TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec II Mielecki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"
26.02.2015

W Obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych udział wzięli członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera w Mielcu:  Prezes Janusz Chojecki, wiceprezes Zbigniew Wicherski, sekretarz Janusz Grdeń.

1 marca ustanowiono w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednym z punktów mieleckich obchodów tego święta był II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w niedzielę 28 lutego 2016 roku.


Marsz przeszedł przez Rynek, Rondo Żołnierzy Wyklętych, zatrzymał się przy Pomniku Armii Krajowej gdzie złożono kwiaty i przez wiadukt dotarł na Plac Armii Krajowej. Chwilę później w to samo miejsce przybiegło ponad stu uczestników II Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym.

Marsz rozpoczął się o godz. 12.30 uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mateusza w Mielcu. Po zakończeniu Mszy obecni uformowali pochód i przemaszerowali pod pomnik Armii Krajowej przy starym Cmentarzu Parafialnym.
fot. Teresa Wenta

Wśród delegacji, które złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Armii Krajowej była również delegacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w składzie: Janusz Chojecki, Zbigniew Wicherski, Janusz Grdeń i Jerzy Mamcarz.

Dalej, już przy akompaniamencie muzyki patriotycznej (m.in. pieśni legionowych) w wykonaniu Mieleckiej Orkiestry Dętej uczestnicy przeszli na Plac AK. W pochodzie brały udział liczne delegacje i poczty sztandarowe, m.in. przedstawiciele władz, samorządowcy, politycy, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2093 z Mielca, kawaleria z GRH 5 Pułku Strzelców Konnych z Dobrynina, żołnierze amerykańscy z 2. Pułku Kawalerii USA stacjonującego na poligonie w Nowej Dębie, żołnierze Wojska Polskiego, rekonstruktorzy, harcerze i mielczanie całymi rodzinami wyposażeni w Biało-Czerwone barwy.

Na placu członek Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć” Romuald Rzeszutek opowiedział o Żołnierzach Wyklętych oraz odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy napisany z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W dalszej części uroczystości mjr Robert Bajorski z Wojskowej Komendy Uzupełnień z Mielca odczytał Apel Poległych oraz oddana została Salwa Honorowa w wykonaniu Kompanii Honorowej Wojska Polskiego pod dowództwem kpt. Łukasza Skowrona.Licznie zebrani wysłuchali patriotycznego programu artystycznego.

Podczas, kiedy na Placu AK odbywały się uroczystości, z pod pomnika Armii Krajowej wystartował II Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Meta znajdowała się 1963 metry dalej, na Placu AK - było to symboliczne upamiętnienie daty zabicia ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, sierżanta Józefa Franczaka ps. W biegu wzięło udział ponad sto osób, w tym m.in. harcerze, strzelcy oraz osoby prywatne. Na mecie na biegaczy czekały nagrody - medale oraz materiały (publikacje, gadżety) dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Pamiątkowe medale uczestnikom biegu wręczyli Janina Pryjda – siostra Wojciecha Lisa “Mściciela”, Roman Rusin z rodziną – syn płk. Aleksandra Rusina a także Jerzy Dębicki, brat zamordowanego przez UB oficera AK.

Zgromadzeni w centrum miasta mielczanie zaśpiewali hymn narodowy, wysłuchali przejmującego Apelu Poległych, nagradzali uczestników biegu, wysłuchali patriotycznego programu artystycznego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyło obozowisko partyzanckie oraz poczęstunek z kuchni polowej.

Honorowy patronat nad II Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mielcu objął Prezydent RP Andrzej Duda.

wichz


Żołnierze Wyklęci - Marsz Mielec, 28.02.2016
link do filmu: http://youtu.be/UvN628s9X54
Nagranie wideo: skorpionstudio.pl


Żołnierze Wyklęci - Marsz Mielec, 28.02.2016
link do filmu: http://youtu.be/QxhMILjHkho
Nagranie wideo: Hej Mielec


fot. Roman Trojnacki


Żołnierze Wyklęci - Marsz Mielec, 28.02.2016
link do filmu: http://youtu.be/WmRIjNPksQI
Nagranie wideo: Zbigniew Wicherski


  Copyright © 2006-2016 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII