TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
Kalwaria Pacławska, Przemyśl, Krasiczyn, Bolestraszyce
29.09.2012

Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej przy współpracy Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego Oddział Miejski w Mielcu zorganizowało Plener dla członków Klubu Środowisk Twórczych, Grupy Literackiej ,,Słowo’’ i Klubu Miłośników Lotnictwa.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ
Miłośnicy Ziemi Mieleckiej na jesiennym Plenerze

Pierwszym punktem założonego programu jednodniowego pleneru w dniu 29 września 2012 roku było zwiedzenie Kalwarii Pacławskiej, która położona jest na Pogórzu Przemyskim, Szlaku Architektury Drewnianej, wysokość 465 m. n.p.m. Znajduje się tam Sanktuarium Męki Pańskiej Matki Boskiej Kalwaryjskiej miejsce pątnicze nazywane Jerozolimą Wschodu ze względu na podobieństwo dwóch wzniesień które ma przedstawiać Golgotę i Górę Oliwną, obok znajduje się dom pielgrzyma i klasztor franciszkanów. W zabytkowej świątyni przywitał naszą grupę ojciec franciszkanin, opowiedział nam wyczerpująco o historii Sanktuarium oraz o burzliwych dziejach obrazu Matki Boskiej Kalwaryjskiej która przedstawiona jest na obrazie z odsłoniętym uchem – słucha próśb wiernych. Każdy z uczestników mógł na karteczkach napisać swoje prośby lub podziękowania. Świątynia wokół otoczona jest zielenią i piękną panoramą na okoliczne wzgórza i pagórki.


Następnie jedziemy do Przemyśla zwiedzić Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, jest to placówka z wieloma działami historii tam z przewodnikiem zwiedzamy Bitwę pod Somosierrą, Judaikę, Twierdzę Przemyśl, srebra, oraz ikony. Udajemy się dalej do Krasiczyna zwiedzić zamek jeden z najpiękniejszych pomników architektury renesansowo - manierystycznej w Polsce i Europie. Pani Przewodnik opowiadała o historii zamku i jego właścicielach. Pracę nad jego budową rozpoczął w XVI wieku Stanisław Krasicki Przemyski Kasztelan a jego potomek Marcin Krasicki z zamku obronnego przebudował na wielkopolską rezydencję. Na dziedzińcu zamkowym zobaczyliśmy piękne sgraffita oraz cztery baszty Boską, Papieską, Królewską i Szlachecką. W środku grobowe krypty rodowe Sapiechów i Kaplicę zamkową w Baszcie Boskiej, weszliśmy też na szczyt baszty gdzie znajduje się taras widokowy z którego roztacza się piękny widok na park w którym rosną do dzisiaj drzewa posadzone przez rodzinę Sapiechów w XIX w. Zgodnie z tradycją Litewską po narodzinach każdego dziecka sadzono dla córki - lipy, syna - dęby.


Ostatnim punktem programu było zwiedzanie w Bolestraszycach Arboretum obiektu przyrodniczego utworzonego w 1975 roku, znajduje się tam kilka tysięcy odmian roślin, krzewów i drzew posadzonych wzdłuż malowniczych alejek, są tam też ptaki m. in. pawie, bażanty oraz jeziorko z krętym pomostem z którego podziwialiśmy kolorowe grzybienie i pływające tam ryby. Przepiękne miejsce w którym chciałoby się zostać o wiele dłużej niestety każdy dzień kiedyś się kończy.


Na terenie Arboretum rozkładamy grilla, palimy ognisko śpiewamy piosenki turystyczne a następnie jemy kiełbaski wspominając piękny słoneczny dzień pełen wrażeń i wczesnym wieczorem udajemy się w drogę powrotną do Mielca.
Koordynatorem, prowadzącym Plener i wprowadzającym w historię zwiedzanych obiektów oraz relacjonującym był:
Janusz Wyzina
 


  Copyright © 2006-2012 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII