TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
skrypty php, skrypty JS, shout


Niemały dzisiaj dorobek posiada TMZM, gdy chodzi o działalność wspomnianej wcześniej sekcji wydawniczej. Prócz wymienionych już publikacji, w 1971 r. ukazuje się Rocznik Ziemi Mieleckiej, a w 1974 r. Z dziejów bibliotek, nauki i kultury ziemi mieleckiej, opracowane redakcyjnie przez dr. Władysława Witka. Do dzisiaj wydawnictwa własne i te powstałe dzięki współpracy z władzami miejskimi, powiatowymi oraz z muzeum stanowią niemałą biblioteczkę, liczącą kilkadziesiąt pozycji. Sztandarowym dziełem pozostaje opracowanie monograficzne o Mielcu i regionie pod redakcją profesora Feliksa Kiryka (od 1994 r. Członka Honorowego TMZM – legitymacja nr 2). Kolejne opasłe tomy, liczące ponad 700 stron każdy, ukazywały się w latach: 1984, 1988 i 1994. Tu należy dodać, że jest to jedno z pierwszych na terenie ówczesnej Polski południowej tak wszechstronne opracowanie wiedzy o mieście i regionie. W biblioteczce znajduje się wiele innych pozycji wydawniczych. Wśród nich książeczka zawierająca kilkadziesiąt przyśpiewek i melodii ludowych z okolic Radomyśla Wielkiego pt. Hej danaś moja dana (1993 r.), zebranych i opracowanych przez Andrzeja Wilczyńskiego (od powstania do swojej śmierci kierującego Kapelą Ludową TMZM). Powstało kilka opracowań biograficznych, m.in.: Karol Popiel – pióra Józefa Witka, Julian Maj – 1907-1982, wyd. II książkowe (opr. J. Stępień) z okazji 90. rocznicy urodzin i nadania Przychodni Rejonowej nr 1 w Mielcu jego imienia (1997 r.). Inicjatywa upamiętnienia postaci tego człowieka, społecznika i lekarza, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i uczestnika walk pod Monte Cassino narodziła się w TMZM. Opracowania biograficznego doczekał się inny człowiek ziemi mieleckiej. Jego tytuł – Andrzej Kędzior, a autorem jest dr Jacek Krzysztofik. Największym opracowaniem biograficznym pióra dr. Jacka Krzysztofa Danela, wydanym dzięki wspólnym wysiłkom TMZM i mieleckiego muzeum, jest Kazimierz Sabbat – rys biograficzny. Natomiast w styczniu 2007 r. ukazały się wspomnienia por. rez. Stefana Ostrowskiego, do których wydania przyczyniło się zarówno TMZM, jak i mieleckie muzeum.

W latach 1996/97 ukazuje się pięć tomików poetyckich świetnego poety z Mielca Wiesława Kulikowskiego, członka Związku Pisarzy Polskich Oddział Kraków. Niezwykłą pomocą w wydaniu tych tomików służył Wydział Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Mielcu. W 1997 r. opuszcza drukarnię w Tuchowie tomik poezji ludowej Stanisława Harli z Zaborcza k. Mielca, pt. …i jeszcze jeden krzyż (opr. J. Stępień – wydany również z pomocą mieleckiego muzeum). W latach 1999/2000 ukazują się trzy kolejne książki poetyckie mieleckich twórców: Ujeżdżalnia Andrzeja Ciacha, Dwadzieścia dwa filary Krzysztofa Krawca i Bezsenność J. Stępnia. Kolejnym wydawnictwem, tym razem poświęconym działaczom ludowym z powiatu mieleckiego, jest książka pt. Godni pamięci (2000 r.) pióra wieloletniego członka Zarządu TMZM Franciszka Śliwy . Duże wsparcie przy wydaniu tej książki okazało Starostwo Powiatowe w Mielcu. Jedną z ważniejszych inicjatyw wydawniczych jest periodyk kulturalno-historyczny TMZM „Mieleckie Zapiski”. Od 1998 r. do dzisiaj ukazało się sześć numerów, kolejny, nr 7-8, w opracowaniu. Wśród wielu tekstów prezentowane są tam sylwetki mieleckich twórców: malarzy, rzeźbiarzy, piszących poezję. Mieleccy malarze i rzeźbiarze to następna pozycja książkowa prezentująca sylwetki mieleckich twórców, pióra Edwarda Guziakiewicza (wydana dzięki współpracy Towarzystwa i Muzeum Regionalnego w 1999 r.).

Ważną formą pracy Towarzystwa od początku jego istnienia jest nadal działalność popularyzatorska. W minionych czterdziestu trzech latach odbyło się kilkadziesiąt sesji popularnonaukowych, w czasie których zaprezentowano bardzo wiele sylwetek ludzi wywodzących się z ziemi mieleckiej. Trudno wymienić wszystkich, niemniej tacy ludzie i ich dokonania, jak: gen. Władysław Sikorski, Karol Popiel, Józef Maksymilian Ossoliński, prof. Władysław Szafer, prof. Jan Sehn, inż. Marian Kędzior, Ignacy Łukasiewicz czy Kazimierz Sabbat na nowo odżywali w pamięci mielczan dzięki tym sesjom. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć i o tym, że współpracując z muzeum i Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie, w 1997 r. wydobyta została „z niepamięci” twórczość i sylwetka znanego już w latach 30. XX w. na terenie ówczesnego województwa krakowskiego poety ludowego Stanisława Harli z Zaborcza. Okazją był „Konkurs literacki im. Stanisława Harli” i tomik poezji. Świetnie przejęto i rozwinięto tę inicjatywę o nowe formy w latach następnych w Przecławiu.

Formą pracy, dzięki której jeszcze głębiej wchodziło Towarzystwo w środowisko, jest działalność artystyczna. Na pocz. lat 80. ubiegłego stulecia powołana została Orkiestra Odeonowi. Współpraca z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Kazimierza Karłowicza w Mielcu zaowocowała wieloma koncertami, dzięki którym – nawet wtedy, gdy Towarzystwo nie brało już udziału w życiu tego zespołu, społeczeństwo mieleckie miało możliwość w trudnych latach po stanie wojennym uczestniczyć w wielu spotkaniach z muzyką poważną (orkiestra istniała w latach 80. XX w.). Zapewne i ta inicjatywa w pewnym sensie miała –chociaż nie bezpośredni – wpływ na powstanie w latach 90. XX w. Mieleckiego Towarzystwa Muzycznego z siedzibą w szkole muzycznej. W 1980 r. powstała przy Towarzystwie, prowadzona przez ponad 19 lat przez Andrzeja Wilczyńskiego, Kapela Ludowa TMZM. W okresie swojego istnienia członkowie zespołu wystąpili na terenie miasta i powiatu mieleckiego ponad 50 razy, szerząc regionalne melodie i przyśpiewki. Pracy na rzecz rozwijania zainteresowań artystycznych w środowisku, podnoszenia na coraz wyższy poziom artystycznych realizacji służy powstały w 1981 r. przy TMZM Klub Środowisk Twórczych. Inicjatorami jego powstania byli członkowie ówczesnego Zarządu – jego wiceprezes Edward Żyrkowski i sekretarz – Krystyna Książnica. Spotkanie założycielskie odbyło się 22 III 1981 r. Wybrano wtedy pierwszy Zarząd, w skład którego weszli: K. Książnica – przewodnicząca, K. Tara – wiceprzewodniczący, Dorota Jacak – sekretarz, Barbara Wasielewska – skarbnik, oraz Jan Stępień, Tadeusz Przywara, Józef Piecuch i Ryszard Ciesielski. Obowiązki Honorowego Kierownika powierzono Edwardowi Żyrkowskiemu. Otwarcie pierwszej wystawy miało miejsce w ówczesnej siedzibie Klubu (której życzliwie udzieliło twórcom kierownictwo Rzemieślniczej Spółdzielni Wielobranżowej w Mielcu) 3 V 1981 r. Obecnie KŚT przy TMZM działa pod przewodnictwem Krystyny Gąsiewskiej. W ciągu 25 lat odbyło się ponad 70 wystaw zbiorowych. Wiosną 1983 r. w wystawie fotograficznej pt. „Mielec i okolice w fotografii” po raz ostatni w swoim długim życiu zaprezentował twórczość pełną historycznych treści sławny mielecki fotograf, współzałożyciel TMZM Wiktor Jaderny.

Jan Stępień cz.3 (wycinek z historii TMZM Mielec)


  Copyright © 2006-2007 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII