TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności KML TMZM Mielec Lotnicze wieści TMZM Mielec Historia powstania pomnika Iskry w Mielcu
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy podczas IV Spotkań Lotniczych Pokoleń
29.08.2014

W 1998 roku Stowarzyszenie Promocji Polskiego Lotnictwa zapoczątkowało społeczną dyskusję na temat lotniczego wizerunku miasta. W tym roku, utworzono z fragmentu WSK Mielec zakład lotniczy o nazwie Polskie Zakłady Lotnicze. Wprawdzie zakład ten był planowany dla produkcji wyrobów na rynek krajowy i zagraniczne, poza wschodnim, to jednak perspektywa jego działania nie była świetlana.

W związku z tym organizacja społeczna PROMLOT chciała uświadomić społeczeństwu, że o rozwoju Mielca do tej pory decydowało lotnictwo. Mówiąc konkretniej – ludzie, którzy mieli pasję i wiązali rozwój tej dziedziny z rozwojem społeczeństwa. W lokalnej prasie – tygodniku KORSO rozpoczęto wymianę poglądów na ten temat. Większość chciała ustawienia jako pomnika – samolotu. Były propozycje samolotów: An-2, TS-8 Bies, IRYDY, i TS-11 ISKRY. Problemem było pozyskanie samolotu. Wtedy uzyskano pomoc z Wojskowych Zakładów Remontowych nr 2 w Bydgoszczy, które bezpłatnie przekazały samolot 18.05.2000 roku.

Następnie znany miłośnik lotnictwa, ówczesny dyr. ZUA Mielec Józef Roguz, zabezpieczył bezpłatny transport samolotu z Bydgoszczy do Mielca. Malowanie wykonały Zakłady PZL Mielec. Dużo starań wymagało opracowanie koncepcji cokołu i wykonanie niezbędnych obliczeń wytrzymałościowych i budowlanych. Ogromnie duży wkład w takie prace wniósł konstruktor - plastyk Jan Drews. Znany rzemieślnik A. Bielec – wykonał model jednej z koncepcji takiego pomnika.

Przyśpieszenie opracowania i zatwierdzenia niezbędnych formalnych dokumentów nastąpiło po podpisaniu 31.03.2003 r. odpowiedniego porozumienia między prezydentem miasta J. Chodorowskim, starostą powiatu J. Smacznym i prezesem PROMLOTU K. Szaniawskim. Wykonawcą została wybrana firma MECHANIKA D. A. Leśniak. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło w roku 100-lecia lotnictwa, w dniu 03.05.2003roku. Ta pierwsza ekspozycja dała doświadczenie jak rozwiązywać problemy ekonomiczne, dokumentacyjne i formalne, związane z takim przedsięwzięciem. Samoloty An-2 i IRYDA zostały ustawione w znacznie krótszym czasie…

W 2009 roku w 100-lecie głównego Konstruktora ustawiono przy tym pomniku tablicę podającą, że aż 4 samoloty, które zaprojektował ten konstruktor, były seryjnie produkowane w Mielcu.

7.11.2013r. minęło 50 lat od oblotu pierwszej seryjnej ISKRY, wyprodukowanej w Mielcu. O potrzebie upamiętnienia takiego faktu zadecydowano na seminarium poświęconym temu wydarzeniu w 2013 r.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 50-lecie oblotu mieleckiej Iskry było początkiem IV Spotkań Lotniczych Pokoleń, zaplanowanych na 29 sierpnia 2014 roku w Święto Lotnictwa Polskiego.

- Trzeba powiedzieć, że jest to samolot absolutnie kultowy nie tylko dla Mielca, ale dla kraju. To jest pierwszy polski odrzutowiec, który został zaprojektowany przez zespół Tadeusza Sołtyka - Kazimierz Szaniawski podczas piątkowych uroczystości sporo mówił o historii pierwszego polskiego samolotu odrzutowego. Prezes Stowarzyszenia Promocji Lotnictwa PROMLOT przyznał, że tablica pamiątkowa ma podtrzymać pamięć o wielkich postaciach, które przyczyniły się do powstania i funkcjonowania „Iskry”

- Tablicę poświęca się wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i sukcesów tego samolotu, wśród nich ludziom techniki, jego wykonawcom i użytkownikom, a zwłaszcza pilotom, którzy oddali w tym programie życie: Zbigniew Słonowski i Jerzy Rogowski. Tablica powstała z inicjatywy Stowarzyszenia PROMLOT w Mielcu w 50. rocznicę oblotu pierwszej mieleckiej Iskry 7 listopada 1963 roku przez pilota Zbigniewa Słonowskiego.

Ufundowali: Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu i inne organizacje społeczne zrzeszone w Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego.

Opracowanie: W. Błaszczak, K. Szaniawski, Z. Wicherski


Podobne tematy:

- II edycja konkursu „Lotnicze wspomnienia moich najbliższych
- Zaproszenie na "Mieleckie Zapiski15-16. Rocznik Ziemi Mieleckiej 2012-2013"
- "Mieleckie Zapiski 15-16. Rocznik Ziemi Mieleckiej 2012-2013", promocja publikacji
  Copyright © 2006-2014 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII