TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec 7.11.2008
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec  TMZM Mielec Hyde Park  TMZM Mielec Kapliczka 1914-1920 w Chorzelowie .
skrypty php, skrypty JS, shout

Objęcie opieką kapliczki, upamiętniającej poległych w czasie I i II wojny światowej.  
Patrząc na świat przez pryzmat szarej codzienności, często zapominamy o przeszłości naszego narodu i ludzi z nią związanych, a przecież jest to tak ważny element naszej narodowej tożsamości. Zwykle obojętnie przechodzimy obok pomników, pamiątkowych tablic, nie zaszczyciwszy ich 1 nawet ukradkowym spojrzeniem. Ta swoista pamięć o burzliwych dziejach Polaków, ujawnia się zwykle od święta. Rodzi się I pytanie, czy dziś ktoś oddałby życie za I ojczystą ziemię? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Większość młodych ludzi jest obojętna na tego typu dylematy. Obce są im wiece, pochody i państwowe uroczystości. Nudzą ich piosenki patriotyczne i wiersze, które swą piękną treścią, opowiadają i o dawnych czasach, a które niestety szybko giną w odmętach niepamięci młodego człowieka.

Są miejsca, w każdym polu, wsi lub lesie, gdzie można usłyszeć szept historii. Miejsca, gdzie spoczęli ludzie walczący za ojczyznę, gdzie ich doczesne szczątki znalazły spokój, a dusza ukojenie. W dużej części zaniedbane i poniszczone, smagane wichrem, stare i drewniane krzyże, które niewzruszone stoją na straży pamięci poległych. Kamienny nagrobek pod starym dębem, jest zwykle jedynym, milczącym świadkiem historii. Nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że dzięki zapomnianym bohaterom żyjemy dziś w wolnym kraju. Wolność to cenny dar. Pamiętajmy, o tysiącach bezimiennych ludzi z okresu I i II wojny światowej, których groby do dzisiaj można odnaleźć na starych cmentarzach, w polach i lasach. To właśnie oni przelewali krew za ukochaną ojczyznę. Do dziś na ich mogiłach zakwitają najpiękniejsze polskie kwiaty.


26 kwietnia 2008 r. w Zespole Szkół w Chorzelowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie objęcia opieką kapliczki, upamiętniającej poległych w czasie I i II wojny światowej, a znajdującej się na starym cmentarzu parafialnym z I połowy XIX wieku. Inicjatorami tej uroczystości byli uczniowie Szkolnego Koła Historycznego pod i kierunkiem nauczyciela historii pani Sylwii Graniczki, która zainspirowała młodzież do wzięcia udziału w ogólnopolskim programie „Śladami Przeszłości". Realizację zadania wspierały pani Iwona Kułacz i pani Marta Przyłucka.

Projekt ten jest organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury oraz Fundacją im. Leopolda Kronenberga. Od marca 2006 r. działania prowadzone są również w ramach programu operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm Jutra". W ramach programu uczniowie poszukują obiektów o wartości historycznej i przejmują opiekę nad nimi. Poprzez aktywne działania starają się zdobyć jak najwięcej informacji o wybranym obiekcie, związanych z nim ludziach i wydarzeniach. Celem tych przedsięwzięć jest budowanie tożsamości młodych ludzi, wzmacnianie więzi z ich miejscem urodzenia, rozbudzanie patriotyzmu oraz kształtowanie odpowiedzialności obywatelskiej.

W ceremonii adopcji obiektu sakralno - historycznego uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Gminy z wójtem panem Władysławem Ochalikiem, przewodniczącym Rady Gminy panem Janem Kołodziejem, skarbnikiem gminy panią Małgorzatą Cyran, sołtysem wsi Chorzelów panem Władysławem Występkiem; przedstawiciele kościoła parafialnego z księdzem proboszczem Andrzejem Ramsem; dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół oraz mieszkańcy Chorzelowa.
Uroczystość adopcji kapliczki rozpoczęła się na cmentarzu wojskowym przy marszowych akordach Mazurka Dąbrowskiego. Następnie młodzież przedstawiła montaż słowno-muzyczny na tle subtelnych dźwięków poloneza Ogińskiego. który wprawił zebranych w nastrój powagi i zadumy nad trudnymi losami naszego narodu. Kulminacyjnym punktem programu było podpisanie aktu adopcji za pomocą pawiego pióra na impregnowanym pergaminie. W ten sposób uczniowie gimnazjum zadeklarowali się sprawować opiekę nad tym niezwykłym obiektem i troszczyć się o otaczający go teren. Po części oficjalnej nadszedł czas na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, których muzyczną oprawę w wersji gitarowej wykonał pan Wiesław Świerczyński. "Koncert odbył się na placu rekreacyjnym, gdzie przygotowana została scenografia, oddająca w pełni wymowną symbolikę polskiej historii zapisaną w brzozowym krzyżu opasanym biało-czerwona flagą i sztandarowym mottem „Narody tracąc pamięć, tracą życie".

Uroczystość uświetniły swymi głosami Dorota Szczepańska z Illb i Maria Pawłowska z II lic, prezentując wzruszające interpretacje piosenek takich jak „Białe róże" czy „Czerwone maki na Monte Cassino". Nie zabrakło również akcentów z repertuaru muzyki standardowej w wykonaniu uzdolnionego ucznia klasy Ic Pawła Wilka, który dał popis gry na puzonie przy akompaniamencie gitarowym.

Ogromnym zainteresowaniem i uznaniem dla pasjonatów historii cieszyły się ekspozycje zabytkowych eksponatów: kolekcje polskich i rosyjskich radiostacji, elementy zbroi rycerskiej: kolczug i hełmów, pocztówki i modele samochodów z różnych okresów. Z biegiem czasu atmosfera stawała się coraz bardziej serdeczna, a uczestnicy mogli w pełni skorzystać z tradycyjnej polskiej gościnności, gdyż na szkolnej świetlicy czekał na wszystkich staropolski poczęstunek i smakołyki domowej roboty. Czas degustacji uprzyjemniały dźwięki gitary i konwersacja przy wspólnym stole, przyozdobionym wielobarwnymi wiosennymi kwiatami. Wszystkim uczestnikom udzielił się nastrój refleksyjnej zadumy nad wartością przesłania płynącego z obiektów historycznych o potrzebie upowszechniania pamięci narodowej i budowania tożsamości kolejnych pokoleń oraz o potrzebie jedności narodu, tak w chwilach wojennej zawieruchy, jak i podczas pokoju.

Dagmara Woś
źródło: kwartalnik Nadwisłocze   foto wichz


  Copyright © 2006-2007 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII