TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec KŚT Mielec  TMZM Mielec Jaki to był rok dla Klubu Środowisk Twórczych w Mielcu?
Przyszedł czas na podsumowanie roku…
14.12.2013

Początek roku w Klubie Środowisk Twórczych związany był z tematyką wybuchu powstania styczniowego. Z okazji 150-lecia tego wydarzenia na zaproszenie senatora Władysława Ortyla artyści przygotowali wystawę prac o tematyce sakralno-świątecznej.

Kolejną inspiracją do zaprezentowania dzieł okolicznych artystów była przedłużająca się zima. Twórczość miała przełamać mrozy wprowadzając mnóstwo pozytywnych emocji. Efektem „pracy nad zmianą pogody” stała się wystawa pod tytułem „Zima artystów - ostatni akord”. Wernisaże wystaw odbyły się w Chorzelowie i w Tuszymie.

Marzec wraz ze świętem kobiet przyniósł coroczną wystawę ukazującą piękno kobiet w otoczeniu wiosennych kwiatów, które można było podziwiać na wystawach zorganizowanych w Grochowem i Przecławiu. − Z ciekawą inicjatywą wyszła Grupa Literacka „Słowo”, która zaproponowała nam comiesięczne, sobotnie spotkania łączące promocję tomików poezji poetów zrzeszonych w Grupie Literackiej z prezentacją dzieł naszych artystów – mówi Jadwiga Klaus.

W maju na zaproszenie Prezydenta Miasta grupa twórców zaprezentowała swój dorobek artystyczny przed gośćmi z Niemiec i Węgier, którzy przyjechali do Mielca w ramach Spotkania Miast Partnerskich z okazji Dnia Europy.

Podróże małe i duże
Początkiem czerwca członkowie Klubu Środowisk Twórczych uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, gdzie oglądali prace dyplomowe studentów ASP. Odbyły się również dwie wycieczki po okolicach Mielca i powiatu, których efektem stał się Performance Fotograficzny z okazji III Ogólnopolskich Spotkań Lotniczych Pokoleń w Mielcu. W lipcu na wystawie pt. „Duchem, sercem, myślą” artyści zaprezentowali swoje prace na wyjazdowym spotkaniu w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Koniec lata przyniósł inspirację w postaci Lawendowych Pól, gdzie zorganizowano plenerowe zajęcia polegające na tworzeniu w otoczeniu malowniczej przyrody. Klub Środowisk Twórczych pokazał się również na dwóch, dużych corocznych imprezach - Dniach Mielca i Rozmaitościach Folkowych. W listopadzie zorganizowano wystawę pt. „4 pory roku - jesień” prezentowaną w Tuszymie i mieleckim Domu Pomocy Społecznej. Zwieńczenie bogatego artystycznie roku stanowi wystawa pt. Inspiracje otwarta 24 listopada z udziałem zespołu ludowego Abracadabra.

W sali Centrum Wystawienniczego Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu możemy podziwiać wystawę mieleckich artystów zrzeszonych w Klubie Środowisk Twórczych pt. Inspiracje. Jak wyglądał ich rok twórczy? Prace można oglądać do 7 stycznia 2014 r.

− Nie za każdym razem mamy tyle samo wystawców ze względu na to, że do Klubu należą również osoby, które specjalizują się na przykład w wykonywaniu wielkanocnych pisanek lub bombek choinkowych, stąd uaktywniają się one głównie na wystawach świątecznych − mówi Jadwiga Klaus, Przewodnicząca Klubu Środowisk Twórczych.

Grupa jest na tyle otwarta, że wszyscy interesują się nie tylko swoimi ulubionymi dziedzinami, ale też tymi, które przedstawiają inni artyści i zaproszeni goście. W Klubie każdy ma szansę nie tylko prezentacji własnych dzieł, ale też rozwoju swoich artystycznych umiejętności i odkrywania w sobie nowych talentów.

- Zawsze namawiam artystów do wypróbowania innych technik, pokazywania ich na wystawach i przełamywania granic własnej nieśmiałości twórczej. Chciałabym, żeby to towarzystwo artystyczne było cały czas żywe i prężnie działało inspirując do odkrywania nowych źródeł. Przyjmuję wszystkich chętnych do tworzenia. Obecnie mamy w swoich kręgach również osoby z ASP, które nie wstydzą się wystawiać prac obok artystów, którzy prezentują coś po raz pierwszy. Tutaj nie ma negatywnej krytyki, wpływamy na siebie bardzo pozytywnie − stwierdza Jadwiga Klaus.

Klub Środowisk Twórczych podejmuje próby stałego wspierania swoich artystów poprzez zapraszanie interesujących gości przynoszących zarówno inspirację jak i opiniotwórcze wsparcie. − Był u nas między innymi profesor Hodys z Krakowa, który wielokrotnie przyjeżdżał i pomagał twórcom na zasadzie rzetelnych porad mówiąc o tym, co można by było jeszcze poprawić w tworzonych pracach. Pamiętam, że kiedyś podpowiedział naszemu Marianowi Pietruszce, który robił rzeźby w korzeniu, aby nie lakierował swoich dzieł. Fachowiec wskazał sposób w jaki można oczyścić i zabezpieczyć rzeźby przed kornikami i innym robactwem nie zaburzając naturalności ich struktury- mówi przewodnicząca Klubu Środowisk Twórczych.

- Wiele razy odwiedzał nas również Stan Bigda, który w Samorządowym Centrum Kultury miał nawet jedną ze swoich wystaw. Podchodził i podpowiadał zasady mieszania kolorów i używania pędzli. Wspierając naszych artystów powiedział kiedyś bardzo ważne słowa: „Kochani gdyby któregoś z was okrzyknięto następnym Nikiforem, to te trzy, cztery machnięcia pędzlem byłyby bezcenne”. Każdy ma swoje widzenie świata i to jest najpiękniejsze – dodaje Jadwiga Klaus.


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYSTAWY 
(fot. Janusz Kipa)


 
  Copyright © 2006-2013 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII