TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec  TMZM Mielec Ludzie TMZM

Józef Witek - Jestem "kopnięty" na punkcie Mielca
03.05.2010
Nie zetknąłem się dotąd z przypadkiem napisania encyklopedii przez jednego człowieka. Chyba jestem pierwszy - mówi nam Józef Witek

- Czy kocham Mielec? I to jeszcze jak! Gdybym nie był "stuknięty" na punkcie swojego miasta, to na pewno nie napisałbym aż trzech tomów. To jest 2,2 tys. stron, 10 lat codziennego pisania z wyjątkiem jednego pobytu w szpitalu. Nie mówiąc o chodzeniu po Mielcu i jeżdżeniu samochodem najczęściej do archiwów w: Rzeszowie, Tarnowie, czy Krakowie - mówi nam Józef Witek, autor "encyklopedii miasta Mielca".

Pan Józef jest rodowitym mielczaninem. - Skręcając z ul. Wyspiańskiego na wiadukt przejeżdża się przez miejsce, gdzie kiedyś stał dom mojej rodziny - zdradza nam regionalista.

Jeszcze nikomu to się nie udało

Pan Witek przez wiele lat był choreografem i instruktorem zespołów tanecznych i muzycznych Od 2000 r. zajmuje się wyłącznie pisaniem książek o Mielcu. To już kilkanaście różnych pozycji, m.in. o ulicach i ich patronach. Ale również publikacje poświecone: PSS Społem, szkole muzycznej, MKS, MZBM i Stali Mielec. Napisał też o podmieleckiej gminie Padew Narodowa. Ale najwięcej pracy kosztowało go stworzenie encyklopedii Mielca.

- Najtrudniej było na początku - przyznaje. - Musiałem przekonywać ludzi, że mi się uda. Co prawda nie zetknąłem się dotąd z przypadkiem napisania encyklopedii przez jednego człowieka, ale wierzyłem mocno, że mnie się to uda. Z czasem coraz więcej osób zaczęło się tym tematem interesować i mnie wspierać. Przynoszono i przesyłano różnorakie materiały. Pierwotnie nastawiałem się na jeden opasły tom, ale wyszło ich aż trzy.

Synowie żartowali, że mają siostrę "Encyklopedię"

- Encyklopedię pisałem w domu, w czasie wolnym od pracy zawodowej - wspomina pan Józef. - Popołudniami chodziłem na wywiady, część urlopu przeznaczałem na wizyty w archiwach i bibliotekach, a weekendy na wędrowanie po Mielcu. Byłem na wszystkich ulicach, w firmach, nawet na cmentarzach itd. Olbrzymią pomoc otrzymałem od żony Elżbiety, która jest polonistką. Przyjmowała i wysłała maile, poprawiała też teksty.

- Żeby podołać zadaniu, trzeba było stawać bardzo wcześnie rano - zdradza. - A budziłem się nawet przed godz. 4. Tak, aby coś napisać przed pójściem do pracy. Po jej zakończeniu udawałem się po materiały, a wieczorem znowu pisałem. Synowie żartowali, że mają "siostrę", której ojciec poświęca najwięcej czasu, a koledzy z pracy kupili mi nawet lalkę, której dali na imię "Encyklopedia". I ona stoi na poczesnych miejscu w moim domu.

Nie ma nic za darmo
- Tak naprawdę nad encyklopedią pracowałem w racjonalnych wymiarach czasowych, ale codziennie - podkreśla pan Józef. - Ale z czegoś trzeba było zrezygnować. Bardzo rzadko oglądałem telewizję, gazety ledwie przeglądałem, z książek - tylko literatura faktu, a na koncerty i filmy - od czasu do czasu. I tak było przez 10 lat. Ale coś za coś.

W swoje książce regionalista umieścił aż osiem tysięcy haseł. - Oprócz biogramów ludzi są informacje o ulicach i placach, są hasła geograficzne, przyrodnicze, przemysłowe, handlowe, komunalne, urzędnicze. A więc wszystko to, co składa się na życie mojego miasta.
***
Czy wiesz, że:
- Początki Mielca datują się na 10 tys. lat przed naszą erą. Z tego okresu pochodzą pierwsze ślady osadnictwa na dzisiejszym terenie Wojsławia - dziś osiedla w Mielcu.
- Najważniejszą budowlą w Mielcu jest bazylika mniejsza św. Mateusza. To od wieków było centrum życia nie tylko religijnego, ale również kulturalnego i oświatowego Właśnie przy niej powstała pierwsza szkoła w mieście. A najważniejsze święta państwowe i najważniejsze wydarzenia były czczone nabożeństwami w tej świątyni.
- Założycielami właścicielami miasta był ród Mieleckich. Najwybitniejsi to: Sebastian, kasztelan krakowski i pierwszy świecki senator Rzeczpospolitej, Jan - wojewoda podolski i hetman okresowy, Stanisław, rotmistrz królewski, oraz Mikołaj - hetman wielki koronny za czasów Stefana Batorego, kiedy to zwycięsko walczyliśmy z państwem moskiewskim.

Paweł Galek
źródło: www.pressmedia

 

  Copyright © 2006-2010 TMZM Mielec &  ;wichz MCMLXII