TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec TMZM Mielec  TMZM Mielec Mielecka kultura  TMZM Mielec Nadano siedem nazw nowym ulicom w Mielcu
Nazwano nowe ulice Mielca
10-03-2010
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej nadanych zostało siedem nazw nowym ulicom w Mielcu. Swoje nazwy otrzymały ulice miejskie na osiedlu Michalina (Leona Wanatowicza i Franciszka Sokoła), na osiedlu Szafera (Brekieszów i Jana Rusina) oraz na osiedlu Smoczka (Księdza Jerzego Popiełuszki i Trynitarska). Ponadto radni przyjęli uchwałę nadającą prywatnej ulicy nazwę Letnia. Ulica ta położona jest na osiedlu Wojsław.

Nowe ulice na terenie miasta to efekt prowadzonej od wielu lat przez władze Mielca polityki rozwoju mieszkalnictwa. - Nowe ulice budowane są na terenach, które do niedawna były polami uprawnymi. Teraz są to działki objęte planem zagospodarowania przestrzennego - powiedział prezydent Mielca Janusz Chodorowski. Prezydent przyznał też, że bardzo pozytywnie przyjęty został sposób zbywania działek na zasadzie wieczystego użytkowania, dzięki któremu mieszkańcom oferowane są uzbrojone działki po atrakcyjnych cenach. Jednocześnie miasto uzyskuje gwarancję, że takie działki nie będą tylko lokatą kapitału i w ciągu dwóch lat zostaną zabudowane. - Taki system się sprawdził. Sprzedaliśmy w ten sposób kilkadziesiąt działek, które są już zabudowane. To jednak nie koniec, ponieważ wiosną przeznaczymy do sprzedaży kolejne działki. Wciąż także pracujemy nad przygotowaniem następnych terenów pod budownictwo mieszkaniowe - zaznaczył Janusz Chodorowski.

Tereny pod budownictwo jednorodzinne to tylko jeden z elementów miejskiej polityki mieszkaniowej. Drugim jest wydzielenie terenów pod budownictwo socjalne. Takie osiedle już wkrótce powstanie na osiedlu Rzochów. Obecnie trwa przygotowanie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów oraz opracowywana jest dokumentacja inwestycji. W tegorocznym budżecie miasta na ten cel zarezerwowane jest 2 miliony złotych, za które ma powstać cztery segmenty mieszkaniowe z 84 lokalami.

Pomysłodawcami nazw dla nowych ulic są najczęściej mieszkańcy lub mieleckie instytucje. - Tak było w przypadku choćby ulicy Letniej, gdzie mieszkańcy zaproponowali taką nazwę lub w ulicy Albiny i Stanisława Brekieszów, gdzie wnioskodawcą było Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej - wyjaśnił Józef Witek, kierownik Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego. Dodał także, że nie obawia się o brak pomysłów na nazwy dla kolejnych nowych ulic w mieście.

Franciszek SOKÓŁ - urodzony w Cyrance, absolwent c.k. Państwowego Gimnazjum w Mielcu. Walczył w I wojnie światowej w Legionach Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym pełnił odpowiedzialne funkcje w administracji państwowej. Między innymi był wicewojewodą stanisławowskim i Komisarzem Rządu w Gdyni, gdzie znacznie przyczynił się do jej dynamicznej budowy. Propagował polskość ziem nad Bałtykiem. W czasie kampanii wrześniowej 1939 r. brał udział w obronie Gdyni i Helu. Po wojnie pracował przy odbudowie polskiego Wybrzeża.

Leon WANATOWICZ - uczeń c.k. Państwowego Gimnazjum w Mielcu. Walczył w I wojnie światowej w Legionach Józefa Piłsudskiego i w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. W latach międzywojennych pracował w Mielcu, działał w Związku Strzeleckim i był kapitanem piłkarskiej drużyny Kruki Mielec. W czasie okupacji mocno angażował się w działalność ZWZ-AK w Mielcu. Po wojnie działał w konspiracyjnej organizacji WiN (Wolność i Niezawisłość). W 1946 r. został aresztowany przez UB i skazany na dożywotnie więzienie. Zmarł w szpitalu więziennym we Wronkach. W 1990 r. został uniewinniony przez Sąd Najwyższy w Warszawie.

Jan Rusin (1927-2005) - ceniony mielecki lekarz i zasłużony działacz samorządowy. Pracował jako internista w szpitalu i rejonowych przychodniach. Założył Ośrodek Terapii Integralnej, popularyzował wiedzę o zdrowiu. Czterokrotnie wybierano go na radnego Rady Miejskiej w Mielcu (1990, 1994, 1998 i 2002), w I kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady. Był współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Mielcu, udzielał się też w innych organizacjach. Cieszył się dużym uznaniem środowiska za wiedzę, wrażliwość i cierpliwość w kontaktach z ludźmi.

Albina i Stanisław Brekieszowie - zasłużone dla mieleckiej oświaty i kultury małżeństwo nauczycielskie. Stanisław (1905-1982) uczył historii i łaciny w mieleckich liceach ogólnokształcących, był współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Badał historię Mielca w średniowiecznych dokumentach pisanych po łacinie i publikował wyniki tych badań. Dokonał pierwszego (i dotąd jedynego) tłumaczenia aktu lokacyjnego miasta Mielca z 1470 r. Do mieleckiego muzeum przekazał nieodpłatnie cenny zbiór numizmatyczny. Albina BREKIESZ (1909-1966) była długoletnią nauczycielką języka polskiego i historii w Liceum Ogólnokształcącym nr 26 (później I LO im. S. Konarskiego). Pomagała mężowi przy opracowywaniu materiałów historycznych o Mielcu.

Ksiądz Jerzy POPIEŁUSZKO - urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na Białostocczyźnie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Suchowoli i studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. W latach 1966 -1968 odbywał służbę wojskową w jednostce w Bartoszycach, przeznaczonej specjalnie dla seminarzystów. Święcenia kapłańskie przyjął w maju 1972 roku z rąk Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który był dla Księdza Popiełuszki wzorem i duchowym autorytetem. 19 października 1984 r., wracając ze spotkania z wiernymi w Bydgoszczy, został w Górsku koło Torunia uprowadzony przez trzech funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Po kilku dniach poszukiwań, w ciągu których rzesze ludzi jednoczyły się na modlitewnym czuwaniu w intencji jego ocalenia. Ciało księdza Jerzego Popiełuszki zostało znalezione w wodach zalewu nieopodal Włocławka. Okoliczności śmierci pozostawiają do tej pory wiele wątpliwości. Do grobu księdza Jerzego, znajdującego się obok kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie, stale przybywają liczni wierni z Polski i całego świata. Jan Paweł II modlił się u grobu księdza Jerzego 14 czerwca 1987 r. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Trynitarze Trynitarze to zgromadzenie zakonne działające od XII w. Jego głównymi celami były: kultywowanie czci dla Trójcy Świętej, wykupywanie chrześcijan z niewoli i niesienie pomocy dla ubogich. W Mielcu przebywali w latach 1760-1783 w zespole klasztornym przy ul. Sandomierskiej, wybudowanym z fundacji Heleny Morsztynowej - współwłaścicielki Mielca. Po kasacie zakonu przez zaborcze władze austriackie w 1783 r. opuścili Mielec, zabierając m.in. łaskami słynącą figurę Jezusa Nazareńskiego. Po kilku zmianach miejsca pobytu osiedli w Krywiczach na Białorusi i tam do dziś znajduje się owa figura. Dla upamiętnienia pobytu trynitarzy w Mielcu uliczkę biegnącą od ul. H. Sienkiewicza do linii kolejowej nazwano ul. Trynitarską, ale w latach 70. XX w., w związku z zabudową tych terenów, zlikwidowano tą ulicę.

(bans)
źródło: Extra Mielec
  Copyright © 2006-2010 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII