TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec  TMZM Mielec Mielecka kultura  TMZM Mielec Bitwa pod Grunwaldem, płaskorzeźba w Gawłuszowicach
Gawłuszowicki Grunwald odsłonięty!
 15-07-2010

Płaskorzeźba Bitwa pod Grunwaldem przytłoczyła mnie swoim ogromem, napełniła mnie swoją treścią do tego stopnia, że już wtedy powiedziałem sobie, że musi być moja, musi trafić tutaj, do Gawłuszowic.

Choć dzieło Jana Papina w gawłuszowickiej szkole stanęło w lutym tego roku, jego oficjalna prezentacja przełożona została na 15 lipca, czyli dokładną rocznicę wydarzeń spod Grunwaldu. Taki był pierwotny zamysł samego autora – zakończyć prace nad rzeźbą dokładnie w roku 2010. Papina przybył na uroczystości wraz z żoną. Zapowiedział także, że jak tylko będzie to możliwie, chciałby odwiedzać Gawłuszowice i „spotykać się” z dziełem, które jest sporą częścią jego amatorskiej kariery rzeźbiarskiej.

Uroczystości otworzył Jan Nowak, wójt Gminy Gawłuszowice. – Przyczyną dzisiejszego święta jest niewątpliwie 600-lecie wielkiej wiktorii Władysława Jagiełły i księcia Witolda nad krzyżacką potęgą. To właśnie 600. lat temu ta potęga legła u stóp króla Polski i księcia litewskiego – przywoływał fragmenty historii wójt. – Zainspirowany opisem tej bitwy wielki malarz Jan Matejko, namalował piękny obraz. A zainspirowany tym obrazem Jan Papina dokonał wielkiego dzieła, wykonał płaskorzeźbę w skali 1:1 obrazu. Chcemy ją dzisiaj otwarcie zaprezentować – mówił dumnie Nowak.

Zaraz po zakończeniu mszy w Kościele św. Wojciecha w Gawłuszowicach, przybyły specjalnie na okazję odsłonięcia płaskorzeźby ksiądz biskup Edward Frankowski poświęcił monument znajdujący się w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego. – Dzieło upamiętniające wielką, zwycięską Bitwę pod Grunwaldem działa na nas bardzo mocno. Wydaje nam się bowiem, że ci wszyscy ojcowie, którzy byli zwycięzcami nad Krzyżakami przychodzą by natchnąć nas wszystkich do walki o zwycięstwa na każdym kroku – mówił biskup Frankowski, po czym poświęcił wysokie na pięć i długie na dziesięć metrów historyczne już dzieło Jana Papina.

Nabywcą wzruszony patriota

Choć od początku roku pojawiały się głosy, kto kupił płaskorzeźbę od zielonogórskiego artysty, nikt informacji tych nie potwierdzał. Okazało się, że on sam czekał z ujawnieniem się na 15 lipca. Tadeusz Rucki, bo o nim mowa, to wywodzący się z Kliszowa, gawłuszowickiej wsi, przedsiębiorca. – Przepraszam bardzo, ale mówcą nie jestem i mogę się rozpłakać – żartował biznesman, który jednak chwilę później wyraźnie nie krył wzruszenia. – Nie zasłużyłem sobie na takie wyróżnienie, na taką godność – dodawał łamiącym się głosem.

- Pomysł zakupu tej płaskorzeźby wziął się po prostu z serca. Kiedy dowiedziałem się o pracy Jana Papina i o problemach z którymi się borykał, zdecydowałem się pojechać i zobaczyć jego rzeźbę. Bitwa pod Grunwaldem przytłoczyła mnie swoim ogromem, napełniła mnie swoją treścią do tego stopnia, że już wtedy powiedziałem sobie, że musi być moja, musi trafić tutaj, do Gawłuszowic – tłumaczył Rucki.

- Praca z daleka robi jedno wrażenie. Ale trzeba to oglądać z bliska by dostrzec ile tutaj zostało pracy autora. Ja jestem osobiście pod ogromnym wrażeniem rzeźby, a samego autora niezmiernie podziwiam. Czuje to, co on czuł gdy pierwszy raz uderzył młotkiem w dłuto – wpatrywał się w wyrzeźbione drewno sponsor, który został jednocześnie Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gawłuszowickiej.

Podziw i uznanie
W takim właśnie tonie wypowiadali się licznie zgromadzeni politycy i samorządowcy. Senator Władysław Ortyl skoncentrował się na szacunku względem polskiej historii, ale także teraźniejszości, w której fakt, iż dzieło Papina znalazło się w Gawłuszowicach, trzeba wykorzystać, trzeba je prezentować. - Mam nadzieję, że to wielkie monumentalne dzieło, które robi na wszystkich wrażenie i pozwala aby te uroczystości były coraz bardziej podniosłe, zagości na stałe tutaj w Gawłuszowicach. W moim odczuciu ta gmina, która jest otoczona milami narodowymi jak Padew Narodowa, Tuszów Narodowy, do tych narodowych tradycji zmierza i dołącza – mówił senator Ortyl. – Drzwi do tej sali powinny być cały czas otwarte. Tak sobie to wyobrażam, że nie zabraknie tu mielczan i innych ludzi wewnątrz naszego powiatu, województwa, a także i kraju, którzy będą chcieli to piękne dzieło artysty obejrzeć – dodał.

Co dalej z Janem Papiną, a co z Bitwą…?
Jak udało się ustalić, obecne miejsce w którym można oglądać płaskorzeźbę, czyli sala gimnastyczna ZSG, nie będzie miejscem stałym dla dzieła. W dalszej przyszłości Tadeusz Rucki planuje znalezienie innej lokalizacji. - To jednak dalsza przyszłość, która będzie wymagała współpracy z kilkoma podmiotami, będzie wymagała czasu i poświęcenia – dopowiada. Pewnym wydaje się jednak fakt, iż dzieło Papina pozostanie w gminie Gawłuszowice, ponieważ to właśnie dla tej ziemi Rucki kupił monument.

Sam autor Bitwy pod Grunwaldem jest natomiast pod wielkim wrażeniem skali wydarzenia, które odbyło się przy okazji prezentacji rzeźby. – Zatkało mnie widząc tylu ludzi. Wszystko to zostało zrobione z ogromną pompą, podczas gdy ja spodziewałem się mszy i nielicznej obecności dzieci – mówił Papina.

Zielonogórski artysta przyznał, że kiedy w lutym trwały prace montażowe Bitwy pod Grunwaldem, drewno na kolejną rzeźbę już się suszyło. Będzie to również obraz Matejki, „Rejtan”. – Obraz jest bardzo istotnym przekazem historycznym. Ponieważ jednak są to potężne bloki drewna, ich przygotowanie zajmuje sporo czasu. Obecnie trwa ich klejenie i mam nadzieję, że stolarz zrobi swoją pracę do listopada – zapowiada Papina.

Nie oznacza to jednak, że do tego czasu artysta amator siedzi i czeka. Obecnie pracuje nad dwoma, również sporymi rzeźbami sakralnymi, które są tworzone z przeznaczeniem do ozdoby kościołów.

Foto
 

KS

  Copyright © 2006-2010 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII