TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Mieleckie lotnisko z nowym oświetleniem nawigacyjnym
To jedno z dwóch lotnisk w województwie podkarpackim posiadające takie zaplecze
07.04.2016

Zakończyły się prace przy oświetleniu nawigacyjnym mieleckiego lotniska. Teraz jest ono dostępne dla pilotów także w nocy i przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Zakończono zadanie inwestycyjne pt."Przebudowa oświetlenia nawigacyjnego wraz z niezbędnymi instalacjami i urządzeniami".

Podczas prac zainstalowano 150 kompletów certyfikowanych lamp przeznaczonych na potrzeby lotnicze, zużyto około 50 km przewodów. Przeprowadzono też wymagany oblot i certyfikację świateł. W tej chwili lotnisko jest upoważnione do tego, by prowadzić operacje lotnicze w nocy na dwóch głównych kierunkach drogi startowej. Ponadto nowe oświetlenie zwiększa możliwość operacji dziennych w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Na Lotnisku Mielec (EPML) dobiegły końca trwające od 2013 roku działania prowadzące do instalacji i certyfikacji oświetlenia pasa startowego. Wczoraj (7 kwietnia) zostało ono oficjalnie oddane do użytku.

- Możemy się pochwalić zakończeniem działań związanych z inwestycją oświetlenia lotniska i finalizacją procedur związanych z uruchomieniem tegoż oświetlenia. Bardzo się cieszę, że ruszamy z tymi działaniami do przodu, że jest to też jedno z kilku działań, jakie planujemy do realizacji na terenie lotniska. Po pierwsze oddajemy oświetlenie lotniska, po drugie pracujemy nad strategią jego rozwoju czy kwestią budowy stacji tankowania paliw. – mówił podczas uruchomienie oświetlenia Daniel Kozdęba, prezydent Mielca.

Nowe oświetlenie znacznie poprawi możliwości lotniska. To także szansa na rozwój miasta. Mam nadzieję, że to lotnisko przyczyni się także do rozwoju przedsiębiorstw funkcjonujących w mieście, do poprawy statusu Mielca jako jednego z centrów gospodarczych i centrów rozwoju województwa podkarpackiego. Celem naszych działań jest by produkcja zakładów lotniczych w Mielcu mogła być przydatna jak najbardziej dla naszej armii. Liczę, że oświetlenie pozwoli przyczynić się do tego, byśmy mieli przygotowane zaplecze do rozwoju tej produkcji dla wojska. Mam nadzieję, że tutejsze firmy będą mogły z tej okazji skorzystać, a nasza rola jest taka, by im w tym pomóc. To niejedyny aspekt naszych działań. To również kwestia dostępu lotniska dla pilotów przylatujących do Mielca, dla pilotów, którzy latają turystycznie, dla których chcielibyśmy otworzyć to lotnisko – dodawał prezydent Mielca.

Nowy system świetlny mieleckiego lotniska zawiera:
- światła podejścia w standardzie tzw. uproszczony system dla kierunku lądowania 27
- wzrokowy wskaźnik ścieżki podejścia PAPI dla kierunku lądowania 27
- światła progów drogi startowej dla kierunku 27 i 09
- światła końca drogi startowej dla kierunków 27 i 09
- światła krawędziowe drogi startowej
- światła krawędzi drogi kołowania B
- światła krawędzi płyty postojowej przy drodze kołowania B
- oświetlenie reflektorowe płyty postojowej w standardzie spełniającym wymagania dla nieoprzyrządowanej drogi startowej
- system sterowania i zasilania oświetlenia
- system ochronników przepięciowych

Oświetlenie nawigacyjne obejmuje:
- świetlny system drogi startowej (światła krawędzi DS o długości 2498 m, progów DS i końców DS ), świetlny system drogi kołowania, podświetlanych znaków pionowych powiązanych z drogą startową zamontowanych wzdłuż drogi startowej 09/27 i świateł krawędziowych drogi kołowania oraz płyty postojowej;
- system precyzyjnego wskaźnika ścieżki podejścia PAPI drogi startowej przy progu 27. System PAPI składa się z czterech jednostek świetlnych rozmieszczonych w linii prostopadłej do osi drogi startowej po lewej stronie podejścia, każda z jednostek z dwoma źródłami 200W. Jednostki PAPI rozsyłają wiązkę światła z górną jej częścią barwy białej, a dolną barwy czerwonej. Podczas zmiany pozycji pionowej statku powietrznego następuje ciągła zmiana koloru widocznego przez pilota.
- uproszczony system świateł podejścia drogi startowej na kierunku 27 składający się ze świateł nadziemnych halogenowych na długości 420 m od progu 27 drogi startowej na przedłużeniu jej osi.

- Oświetlenie to kolejny krok w rozwoju lotniska. Bardzo poważna inwestycja została zakończona, w pełni oddana do eksploatacji, potwierdzona wszelki potrzebnymi dokumentami Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Ktokolwiek bywa na lotnisku musi zauważyć, ze wygląda ono inaczej niż kilka lat temu Wyczyściliśmy teren, lotnisko jest w pełni ogrodzone, jest postawiona nowa wieża, teraz zmodernizowaliśmy oświetlenie.
Do tej pory mieliśmy oświetlenie typu ŁUCZ, powojskowe, stare, miało ono przede wszystkim jedną wadę – podstawki, na których stały lampy były niełamliwe. Oświetlenie to należało zlikwidować. Teraz mamy nowoczesne, w które wyposażony jest cały główny pas startowy, jedna z dróg kołowania i plac postojowy – dodawał prezes lotniska Tadeusz Skubisz.

Inwestycje na mieleckim lotnisku docenia też PZL Mielec
– Chcemy podziękować za tę inicjatywę. Lotnisko wykorzystujemy do pracy, do oblotów samolotów naszej produkcji i śmigłowców, także do testów. Te testy musimy robić w każdych warunkach, jest to dla nas niezwykle ważne. Mamy też w naszej spółce ośrodek szkolenia lotniczego, który szkoli naszych klientów na samolotach. Do tej pory musieliśmy latać w Rzeszowie. Teraz mamy szansę na to, by to lotnisko wykorzystywać lepiej, częściej i bardziej optymalnie. Wiele się dzieje na lotnisku od paru lat – we właściwym miejscu powstała wieża, oświetlenie, to wszystko wygląda lepiej i nie trzeba się wstydzić. Rozwiązano wiele problemów strukturalnych na lotnisku – drogi, przejazdy. Buduje się też droga objazdowa. To poprawia bezpieczeństwo naszych pilotów. – powiedział dyrektor techniczny PZL Mielec Bogdan Ostrowski.

To jedno z dwóch lotnisk w województwie podkarpackim posiadające takie zaplecze. Sumaryczny koszt inwestycji wyniósł 2 623 500,00 zł netto.

Spotkanie zakończył nocny przelot dziennikarzy nad lotniskiem i Mielcem.

wichz

Odpalono nowe oświetlenie nawigacyne - Lotnisko Mielec EPML, 07.04.2016
link do filmu: http://youtu.be/u3HPyroYswM
Nagranie wideo: Zbigniew Wicherski 
  Copyright © 2006-2016 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII