TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec  TMZM Mielec Warto wiedzieć  TMZM Mielec Tablica memoratywna poświęcona Stanisławowi Krempie
Stanisław Krempa żołnierz Legionów Polskich
09.11.2015

9 listopada 2015 r. przy ulicy Kilińskiego 28 w Mielcu została odsłonięta tablica memoratywna poświęcona Stanisławowi Krempie, żołnierzowi Legionów Polskich.

Stanisław Krempa rodził się 1 V 1898 r. w Mielcu, syn Ignacego i Marii z domu Wanatowicz. Uczył się w mieleckim gimnazjum. Działał aktywnie w „Sokole”, SDS, PDS i skautingu, prowadząc drużynę. Do oddziałów strzeleckich wstąpił 14 VIII 1914 r. w Krakowie. Otrzymał przydział do 1. kompanii VI baonu I Brygady, z którą walczył do połowy 1915 r. Ranny, przebywał kilka miesięcy w szpitalu. Następnie w 1916 r., w czasie kampanii wołyńskiej, służył w artylerii legionowej.

Po kryzysie przysięgowym został wcielony do c.k. armii i wysłany na front włoski, gdzie dostał się do niewoli. Zgłosił się do oddziałów polskich formowanych z jeńców wojennych i po przeszkoleniu we Włoszech odesłany został do Francji. Znalazł się w „Błękitnej Armii” gen. Hallera, z którą powrócił do kraju w szeregach 11. pp. Wziął udział w wojnie bolszewickiej w 3. psk. Z wojska został zwolniony w styczniu 1921 r. Rozpoczął pracę jako nauczyciel. W 1931 r. został kierownikiem szkoły w Krzemienicy. W czasie okupacji ukrywał się pod przybranym nazwiskiem „Marcin Kępa”.

Po wojnie mieszkał przez pewien czas na Ziemiach Odzyskanych, a następnie powrócił do Mielca. Odznaczony KN, KKOOP. Zmarł 25 VIII 1979 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Mielcu.

W ramach obchodów Święta Niepodległości przy ul. Kilińskiego 28 odsłonięta została tablica memoratywna Stanisława Krempy. Ufundowana została przez syna Jerzego z Warszawy i postawiona staraniem dyrektora Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się wieczorem 9 listopada, zgromadziła kilkadziesiąt osób, w tym samorządowców i członków mieleckiej jednostki strzeleckiej. Przedstawiciele rodziny Krempy dokonali samego aktu odsłonięcia, opowiedzieli też o życiu Krempy.


Po poświęceniu tablicy kwiaty pod nią składali samorządowcy, politycy, przedstawiciele Strzelca. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej podczas uroczystości reprezentowali Janusz Chojecki, Andrzej Kobylarz i Janusz Grdeń.

Tablica stoi na terenie prywatnym, w miejscu gdzie niegdyś stał dom rodzinny Stanisława Krempy. Zgodę na jej ustawienie wyrazili obecni właściciele posesji.
 

  Copyright © 2006-2015 TMZM Mielec &  Wicherski  MCMLXII