TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec Komentator
TMZM Mielec 24-09-2008 r.
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec

Kilkadziesiąt tysięcy zbiorów, cztery działy, dwa budynki i sporo ponad sto tysięcy zwiedzających. Takim dorobkiem może poszczycić się dziś Muzeum Regionalne, które obchodzi 30-lecie powstania. Jak zaznaczył dyrektor muzeum Jerzy Skrzypczak początki mieleckiego muzealnictwa należy liczyć znacznie wcześniej niż od trzech dekad. W grudniu 1967 roku sekcja muzealna Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej przygotowało wystawę.


Eksponaty pochodziły ze społecznych depozytów. - To właśnie inicjatywa członków Towarzystwa sprawiła, że trzydzieści lat temu powołano do życia Muzeum Regionalne, które przejęło od TMZM eksponaty. Pierwszą siedzibą był budynek po dawnym Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Mickiewicza 13 - mówił Jerzy Skrzypczak.

Od tamtego czasu zmieniło się wiele. Przybywało eksponatów, a także tych, którzy pracowali by je prezentować mieszkańcom Mielca. Muzeum przejęło także zbiory fotograficzne Jadernych, a w 1992 roku Rada Miejska przekazała instytucji Pałacyk Oborskich, obecną siedzibę instytucji. - Z jednoosobowej instytucji staliśmy się prawdziwym Muzeum, które ma własne archiwum oraz działy historii, archeologii, etnografii i sztuki. W ciągu 30 lat przygotowaliśmy 149 wystaw. Jubileuszowe prezentacje w Pałacyku Oborskich oraz filii muzeum "Jadernówce" są odpowiednio 150 i 151 wystawą - dodał Skrzypczak.
 

Gratulacje oraz pamiątki z okazji jubileuszu wręczyli w czwartek m.in. senator Władysław Ortyl, samorządowe władze miasta i powiatu, przedstawiciele muzeów i instytucji kulturalnych z regionu oraz mieszkańcy Mielca, którzy tak jak państwo Anna i Leopold Misiowie przekazali kolejne eksponaty do zbiorów Muzeum. Anna Miś wnuczka Jana Ślósarka, wieloletniego kierownika szkoły męskiej w Mielcu, wraz z mężem Leopoldem wręczyła dyrektorowi muzeum laurki swojego dziadka. Pochodzące z rodzinnego archiwum dyplomy otrzymane w uznaniu za zasługi dla szkolnictwa, a także nadanie honorowego tytułu dyrektora Janowi Ślósarkowi w 1922 r. zasilą zbiory muzealne.

Z okazji jubileuszu otwarte zostały dwie wystawy złożone z eksponatów Muzeum Regionalnego. W Pałacyku Oborskich można obejrzeć m.in. stare mieleckie dokumenty, przedmioty użytku codziennego, obrazy i meble. W "Jadernówce" - historyczne zdjęcia przedstawiające Mielec.

Prezydent Mielca Janusz Chodorowski podkreślał wielką rolę Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej w powstaniu instytucji, jaką jest muzeum. Kiedy TMZM zostało zarejestrowane w 1966 r., w jego ramach powołano sekcję muzealną, która zajmowała się kolekcjonowaniem zabytków związanych z historią Mielca i powiatu. Za początek działalności muzeum uznaje się wystawę około pół tysiąca zbiorów, które zaprezentowano w 1967 roku. Formalnie placówka została zarejestrowana 1 stycznia 1978 roku.

Pierwszym dyrektorem Muzeum Regionalnego był Henryk Momot, później funkcję przejął Janusz Zborowski, a od 5 lat, na tym stanowisku zasiada Jerzy Skrzypczak.
Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury Jacek Tejchma pogratulował pracy Jerzemu Skrzypczakowi oraz wszystkim pracownikom muzeum, wręczając upominki. Muzeum działa w strukturach SCK, podobnie jak i biblioteka.
Potok lukrowanych słów przerwał dyrektor Domu Kultury Marek Skalski, który na jubileuszowe uroczystości przygotował nieco kąśliwą balladę o powstaniu i działalności muzeum. W rymach ujął uwagę, że jeżeli zbiorów muzeum i wydawnictw nadal będzie przybywać w takim tempie, jak do tej pory, to w Pałacyku Oborskich niebawem może powstać archiwum IPN – u. Zaś wymarzoną oficynę, która niegdyś stała w przypałacowym ogrodzie można zbudować z książek, które dyrektor Skrzypczak napisał i wydał. Lekka ballada napisana z dużym poczuciem humoru rozbawiła wszystkich i została nagrodzona gromkimi brawami.

W ciągu 30 lat zasoby muzeum powiększyły się do 50 tys. eksponatów. Są to różne rekwizyty także związane z wojną min. mundury, militaria, odznaczenia, a także naczynia czy wszelakie urządzenia. W dziale archeologicznym są znaleziska z badań wykopaliskowych. Archiwum historyczne zawiera cały szereg dokumentów związanych z historią Mielca i regionu. Nieodzowną częścią placówki jest spora biblioteka z ilością 3 657 pozycji. Filia muzeum znajduje się w Jadernówce i stanowi zagłębie fotograficznej historii Mielca. Jadernówka mieści się w dawnym domu Jadernych, rodziny mieleckich fotografów, którzy rozsławili miasto swoją działalnością. Zbiór liczy 3 283 obiektywów oraz 5 875 fotografii. Najcenniejsze w zbiorze są zdjęcia Augusta i Wiktora Jadernych, a jest ich ponad 1000. To nie koniec eksponatów, które obejmują też fotografie wykonywane najróżniejszymi technikami i pocztówki.
Negatywy, sprzęt i wydawnictwa fotograficzne to kolejne perełki, których miejsce jest w Jadernówce. Wystawy ukazujące dorobek Muzeum Regionalnego można oglądać w Pałacyku Oborskich i Centrum Wystawienniczo Promocyjnym SCK.

źródło - www.mielec.pl

  Copyright © 2006-2008 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII