TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 11
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności 2024  TMZM Mielec  Zmarł śp. Teofil Lenartowicz (1928-2024), mechanik lotniczy
Teofil Lenartowicz - pasjonat mieleckiego lotnictwa, mielczanin z krwi i kości
24.12.2024

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy informację, że w dniu 20 grudnia 2024 roku w dniu swoich 96 urodzin zmarł śp. Teofil Lenartowicz, mechanik lotniczy.

W imieniu Zarządu i członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz Klubu Miłośników Lotnictwa w Mielcu składamy wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego.

Teofil Lenartowicz
W dniu 20 grudnia 2024 roku odszedł w wieku 96 lat śp. Teofil Lenartowicz - pasjonat mieleckiego lotnictwa, mielczanin z krwi i kości. Był Polakiem i prawdziwym patriotą. Jego rodzina od kilku pokoleń była i jest zadomowiona na Mieleckiej Ziemi. Zmarły związał całe swoje życie zawodowe z lotnictwem w WSK PZL Mielec zajmując przede wszystkim stanowiska mechanika. Znał jak mało kto mieleckie samoloty, dokładnie od podszewki, jako ich budowniczy i obsługujący. Wiele lat przebywał służbowo na kontraktach zagranicznych, w tych krajach gdzie trafiały mieleckie samoloty.

Teofil Juliusz Lenartowicz urodził się 29 maja 1928 roku w Katowicach. Jego losy na stałe związały się z Przecławiem, do którego rodzina przeniosła się w 1938 roku. W czasie wojny, jeszcze jako młody chłopak, podjął pracę w różnych firmach, w tym w tartaku „Pikułówka” i przedsiębiorstwie niemieckiego osadnika w Przecławiu.
Po zakończeniu wojny rozpoczął wieloletnią drogę zawodową, pełną zarówno wyzwań, jak i sukcesów.

Pierwsze kroki w karierze stawiał jako listonosz oraz pracownik Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Wkrótce jednak jego zainteresowania techniczne skierowały go w stronę telekomunikacji i lotnictwa. Po ukończeniu Technikum Telekomunikacyjnego w Warszawie i uzyskaniu tzw. małej matury, podjął pracę w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego jako starszy technik. Niedługo potem związał się z Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu, gdzie przez dekady realizował swoje zawodowe powołanie.

Praca w mieleckiej wytwórni uczyniła z Teofila Lenartowicza eksperta w dziedzinie urządzeń radiolokacyjnych i serwisowania samolotów, takich jak Lim 5 i Lim 5P. Jego umiejętności były doceniane nie tylko w Polsce, ale również za granicą – Lenartowicz pracował na placówkach serwisowych w Indonezji, Indiach, Egipcie, Sudanie, Algierii i wielu innych krajach. W latach 70. i 80. brał udział w realizacji międzynarodowych kontraktów lotniczych, a także przekazywał samoloty AN-2 radzieckim ekipom we Lwowie.

Po przejściu na emeryturę w 1983 roku zamieszkał we Wrocławiu, jednak nigdy nie stracił więzi z ziemią mielecką. Był honorowym członkiem Aeroklubu Mieleckiego oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Angażował się w dokumentowanie historii mieleckiego lotnictwa, a jego publikacje, w tym książka „100 lat przygody Mielca z lotnictwem”, na stałe zapisały się w pamięci regionalnej. Pozostawił po sobie nie tylko bezcenne wspomnienia.

Był członkiem Klubu miłośników lotnictwa „Loteczka”, a także członkiem Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego. Mieszkając wiele lat we Wrocławiu utrzymywał częste kontakty z Mieleckim Środowiskiem Lotniczym. Przyjeżdżał z Wrocławia własnym samochodem, pomimo sędziwego już wieku, na liczne imprezy lotnicze organizowane głównie przez Klub Miłośników Lotnictwa Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, także przez Stowarzyszenie PROMLOT. Uczestniczył bardzo aktywnie w wielu Spotkaniach Lotniczych Pokoleń proponując wiele ciekawych inicjatyw związanych z mieleckim lotnictwem. Ostatni Jego pobyt na Jubileuszowym Spotkaniu Lotniczych Pokoleń miało miejsce w 2021 roku. Był autorem kilku bardzo ciekawych książek i publikacji o tematyce lotniczej, które wydał własnym sumptem.

Prowadził lotniczego bloga "Moje życie i samolot" [>>>]

W książce „100 lat przygody Mielca z lotnictwem” autor w kilkudziesięciu rozdziałach przedstawia najważniejsze wydarzenie dotyczące mieleckiego lotnictwa. Głównie związane ze sztandarowymi produktami WSK- PZL Mielec, które przez kilkadziesiąt lat obsługiwał w kraju oraz na licznych kontraktach zagranicznych. Wartość tej publikacji jest dziedzictwem kulturowym dla przyszłych pokoleń. Zmarły współpracował także z redakcją tygodnika KORSO publikując w nim sporo ciekawych felietonów dotyczących mieleckiego lotnictwa.

Za swoje zasługi Teofil Lenartowicz został uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był także aktywnym członkiem wrocławskich środowisk lotniczych, m.in. Klubu Lotników „Loteczka” i Dolnośląskiej Akademii Lotniczej.

Teofil Lenartowicz dobrze przysłużył się mieleckiemu lotnictwu oraz Ziemi Mieleckiej.
Cześć Jego Pamięci!

Mielec, 21.12.2024
Janusz Chojecki, Zbigniew Wicherski

 


czytaj więcej na FB


Podobne tematy:
- PZL-37 "ŁOŚ" – 88. rocznica pierwszego oblotu, 13 grudnia 1936
- XIV Spotkanie Lotniczych Pokoleń - Mielec 2024
- II Mielecki Konkurs Modelarski „Lotnicze Klimaty” 2024
- Pod skrzydłami Dromadera w Mieleckich Zakładach Lotniczych
- Konkursy lotnicze, Na skrzydłach Dedala", "Samolot w obiektywie i palecie barw" – Mielec 2023
- I MIELECKA WYSTAWA MODELARSKA, 3-4.06.2023
- XII Spotkanie Lotniczych Pokoleń - Mielec 2022
- Odznaczenia „Pieczęć Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis” 2021
- Światełko pamięci 2021 dla zmarłych pilotów, poetów, artystów i członków TMZM
- Jubileuszowa Gala z okazji 40-lecia Klubu Środowisk Twórczych TMZM
- XI Spotkanie Lotniczych Pokoleń - Mielec 2021, Jubileusz XX-lecia KML
- Uroczysta Gala z okazji 55-lecia TMZM, PZO Sigillum Meriti Civilis 2019

  Copyright © 2006-2024 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII