TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Warto zobaczyć   TMZM Mielec Zabytki   TMZM Mielec Jadernówka
skrypty php, skrypty JS, shout


W 1898 roku przybył do Mielca August Jaderny jako fotograf objazdowy, rok później osiedlił się tu na stałe. Początkowo wynajmował mieszkanie, jednak powiększenie rodziny i duża popularność jako fotografa w Mielcu skłoniły go zapewne do budowy własnego domu z zakładem fotograficznym. Dom Jadernych został zbudowany w latach 1904-1906 według projektu Stanisława Bronisławskiego. Jest to budynek parterowy z jednym pomieszczeniem użytkowym na poddaszu. Do części mieszkalnej przylega altana fotograficzna z oszklonym dachem i ścianą od strony północnej. Rozkład pomieszczeń na parterze był czysto praktyczny. Wejście mieściło się od strony ulicy, z klatki schodowej na lewo wchodziło się do poczekalni, na prawo do części mieszkalnej. Z poczekalni prowadziły drzwi do altany fotograficznej, z której z kolei kolejne drzwi prowadziły także do części mieszkalnej, a dokładniej do kuchni. Taki układ pomieszczeń doskonale wpisuje się w dzisiejszy scenariusz muzealny, tworząc ciąg pomieszczeń do zwiedzania. Altana zbudowana została zgodnie z ówczesnymi kanonami sztuki fotograficznej. Od strony północnej jedna ściana i połać dachowa zostały wykonane ze szkła w celu odpowiedniego naświetlenia pomieszczenia. Natężenie wpadającego światła regulowane było odpowiednim układem rolet w oknach.

Dobra była także lokalizacja obiektu - usytuowanie zakładu przy głównej drodze dojazdowej do dworca kolejowego było nader trafne także według kryteriów z XIX wieku. Reklamę zapewniał widoczny z oddali napis FOTOGRAF umieszczony na kalenicy budynku. Zakład fotograficzny Jadernych funkcjonował w tym budynku przez blisko 80 lat.

Od maja 1987 roku "Jadernówka" funkcjonuje jako placówka muzealna. Początkowo pełniła jedynie funkcje wystawiennicze, od 1993 do 2002 roku była siedzibą główną Muzeum Regionalnego. Po przeniesieniu siedziby głównej Muzeum do Dworku Oborskich, w "Jadernówce" pozostały zbiory działu fotograficznego. Zbiory te oparte zostały na spuściźnie po Zakładzie Fotograficznym Augusta i Wiktora Jadernych. Po zakładzie pozostały fotografie oraz szklane negatywy i kilka aparatów fotograficznych.

Od 1996 roku Muzeum zaczęło gromadzić fotografie i sprzęt fotograficzny nie związane swym pochodzeniem z rodziną Jadernych, tworząc interesującą kolekcję związaną z historią fotografii. W wyniku tych działań obecnie dział fotograficzny liczy już blisko 5 tysięcy eksponatów, a obejmuje ponad 2,5 tysiąca fotografii, ponad 1,3 tysiąca archiwalnych negatywów, pozostałą część kolekcji tworzy ponad 220 starych aparatów fotograficznych, statywy, obiektywy, lampy błyskowe, światłomierze, sprzęt ciemniowy i laboratoryjny, powiększalniki, kasety na klisze szklane, kamery filmowe, rzutniki oraz prasa i literatura fotograficzna. Jest to znacząca kolekcja tematyczna w skali kraju. Jej wartość podnosi fakt, że jest przechowywana i prezentowana w dawnym Zakładzie Fotograficznym z oryginalną oszkloną altaną fotograficzną.

Po odrestaurowaniu obiektu i sąsiedniego budynku nr 21 w atelier urządzono stałą ekspozycję fotografii Jadernych oraz niepowtarzalną wystawę sprzętu fotograficznego. Jest to jedna z trzech najważniejszych w Polsce kolekcji zawierających aparaty i akcesoria produkowane w różnych krajach świata. "Jadernówka" nadal pełni także rolę obiektu wystawienniczego - jest miejscem stałej wystawy sprzętu fotograficznego oraz wystaw czasowych, głównie związanych z fotografią, co pozostaje w zgodności z jej historycznym charakterem.

Kilka razy w roku filia muzeum organizuje także wystawy sztuki, w tym zabytków muzealnych pochodzących ze znanych polskich zbiornic narodowych. Zwiedzanie - codziennie (z wyjątkiem niedziel i poniedziałków) w godzinach 1000-1600 (zwiedzanie w piątek jest bezpłatne), tel. 017 586 22 71


  Copyright © 2006-2007 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII