TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Podkarpackie Pokazy Lotnicze - Mielec 2015
Podniebne pokazy i wystawa statyczna na płycie lotniska
12-13.09.2015

Podkarpackie Pokazy Lotnicze zorganizowane 12 i 13 września 2015 roku były dla mielczan wielkim świętem, przywołaniem fantastycznej tradycji lotniczej miasta. Na lotnisko ruszyły tłumy mieszkańców miasta, ale też gości z całej Polski Południowo-Wschodniej. To pierwsze takie wydarzenie w mieście słynącego z tradycji lotniczych. Mieleckie lotnisko odwiedziło 80 000 widzów

W prowadzonym na żywo programu z mieleckiego lotniska Prezes Klubu Miłośników Lotnictwa przy TMZM w Mielcu Zbigniew Wicherski udzielił wywiadu dziennikarce Radia Rzeszów o działalności klubu i tematu przewodniego audycji "Dlaczego kochamy lotnictwo", oraz radiu RDN Małopolska gdzie wspólnie z prezesem PROMLOT Kazimierzem Szaniawskim opowiadali o działalności organizacji lotniczych powiatu mieleckiego oraz organizacji V Spotkań Lotniczych Pokoleń - Mielec 2015.

Każdy, kto odwiedził Mielec może zgodzić się z stwierdzeniem, ze jest to miasto lotnicze. To tutaj w różnych częściach miasta znajdują się pomniki samolotów, które produkowano w zakładach lotniczych. To inicjatywa lokalnych miłośników lotnictwa, a także mieleckich zakładów lotniczych.

Było tłoczno i atrakcyjne na mieleckim niebie, można było zobaczyć m.in. zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Biało-Czerwone Iskry, zespół Żelazny i Firebirds był oraz desant skoczków z popularnego "Antka", czyli samolotu AN-2.

Nie zabrakło również sztandarowych produktów PZL Mielec. W dynamicznych pokazach zobaczyliśmy śmigłowiec S-70i Black Hawk i samolot M28. Swoje możliwości zaprezentują piloci doświadczalni Leszek Pawuła, Wojciech Romańczuk, Mirosław Obrębski i Paulina Różyło. W programie znalazł się również desant skoczków spadochronowych z samolotu M28 Bryza.

Podczas pokazów można było podziwiać maszynę Boeing Stearman, wyprodukowaną dla marynarki wojennej USA, z silnikiem, który napędza drewniane śmigło. A także wiatrakowiec "Xenon", TS-11 Iskrę, "Diamond DA42" - jeden z najnowocześniejszych samolotów szkoleniowych i RWD-5R - srebrno-błękitną latającą replikę przedwojennej awionetki turystyczno-sportowej, zbudowaną w latach 90.

W pokazach wzięło udział kilkadziesiąt statków powietrznych. Organizatorzy zaplanowali także wystawę statyczną na płycie lotniska, gry i zabawy dla dzieci, występy teatru ulicznego "Scena Kalejdoskop" oraz młodzieżowych zespołów tanecznych i muzycznych.

Miejsce pokazów zostało wybrane nieprzypadkowo, bo Mielec posiada niezwykle bogate tradycje związane z lotnictwem. To właśnie tu powstały zakłady PZL Mielec w 1938 roku, jako Zakład Nr 2 Państwowych Zakładów Lotniczych. Dziś, Mielec jest ważnym ośrodkiem przemysłowym Województwa Podkarpackiego, które w dobie globalnych wyzwań stawia między innymi na rozwój przemysłu lotniczego i szeroko pojęte innowacje.

Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec: My jesteśmy firmą lotniczą i tego typu firmy charakteryzują się innowacyjnością i wysokimi technologiami. Natomiast wyczerpiemy z naszej bogatej historii, której się nie wstydzimy. To jest bardzo ważna historia tego miasta. Przecież historia bez elementów wizualnych, jest lepiej odbierana. Dlatego postanowiliśmy kilka lat temu odrestaurować kilka modeli, które są bardzo charakterystyczne dla polskich zakładów lotniczych.

Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl zapewniał, że pomysł organizowania Podkarpackich Pokazów Lotniczych będzie kontynuowany, a jest też koncepcja rozszerzenia formuły tej imprezy. - Będzie kontynuacja tych pokazów. Chcielibyśmy albo w Krośnie, Stalowej Woli, Rzeszowie i być może na innych lotniskach te pokazy się pojawiały. Główne pokazy w cyklu dwuletnim wracałyby do Mielca, bo tu są największe możliwości.

Przez dwa dni trwania imprezy, której budżet zamknął się w kwocie 1,5 mln zł., mieleckie lotnisko odwiedziło 80 000 widzów. W niebo wzbiło się 54 statki powietrzne, wydano 124 akredytacje dla dziennikarzy i spotterów. Mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe akrobacje lotnicze, mrożące krew w żyłach figury wykonywane na przepięknych, samolotach i doskonały kunszt pilotów.

Zbigniew Wicherski

http://rdn.pl/?p=1081


  Copyright © 2006-2015 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII