TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
Przy samolocie PZL-37 Łoś stanął pamiątkowy obelisk „W hołdzie twórcom i zasłużonym dla lotnictwa”
19.12.2013

Rok 2013 był dla Polskich Zakładów Lotniczych i całej społeczności Ziemi Mieleckiej okazją do świętowania 75-tej rocznicy powstania przemysłu lotniczego. Pragnąc godnie zwieńczyć obchody tego jubileuszu, Zarząd Spółki ufundował pamiątkowy obelisk upamiętniający zasłużonych dla mieleckiej branży lotniczej. Obelisk stanął w pobliżu modelu sylwetkowego bombowca „PZL.37 Łoś” na terenie Polskich Zakładów Lotniczych.


na zdjęciu od lewej: Zbigniew Wicherski, Józef Witek, Józef Roguz, Kazimierz Szaniawski

- Mijający rok to czas, w którym obchodziliśmy jubileusz 75-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu. To wiele bardzo miłych uroczystości, imprez i spotkań. Zwieńczeniem tego roku i wszystkich uroczystości jest odsłonięcie obelisku -€ powiedział Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec.

Podkreślał, że obelisk stanął ku pamięci wszystkich, którzy przez 75 lat budowali przemysł lotniczy w Mielcu. - Dzięki ich pracy, poświęceniu i zaangażowaniu jesteśmy dzisiaj w tym miejscu †mówił. Prezes PZL Mielec dziękował także wszystkim, którzy mocno włączali się w tegoroczne uroczystości jubileuszowe. †Obelisk stoi obok pięknego samolotu jakim jest Łoś. Chciałbym szczególnie podziękować Tadeuszowi Skubiszowi, który jest naszym duchem i przewodnikiem po historii przemysłu lotniczego -€ dodał.

- To są historyczne wydarzenia, powiedział wątpliwości ks. prałat Kazimierz Czesak, proboszcz parafii MBNP w Mielcu święcąc pamiątkowy obelisk. - Ten kamień z pamiątkową płytą mówi o bardzo ważnym wydarzeniu, jakim było utworzenie przemysłu lotniczego w Mielcu. Wszyscy, którzy będą tutaj pracować, niech spojrzą w tę stronę, to chluba naszego zakładu, chluba naszego miasta -€ powiedział ks. prałat Kazimierz Czesak.

Na pamiątkowej tablicy w hołdzie twórcom i zasłużonym dla przemysłu lotniczego na ziemi mieleckiej podpisali się pracownicy Polskich Zakładów Lotniczych. - Od kilku pokoleń budujemy tradycję przemysłu lotniczego w Mielcu. Dzisiaj my, jako spadkobiercy tej pięknej tradycji, w hołdzie pionierom postawiliśmy ten pamiątkowy obelisk. - Chylę czoła przed wszystkimi, którzy zdecydowali o budowie tutaj Centralnego Okręgu Przemysłowego, przed wszystkimi, którzy budowali i budują chwałę przemysłu lotniczego w Mielcu. Ci, którzy już odeszli powinni mieć taki symbol. Będzie to również sygnał dla nas, żeby z troską pracować dla rozwoju przemysłu lotniczego. Chcemy i będziemy kontynuować te chlubne tradycje -€ dodawał Marian Kokoszka z NSZZ “Solidarność”.

- Pamiętamy o ludziach, to oni stworzyli tę fabrykę, to oni stworzyli te samoloty -€ podkreślił Tadeusz Skubisz, wieloletni członek zarządu PZL Mielec, inicjator powstania budowy modelu sylwetkowego Łosia, ale i samego postawienia pamiątkowego obelisku, przyznał, że tablica jest postawieniem kropki nad „i” tegorocznych uroczystości jubileuszowych. - Ponadto jest dowodem, że pamiętamy o tych, którzy byli inicjatorami COP-u, a więc minister Kwiatkowski za czasów prezydenta Mościckiego oraz o pierwszych dyrektorach, którzy tak często są wspominani. Pamiętamy także o tych, którzy są wśród nas, którzy z nami funkcjonują †mówił Tadeusz Skubisz wymieniając chociażby Kazimierza Szaniawskiego, Kazimierza Gocyłę, Józefa Roguz, czy Józefa Oleksiaka.
W swoim okolicznościowym wystąpieniu podkreślił, że fundamentem obecnego sukcesu firmy, jak również jej historycznych dokonań są osiągnięcia konkretnych ludzi i praca, jaką włożyli w rozwój branży lotniczej na ziemi mieleckiej.

Dyrektor Tadeusz Skubisz, który – jak mówiono podczas uroczystości zainicjował całe przedsięwzięcie, a Prezes Zakręcki podsumowywał tymi słowami – Skubisz jest duchem i przewodnikiem po historii przemysłu lotniczego.

W uroczystej ceremonii uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Mielca, Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego oraz lokalnych instytucji i organizacji społecznych, a także pracownicy PZL.

Zbigniew Wicherski


ZOBACZ

foto: Hej Mielec, e-24.mielec.pl


Pamiątkowy lotniczy obelisk, PZL Mielec 19-12-2013


Podobne tematy:
- 50. rocznica od oblotu samolotu TS-11 Iskra
- II edycja konkursu „Lotnicze wspomnienia moich najbliższych”
- Artyści o lotnictwie, rozstrzygnięcie konkursów lotniczych
- 40 rocznica oblotu pierwszego samolotu LLM-15
- Nim w powietrze wzbił się upiór z Mielca - Belfegor, były dwie Lale
- Wyróżnienie „DEDAL”
- Kto zostanie Mieleckim Dedalem? Pierwszy lotniczy plebiscyt!
- Regulamin przyznawania wyróżnienia DEDAL

 

  Copyright © 2006-2013 TMZM Mielec &  Wicherski MCMLXII