze środków pozyskanych z grantu od Starostwa Powiatowego w Mielcu przygotowany przez Andrzeja Talarka wiceprezesa TMZM, Jadwigę Klaus prezesa KŚT oraz sekretarza TMZM Agnieszkę Małek, miał miejsce 12 i 13 września 2015 roku w Mielcu.


W sobotę spotkaliśmy się w parku Dworku Oborskich, słoneczna pogoda zachęciła malarzy, rzeźbiarzy oraz hafciarzy do tworzenia na łonie przyrody. Malarze zaopatrzeni w blejtramy zakupione ze środków pozyskanych z grantu, rozpierzchli się po parku, aby znaleźć odpowiedni obiekt do swoich prac. Inspiracją był dla nich sam budynek dworku oraz jego otoczenie. Maria Zapolska, Grażyna Pieróg–Kotlarz, Janina Śmist, Agnieszka Małek, Marian Pietruszka, Halina Saj, Andrzej Bednarz, Grzegorz Cebula, Emilia Rajpold, Renata Kusiak w skupieniu nanosili na płótna wybrany skrawek krajobrazu.

Grześ Cebula dla odmiany, szkicował artystów rzeźbiarzy przy pracy. Ci ostatni przyszli na plener z gotowymi koncepcjami. Stanisław Szęszoł i Stanisław Czarnecki wyczarowywali figury jarmarczne ( babę z kurą i jajami oraz chłopa ze skrzynką kapusty), Tadeusz Płeszka pracował nad afrykańską maską , a Rafał Misiąg starał się z korzeni wydobyć piękne kształty centaura- konia z głową i torsem człowieka. Hafciarze: Maria Szostak oraz Krystyna i Ryszard Laskowscy igłą i nitką utrwalali urokliwe widoki. Fachową pomocą służył im znany mielecki artysta Edward Kociański.


W niedzielę, 14 września 2015 roku uczestnicy przeglądu zebrali się na mieleckiej Starówce. Część z nich przemieściła się na bulwary, inni wrócili do parku Oborskich wokół dworku, pozostali zaczęli tworzyć w centrum rynku.


W słoneczne, popołudnie zaszczycili ich swoją obecnością członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Joanna Rębisz, prezes TMZM Janusz Chojecki, wiceprezes TMZM Zbigniew Wicherski. W rozmowie z Joanną Rębisz nasza prezes pytała o możliwości zorganizowania w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie wystawy prac naszych malarzy i hafciarzy. Tytuł wystawy i termin prezentacji pozostanie do uzgodnienia w terminie późniejszym.

Mielczanie wracający z nabożeństw z pobliskiego kościoła i spacerujący po rynku z zainteresowaniem przyglądali się pracy artystów, przystawali nad rzeźbami i haftami, rozmawiali z twórcami. Składane były również zamówienia na ich dzieła.

Przez cały czas trwania pleneru artystów wspierali organizatorzy: Andrzej Talarek, Jadwiga Klaus oraz Agnieszka Małek. Każdy dzień pracy twórców kończył się wspólnym poczęstunkiem.

Plener był doskonałą okazją do rozmów na temat warsztatu pracy, zainteresowań, planów na przyszłość artystów Mielca i powiatu mieleckiego.

tekst - Teresa Elżbieta Pyzik / Zbigniew Wicherski
zdjęcia – Stanisław Czarnecki, Roman Trojnacki, Zbigniew Wicherski

 


fot. Roman Trojnacki, Zbigniew Wicherski


Z biegiem Wisłoki Plener rzeźbiarsko-malarski KŚT Mielec, 12-13 wrzesień 2015r.

link do filmu: http://youtu.be/v_JW8XocWOY
Nagranie wideo: Zbigniew Wicherski


  Copyright © 2006-2015 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII