TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
Międzypokoleniowy most w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu
24.05.2012

24 maja 2012 tuż po godzinie 9 rano miało miejsce niesamowite spotkanie w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2. Na spotkanie z uczniami klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 6 im. Żwirki i Wigury przybyli dwaj panowie znani w mieleckim środowisku lotniczym, Józef Roguz – emerytowany dyrektor Zakładu Usług Agrolotniczych, obecnie prezes Klubu Miłośników Lotnictwa przy TMZM w Mielcu, oraz Zdzisław Swół – pilot, skoczek spadochronowy, członek zarządu Związku Polskich Spadochroniarzy, żołnierz, pszczelarz, jednym słowem wulkan energii i człowiek wielu pasji.

Przez blisko 2 godziny przekazywali młodym mielczanom swoja wiedzę związaną z lotnictwem, spadochroniarstwem , a także z zawiłościami historii Polski. Pan Józef Roguz przedstawił amatorski film, na którym uczniowie mogli zobaczyć groby polskich żołnierzy i ludności cywilnej, szczególnie małych dzieci na polskim cmentarzu Dulab w Teheranie. Pan Józef bardzo dużo opowiadał o pobycie na tym terenie mieleckich pilotów, którzy w ramach ZUA świadczyli tam usługi lotnicze, a także znacząco przyczynili się do utrzymania i odnowienia cmentarza Dulab.

Podczas spotkania młodzież została ponownie poinformowana o konkursie, który wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną ogłosił Klub Miłośników Lotnictwa, Jest to konkurs pod tytułem Lotnicze wspomnienia moich najbliższych kierowany do uczniów klas V i VI szkół podstawowych, którego celem jest zachęcenie młodych ludzi do swoistej zabawy w reporterów, których zadaniem jest spisanie dowolnych wspomnień najbliższych im ludzi, którzy swoje zawodowe życie spędzili w mieleckich zakładach lotniczych przy budowie samolotów i innych przedmiotów produkowanych w mieleckiej WSK.

Niezwykle atrakcyjnym było wystąpienie Pana Zdzisława Swóła, który przybył do mieleckiej biblioteki z olbrzymim pakunkiem. Okazało się, że w tej paczce znajduje się spadochron z uprzężą, pilocikiem i innym kompletnym wyposażeniem. Młodzież mogła dowiedzieć się od skoczka spadochronowego szczegółów na temat budowy spadochrony, zasad jego działania, a także otrzymała garść informacji na temat trudnej sztuki składania spadochronu. Niezwykle pouczający okazał się wykład Pana Zdzisława na temat budowy samolotu i sił fizycznych, które powodują, że samolot lata. Instruktaż został przedstawiony na modelu samolotu Iskra, jednym z wielu, które w swoich zbiorach posiada Pan Józef Roguz. Natomiast Pan Zdzisław Swół pracował przy jego budowie. Podczas spotkania Pan Zdzisław zaprezentował uczniom i nauczycielom swoje odznaczenia i medale, mówił, że warto w życiu mieć marzenia, ponieważ to one napędzają nas do działania. Jest człowiekiem niezwykle dumnym z tego, co udało mu się osiągnąć w życiu i takie przesłanie starał się przekazać szóstoklasistom. Uczniowie wskazani przez swoich wychowawców otrzymali od Pana Zdzisława książki z Wydawnictwa Bellona.

Spotkanie było niesamowite pod wieloma względami, a o jego atrakcyjności niech świadczy fakt, że uczniowie z ociąganiem opuszczali mury Biblioteki i już po zakończeniu spotkania długo jeszcze oglądali spadochron, zadawali gościom pytania i z zainteresowaniem sprawdzali czy lotki przy modelu Iskry rzeczywiście się ruszają.

Jolanta Strycharz – instruktor w MBP w Mielcu

  Copyright © 2006-2012 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII