TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec  TMZM Mielec Mielecka kultura  TMZM Mielec IX Ogólnopolski Kongres Regionalnych Towarzystw Kultury
Regionalizm tu się narodził -  Kongres w Kielcach
25-09-2010

Pod koniec września odbył się w Kielcach IX Ogólnopolski Kongres Regionalnych Towarzystw Kultury. Kongres zorganizowany został przez Komitet Organizacyjny Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego, na czele którego stał prezes Maciej Zarębski. Udział wzięły w nim 203 osoby, w tym dwie z Chicago i dwie z Wilna. Mielec był reprezentowany przez znanego pisarza Włodzimierza Kłaczyńskiego, który również prezentował swoje wydawnictwa w kieleckiej Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej oraz przez Bronisława Kowalczuka - sekretarza zarządu TMZM.

Otwarcia dokonał Adam Jarubas - marszałek województwa świętokrzyskiego, następnie głos zabrali prelegenci, którzy przedstawili referaty plenarne związane z tematyką towarzystw regionalnych. Jako pierwszy wystąpił Janusz Ostrowski, prezes Rady Krajowej RSR RP z referatem pt. „Podstawowe kierunki działalności towarzystw regionalnych", następnie Maciej Zarębski: „Regionalizm sandomiersko-świętokrzyski wczoraj i dziś" oraz Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski, mówiąc o „Współpracy samorządów z ruchem regionalnym w 20. rocznicę odrodzenia samorządu.

W drugim dniu dziesięć zespołów problemowych wyjechało do znaczących centrów kultury Kielecczyzny. Bronisław Kowalczuk brał udział w obradach w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku na temat: „Literatura małych ojczyzn i jej wartości patriotyczne". W tym zespole w dyskusji udział wzięli literaci, były pracownik TVP Cezary Papiernik, ks. prof. Leon Tyczewski z KUL-u i działacze towarzystw z różnych miast. Korzystając z okazji delegat z naszego miasta wręczył Maciejowi Zarębskiemu periodyk TMZM „Mieleckie Zapiski" nr 9/11.

Wnioski z dyskusji w poszczególnych zespołach zostały przekazane Komisji Uchwał i Wniosków Kongresu, a następnie mają trafić do Rady Krajowej i ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy zadbali również o wrażenia kulturalne uczestników. W Filharmonii Świętokrzyskiej odbył się koncert symfoniczny, w którym gościnnie wystąpiła solistka Beatriz Blanco, a w Wojewódzkim Domu Kultury podziwiano występy piosenkarskie i taneczne dzieci i młodzieży oraz kapeli ludowej

ŚLADAMI PATKOWSKIEGO I ŻEROMSKIEGO

- Dziękuję, że na kongres wybraliście stolicę naszego regionu. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń i pozostanie na długo w waszej pamięci – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, patron honorowy Kongresu. – Zwołanie Kongresu w Kielcach nie jest przypadkowe - podkreślił w swoim wystąpieniu dr Maciej A. Zarębski, prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego. – Kielecczyzna to działalność Aleksandra Patkowskiego, wybitnego nauczyciela, krajoznawcy, a także Stefana Żeromskiego, patrioty i pisarza regionalisty. Regionalizm tu się narodził i tu powinien się odrodzić. Bo tu jest bogata tradycja, kultura i ludzie oddani sercem swoim „małym ojczyznom”.

Sporo miejsca w obradach i dyskusji poświęcono współpracy samorządów z ruchem regionalnym. Temat ten zaprezentował na podstawie własnych doświadczeń i dokonań Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski.

DZIEDZICTWO I WSPÓŁCZESNOŚĆ

Nowością były obrady w terenie. Uczestnicy kongresu podzieleni na grupy wyjechali do kilkunastu miejscowości. - Spotkaliśmy się w ogromną przychylnością i gościnnością władz samorządowych i mieszkańców miejscowości, które odwiedziliśmy. Wywozimy zupełnie inny obraz Kielecczyzny, zaskoczeni ogromem pozytywnych zmian - relacjonowali regionaliści.
- Ciekoty i Góra Zborów, koło Zawiercia (były tam dwie grupy regionalistów) to najlepsze przykłady działania lokalnych grup. W oparciu o dziedzictwo kulturowe i literackie buduje się w tych miejscowościach współczesną rzeczywistość. W Ciekotach zrekonstruowano obiekty związane z życiem i twórczością Żeromskiego nadając im ogólnonarodowy standard. A więc działania ”Od dziedzictwa – ku przyszłości”, co jest mottem tego Kongresu - podkreślił prof. Andrzej Tyszka.

źródło: wichz

  Copyright © 2006-2010 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII