TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Rajd rowerowy ,,Szlakiem Mieczysława Reya”
Bagno Przecławskie, zamek w Przecławiu
01.05.2012
Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej przy współpracy Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego Oddział Miejski w Mielcu i Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Mielcu zorganizowało Rajd Rowerowy ,,Szlakiem Mieczysława Reya (1836 – 1918)’’ właściciela zamku i dóbr w okolicy Przecławia, współzałożyciela Towarzystwa Tatrzańskiego i jego pierwszego prezesa (1874 – 1885), fundatora budowy pierwszego schroniska nad Morskim Okiem i pierwszego w Polsce muzeum regionalnego w Kuźnicach pod Tatrami.

Przy sprzyjającej słonecznej pogodzie rajd poprowadzono po malowniczych terenach powiatu mieleckiego. Trasa liczyła 45 km. Jego celem  było przybliżanie zasłużonych postaci dla historii naszego regionu  i propagowanie wśród naszej młodzieży zdrowego trybu życia. O godz. 9.00. obok muzeum Jadernych  w Mielcu prezes TMZM, Jerzy Kazana, wystrzałem ze startera dał sygnał do rozpoczęcia rajdu.

Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Rezerwatu Przyrody „Bagno Przecławskie”  w Nadleśnictwie Tuszyma, obszaru mokradeł, torfowisk i otaczającego lasu, gdzie w drzewostanie dominuje sosna zwyczajna, brzoza, dąb szypułkowy i czerwony oraz  buk. Janusz Wyzina, przewodnik rajdu, opowiedział o historii rezerwatu torfowiskowego. Idąc ścieżką przyrodniczą wokół  jeziorka, zrobioną przez leśników, uczestnicy zapoznali się z bogatą roślinnością występującą tu w ponad 200 gatunkach, między innymi rosiczka okrągło listna, długolistna, borówka bagienna, turzyca bagienna, wełniaki itp. Na tym terenie możemy spotkać ptaki, takie jak: bocian czarny, kukułka, sikorka, zięba, dzięcioł średni i czarny, kaczka krzyżówka, skowronek borowy i sójka; ssaki: wiewiórkę, mysz zaroślową, nietoperze; płazy: żabę jeziorową, ropuchę zieloną i szarą, traszkę grzebieniastą i kumaka nizinnego; gady: żmiję zygzakowatą, jaszczurkę zwinkę i żyworódkę oraz  padalca zwyczajnego.

Następnie pojechaliśmy do leśniczówki gdzie zapaliliśmy ognisko i zjedliśmy kiełbaski z grilla. Po odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą drogę do Przecławia na zamek aby realizować następny punkt programu. W progach zamkowych, w imieniu obecnej właściciel zamku  pani Doroty Tyszkiewicz, przywitała nas pani przewodnik, która oprowadzała nas po komnatach zamkowych i tarasie opowiadając nam  wyczerpująco  o historii Naszego Patrona rajdu i o zamku w którym mieszkał. Na zakończenie  zeszliśmy do podziemi, gdzie odbył się konkurs z nagrodami książkowymi wydanymi przez TMZM i PTTK O/M Mielec. Każdemu uczestnikowi rajdu organizatorzy wręczyli pamiątkowy  dyplom i odznakę ufundowaną przez Hufiec ZHP w Mielcu. Po wyjściu na dziedziniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Mielca, gdzie dotarliśmy na godzinę 16:30.

W imprezie wzięło udział 25 osób, w  tym harcerze ZHP z Hufca Mielec im. Antoniny Gębicowej w składzie: 9 Mielecka Drużyna Harcerska, 14 Drużyna Harcerska „Czarne Berety”, 6 Drużyna Harcerska „Nieprzemakalni”, instruktorzy Komendy Hufca ZHP Mielec : Komendantka hm. Anna Marek, phm. Bartłomiej Maryniak, phm. Andrzej Kobylarz, pwd. Paulina Robak, pwd. Kacper Bar, pwd. Tomasz Kagan oraz  harcerze  ZHR   z 1 Mieleckiej Drużyny Harcerskiej  „HADEM” a także  grupa z PTTK O/M w Mielcu.

Koordynatorem i prowadzącym rajd był Janusz Wyzina, członek zarządów TMZM i PTTK O/M w Mielcu. Organizatorzy dziękują za bezinteresowną pomoc przy organizacji rajdu : Dorocie Tyszkiewicz, Marii Maziarz, Teresie Wenta, Elżbiecie Woźniak, Janowi Hyjek.

Organizatorzy dziękują za bezinteresowną pomoc przy organizacji rajdu: Dorocie Tyszkiewicz, Marii Maziarz, Teresie Wenta, Elżbiecie Woźniak, Janowi Hyjek.
P. S.
Rajd dedykowany pamięci Marka Woźniaka pomysłodawcy i koordynatora poprzednich imprez rowerowych.
Janusz Wyzina


GALERIA ZDJĘĆ
  Copyright © 2006-2012 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII