TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa gościł w Mielcu
21.05.2014

Na zaproszenie Mieleckiego Klubu Miłośników Lotnictwa dnia 21 maja 2014 roku do Mielca przybyła 25 osobowa delegacja Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. W godzina przedpołudniowych zwiedzili Polskie Zakłady Lotnicze, Mielec i Baranów Sandomierski. W godzinach wieczornych w Oddziale Fotografii Muzeum Regionalnego w Mielcu odbyło się spotkanie z mieleckimi organizacjami lotniczymi.

Mielec to miasto nie tylko dla mielczan kojarzone jest z lotnictwem i z przemysłem lotniczym. W tym roku swoją obecnością zaszczycili Mielec, członkowie Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Dnia 21 maja Mielec odwiedziło wiele ważnych i zasłużonych ludzi dla polskiego lotnictwa. Wśród przybyłych osób znaleźli się między innymi: Jerzy Madler prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Kazimierz Pogorzelski – prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich, Robert Rowiński prezes rady seniorów aeroklubu RP, Włodzimierz Danielski Dyrektor Technikum Lotniczego nr 9, Dagmara Poluszyńka przedstawicielka GDRSZ (Generalnego Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych), Janusz Bujnowski redaktor polonijnego czasopisma “Lotnictwo”. Te nazwiska już świadczą o randze tego wydarzenia.


W godzinach przedpołudniowych goście z Warszawy pod przewodnictwem Prezesa PROMLOT-u Kazimierza Szaniawskiego zwiedzili Polskie Zakłady Lotnicze, gdzie zapoznali się z produkcją wyrobów lotniczych, a w szczególności samolotów M-28 i śmigłowców S-70i Black Hawk. Wielką atrakcją dla warszawskich Seniorów Lotnictwa było obejrzenie makiety samolotu PZL P-37 „Łoś”, który narodził się w Warszawie, a później stał się jednym z lotniczych symboli Mielca. Goście odwiedzili również Zakład Usług Agrolotniczych należący do warszawskiego oddziału firmy Airbus Military.

Dla wielu warszawskich Seniorów Lotnictwa była to podróż w minione lata, kiedy ich drogi zawodowe prowadziły przez Mielec i splatały się z produkowanymi tutaj samolotami. Goście z Warszawy zwiedzili również zamek w Baranowie Sandomierskim, skąd w godzinach popołudniowych powrócili do Mielca, gdzie o godz. 18 w sali Muzeum Regionalnego „Jadernówka” odbyło się spotkanie z przedstawicielami mieleckich organizacji lotniczych – Klubu Miłośników Lotnictwa,  PROMLOT-u, SIMPU, AVIASPOLT-u.

W pierwszej części spotkania Kazimierz Szaniawski zapoznał gości z Warszawy z działalnością mieleckich organizacji lotniczych działających w ramach organizacji pozarządowych, omówił inicjatywy budowy pomników z samolotami produkowanymi niegdyś w naszym mieście, które umiejscowiono przy drogach wylotowych z Mielca, jako wizytówki miasta związanego ściśle z lotnictwem. W dalszej części spotkania przedstawił sposoby honorowania ludzi, którzy swoją pracą i inicjatywami wspierali i wspierają nadal mieleckie lotnictwo a także lotnicze tradycje miasta poprzez ustanowienie nagrody „DEDAL” – statuetki wręczanej wybitnym postaciom mieleckiego lotnictwa.

Swoją działalność związaną z propagowaniem lotnictwa przedstawili również warszawscy seniorzy. Zajmują się oni upamiętnianiem ludzi związanych z historią polskiego lotnictwa od początków jego istnienia, a także upamiętnianiem miejsc oraz wydarzeń związanych z historią polskiego lotnictwa, zarówno tą pełną sukcesów jak i tą tragiczną, wojenną.
 
Spotkanie zakończyło się niezwykle sympatyczną dla obu stron wymianą pamiątek. Mieleccy sympatycy lotnictwa przekazali warszawskim kolegom książki i wydawnictwa związane z 75-leciem przemysłu lotniczego w Mielcu, Goście z Warszawy zrewanżowali się pamiątkami związanymi ze swoją działalnością – warto w tym miejscu dodać, że Klub Miłośników Lotnictwa – Warszawa istnieje od 75 lat.
 
Równie sympatyczne jak i wzruszające, były wspomnienia ludzi, których lotnicze drogi życiowe i zawodowe splotły się w Mielcu wiele lat temu, a którzy teraz, po latach, spotkali się w Mielcu ponownie.
 
I mimo, że wielu z tych ludzi znajduje się w dostojnym wieku, ich życiowa energia każe im planować kolejne spotkanie, które tym razem odbędzie się w Warszawie z okazji 75-lecia warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa…


To jeden z pierwszych kroków do współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie lotniczej. Dla Warszawiaków dużą atrakcją było obejrzenie samolotu “Łoś”. Zrobienie pamiątkowych zdjęć z mieleckimi samolotami. Oprócz tego zwiedzili kilka hal lotniczych – relacjonuje Józef Roguz, prezes Klubu Miłośników Lotnictwa działającego w Mielcu.


Józef Roguz zdradza również konkretne plany na przyszłość. – Warszawiacy chcą nas zaprosić i pokazać swoje osiągnięcia i swoją pracę na przestrzeni 75 lat.

Andrzej Rak / Zbigniew Wicherski


Zwiedzanie PZL Mielec  fot. Zbigniew Wicherski, Rafał Niziołek
Spotkanie w Jadernówce fot. Z..Wicherski, R.Niziołek, A.Rak
ZOBACZ FILMY

 Spotkanie mieleckich organizacji lotniczych z WKSL
PZL Mielec
21.05.2014 część 1
Nagranie wideo: Zbigniew Wicherski


 Spotkanie mieleckich organizacji lotniczych z WKSL
Mielec Jadernówka
21.05.2014 część 2
Nagranie wideo: Zbigniew Wicherski


 Spotkanie Klubu Miłośników Lotnictwa W Mielcu, PROMLOT-u z WKSL
Mielec Jadernówka 21.05.2014  część 3
Nagranie wideo: Zbigniew Wicherski


Podobne tematy:
- II edycja konkursu „Lotnicze wspomnienia moich najbliższych
- Zaproszenie na "Mieleckie Zapiski15-16. Rocznik Ziemi Mieleckiej 2012-2013"
- "Mieleckie Zapiski 15-16. Rocznik Ziemi Mieleckiej 2012-2013", promocja publikacji
  Copyright © 2006-2014 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII