TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po pracy:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec Komentator
TMZM Mielec Księga gości
TMZM Mielec  16-01-2009
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec
 
Jadernówka dalej czeka.

Koniec lutego prawdopodobnie przyniesie rozstrzygnięcie losów Jadernówki. Projekt o dofinansowanie remontu złożono w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz trzeci.


Ratunek dla zabytku

Nadal nie ma odpowiedzi zawierającej decyzję o przyznaniu dla Jadernówki - zabytkowego obiektu należącego do Muzeum Regionalnego, połowy kwoty na renowację. Druga połowa pochodzić będzie z budżetu miasta i prezydent Janusz Chodorowski potwierdził już, że pieniądze na remont się znajdą. Nie jest to pierwsza tego typu próba ratowania niszczejącego budynku. W ubiegłych latach dwa razy muzeum ubiegało się o dotację, jednak ze skutkiem odmownym.

Budynek pochodzący z 1904 roku niemal w całości zachowany jest w stanie oryginalnym. Pierwotnie budynek obecnego muzeum mieścił dom i pracownię fotograficzną braci Augusta i Wiktora Jadernych którzy przywędrowali i osiedlili się w Mielcu na początku XX wieku. Miejsce to gromadzi jeden z największych, historycznych zbiorów fotografii i jego wartość jest unikatowa w skali kraju. Budynek Jadernówki jest jednak w opłakanym stanie, a remontu wymaga wszystko w budynku. Począwszy od instalacji centralnego ogrzewania i renowacji dachu, który pokrywają dachówki sprzed ponad stu lat, przez wzmocnienie i uszczelnienie drewniano – glinianych stropów, aż po renowację przeszklonego pomieszczenia, w którym mieściło się fotograficzne atelier. – Stan dachu z gliny i drewna powoduje gnicie belek i przeciekanie, a przez to ściany i sufit także gniją. Nie jest obecnie możliwe urządzanie żadnych wystaw, ponieważ w budynku brak działającego centralnego ogrzewania i jest po prostu zbyt zimno.

Wszystko do remontu

Jadernówka wymaga dogłębnej, kompleksowej renowacji i to od wielu lat. - Żadne pojedyncze prace remontowe nie mają teraz sensu. Trzeba to przeprowadzić całościowo od początku do końca. Osobną kwestią jest, że pojedyncze prace byłyby dużo droższe, gdyby były przeprowadzane z własnych środków. Remont mógłby się rozciągnąć na lata mówi Janusz Halisz, pracownik Muzeum. W tej chwili stan dachu i stropu jest tak zły, że niemal grozi zawaleniem. Funkcjonowanie utrudnia też bardzo brak ogrzewania. – To nie pozwala w pełni wykorzystać możliwości tego budynku, także wystawienniczych – kończy pan Halisz. Przez lata odkąd w zabytkowym domu Jadernych zaczęła funkcjonować fotograficzna filia Muzeum Regionalnego, jedyne remonty polegały na przystosowaniu budynku do użytku.

Projekt odnowy zabytku przygotowany został zespołowo pod kierownictwem Jacka Tejchmy, dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Na jego rozpatrzenie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma 10 tygodni, jednak już wiadomo, że okres oczekiwania wydłuży się o kilka kolejnych.
 
PW

16-01-2009  
źródło -  www.hej.mielec.pl
TMZM Mielec
 Copyright © 2006-2008 TMZM Mielec wichz MCMLXII