TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Śpiewanki patriotyczne w Muzeum Regionalnym po raz dziesiąty

97. rocznica odzyskania Niepodległości
10.11.2015

10 listopada 2015 roku w wypełnionej po brzegi Sali Pałacyku Oborskich po raz dziesiąty odbyły się śpiewanki patriotyczne. Uczczono w ten sposób 97 rocznicę odzyskania Niepodległości, ale również 95 rocznicę bitwy pod Zadwórzem i 75. zbrodni Katyńskiej.

- Chcemy dzisiaj uczcić 97. rocznicę odzyskania Niepodległości, ale nie tylko. W tym roku obchodzimy też 95. rocznicę bitwy pod Zadwórzem i Bitwy Warszawskiej. Jest to także 75 rocznica zbrodni katyńskiej – mówił Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Jerzy Skrzypczak przypominał jednocześnie, że za trzy lata Polacy obchodzić będą 100-lecie odzyskania Niepodległości. – To już dziesiąte nasze spotkanie, kiedy ćwiczymy gardła i w ten sposób, radośnie śpiewając, chcemy uczcić Święto Niepodległości. A już za trzy lata przypada setna rocznica Niepodległości. Proponuję, żeby te kolejne śpiewanki były ćwiczeniem do tych za trzy lata, kiedy zaśpiewamy sto pieśni na setną rocznicę odzyskania Niepodległości.

Muzyczną stroną wydarzenia zajął się Józef Witek, historyk, autor Encyklopedii Mielca. Przypominał on, jak ważną rolę pełniły pieśni żołnierskie. - Piosenka żołnierska towarzyszyła ludziom od niepamiętnych czasów, w Polsce od XV wieku układano już pieśni żołnierskie. Zwykle byli to autorzy anonimowi, później dopiero w XIX wieku zaczęto podpisywać pod tymi pieśniami. Często melodie były zapożyczane z innych krajów – mówił Józef Witek.
- Pieśń żołnierska pełniła kilka ważnych funkcji – miała za zadanie mobilizować, pokazać, że jak wszyscy śpiewają to stanowią jakąś jedność, siłę. Po drugie były pieśni, które miały wspomnieć rodzinę, bliskich, którzy zostali daleko.

Co roku śpiewanki patriotyczne nieco zmieniają swój repertuar.
- Dzisiaj będziemy śpiewać trzy rodzaje, trzy podzielone historyczne bloki piosenek. Pierwszy blok to pieśni z powstań narodowych – listopadowego, styczniowego. Drugi blok, ten który jest związany z dzisiejszą rocznicą, to pieśni legionowe. Trzeci związany z 70 rocznicą zakończenia II wojny światowej, to zbiór piosenek żołnierskich, żołnierzy polskich z różnych frontów także z polski podziemnej – podkreślał Józef Witek.
- Co każde śpiewanki śpiewamy nieco inny repertuar. W tym roku chcemy wprowadzić nową piosenkę, balladę o bardzo przejmujących słowach „Dnia 1 września”.Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej w śpiewankach patriotycznych reprezentowali: Zbigniew Wicherski, Andrzej Kobylarz, Janusz Grdeń oraz Roman Trojnacki.

Oprócz wspólnego śpiewania, zebrani zobaczyli tez prezentację multimedialną dokumentującą wizytę mielczan w Zadwórzy, gdzie uczcili 95. rocznicę bitwy.

Wieczór zakończył się pod Pomnikiem Wolności, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na pamiątkę poległych w walce o niepodległość.

Tekst: Zbigniew Wicherski/ HejMielec

fot. Roman Trojnacki


Śpiewali historyczne pieśni iTV Mielec Pałacyk Oborskich 10.11.2015
link do filmu: http://youtu.be/3tkSLvWAEzM
Nagranie wideo: iTV


  Copyright © 2006-2015 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII