TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec  Święto Niepodległości 11 listopada w Mielcu
Kwiaty, wieńce, pochód, biało-czerwone flagi i chorągiewki
11.11.2014

Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości rozpoczęły się tradycyjnie od Mszy Świętej odprawionej w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Świętego Mateusza. Tuż po Mszy Świętej uformowano pochód, który przeszedł pod Pomnik Wolności przy akompaniamencie Mieleckiej Orkiestry Dętej. Mielecka Orkiestra dęta to kilkudziesięciu mieleckich muzyków połączonych wspólną pasją do muzyki.

Wszędzie, gdzie wzrok sięgał powiewały biało-czerwone flagi i chorągiewki. Wiele młodych osób, specjalnie na tą okazję, przywdziało na ramię biało-czerwone opaski.

Metą przemarszu był Pomnik Jana Kilińskiego zwany także Pomnikiem Wolności. Tam montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie Gimnazjum numer 1. Krótka, treściwa prezentacja zakończyła się zaskakująco, z klatki ustawionej pod Pomnikiem wypuszczone zostało w niebo stadko gołębi.

Podczas części artystycznej, młodzież przypomniała słynne przemówienie Papieża Jana Pawła II, które wygłosił w siedzibie UNESCO drugiego czerwca 1980 roku.- Jestem synem narodu, który przetrzymał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć — a on pozostał przy życiu, i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród — nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg.

Niespodzianką był też przelot nad miejscem uroczystości samolotu, który dodatkowo wzbogacił Dzień Niepodległości.


Po zakończeniu części artystycznej, nastąpiło złożenie kwiatów przez delegacje urzędów i stowarzyszeń, kombatantów, parlamentarzystów, przedstawicieli władz miejskich. Wiązankę kwiatów w imieniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej złożyła delegacja w składzie: Jadwiga Klaus, Zbigniew Michalski, Zbigniew Wicherski.

Spotkanie przed pomnikiem zakończyła parada sztandarów, oraz tradycyjnie harcerze, którzy w parku za Pomnikiem Wolności utworzyli braterski krąg.

W tym roku świętujemy 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jednocześnie 11 listopada 1918 roku był dniem zakończenia I Wojny Światowej.

Zbigniew Wicherski


Podobne tematy:
- Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego 2014
- Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi dla członków TMZM
- Wystawa Jubileuszowa Klubu Środowisk Twórczych TMZM "Tworzą piękno"
- Zaproszenie na "Mieleckie Zapiski15-16. Rocznik Ziemi Mieleckiej 2012-2013"
- "Mieleckie Zapiski 15-16. Rocznik Ziemi Mieleckiej 2012-2013", promocja publikacji
  Copyright © 2006-2014 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII