TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
60 rocznica rozpoczęcia oblotów odrzutowych samolotów myśliwskich Lim
24.06.2012

Miłośnicy mieleckiego lotnictwa obchodzili 60. rocznicę rozpoczęcia oblotów odrzutowych samolotów myśliwskich Lim z produkcji licencyjnej 1950-1964 w Mielcu. W godzinach przedpołudniowych przy 38 stopniowym upale członkowie działający w ramach Stowarzyszenia PROMLOT, AVIA SPLOT, Aeroklubu Mieleckiego, Klubu Miłośników Lotnictwa przy TMZM zwiedzili dzisiejszy PZL Mielec.

O historii, produkcji i produkowanych samolotach ciekawie opowiadał prezes PROMLOT-u Kazimierz Szaniawski. Po zwiedzeniu hal montażu podzespołów i samolotów H-2, H-3, H-6, oczywiście nie zabrakło sesji zdjęciowej przy stałej ekspozycji mini-wystawy samolotów produkowanych w Mielcu: An2, TS-11 Iskrze i Irydzie M-96.
Film z zwiedzania PZL Mielec 06.07.2012


POSŁUCHAJ

Historia PZL Mielec, Kazimierz Szaniawski 06.07.2012 / Copyright © nagranie Zbigniew Wicherski/

Historia PZL Mielec, powstaje Łoś 06.07.2012 / Copyright © nagranie Zbigniew Wicherski/


© Zbigniew Wicherski

Spotkali się, by odświeżyć lotniczą historię Mielca

Centralna uroczystość obchodów święta miała miejsce 6 lipca 2012 roku w Samorządowym Centrum Kultury. Zorganizowana została przez Stowarzyszenie Promocji Polskiego Lotnictwa, Stowarzyszenie AVIA SPLOT oraz Klub Miłośników Lotnictwa, działający przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej. Ideą spotkania oprócz integracji środowiska związanego z lotnictwem, było przede wszystkim podtrzymywanie i przekazywanie lotniczej tradycji Mielca oraz historii osób, które ją tworzyły.

- Jak się w lotnictwo wdepnie raz, to wyjść z niego potem się nie da - tak stwierdzili i są tego dowodem - konstruktorzy, piloci i inni pracownicy Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu. Teraz wzięli udział w spotkaniu z okazji 60. rocznicy rozpoczęcia oblotów odrzutowych samolotów myśliwskich Lim produkowanych w Mielcu.

- Tego typu spotkania są doskonałą okazją do wspomnień i wymiany spostrzeżeń o przeszłych latach. Wiele osób w czasie ich trwania przedstawia bardzo interesujące historie, dotyczące swojej pracy w lotnictwie, związków z samolotami – mówi Kazimierz Szaniawski, prezes PROMLOT-u.

Podczas piątkowego zjazdu przedstawione zostały dwie prezentacje. Pierwszą wygłosił Kazimierz Szaniawski. Przypomniał on, jak doszło do produkcji Limów w Mielcu. Prelegent podkreślił, że duże zasługi w tym miał marszałek Konstanty Rokossowski, Minister Obrony PRL.

Druga prezentacja autorstwa Edwarda Michockiego, zawierała materiały faktograficzne dotyczące różnych modeli myśliwca Lim oraz ich pilotów. – 17 lipca 1952 roku na lotnisku w Mielcu mjr pil. Józef Ostrowski oblatał pierwszego Lima po zmontowaniu z gotowych części i zespołów dostarczonych przez ZSSR, który był producentem samolotów odrzutowych MiG-15 – opowiadał Michocki.

W kolejnej części spotkania zgromadzeni wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i wspomnieniami. Rozpoczęła się ciekawa dyskusja. - Zacząłem pracę w 1940 roku w grudniu na WSK. Dwa lata później znalazłem się w grupie stu osób, które wywieziono do zakładu lotniczego Heinkel w Oranienburgu niby na przeszkolenie, które przedłużyło się do 45 roku. Współpracowaliśmy tam z ludźmi z łagru Sachsenhausen. Wyzwoliła nas Armia Radziecka z Wojskiem Polskim – wspominał Mirosław Mikołajczyk, najstarszy były pracownik PZL Mielec.

Ciekawostki opowiadał także Zbigniew Działowski wnuk legendarnego Stanisława Działowskiego, który w młodości chciał uciec od rodzinnych korzeni lotniczych. – W domu wszyscy byli związani z lotnictwem i kiedy przyszedł czas na studia postanowiłem wybrać kierunek z innej dziedziny. Poszedłem na techniczną fizykę jądrową. Wytrzymałem rok i wróciłem do lotnictwa. To prawda, że jak się raz w nie wdepnęło, to nie ma siły, by z niego wyjść. I tak skończyłem w tym kierunku studia, potem doktorat i zostałem prezesem PZL. Lotnictwo ma pewną magię. To jest dziedzina, która w sobie spina technikę i poezję - mówił.
źródło: Hej Mielec

                                                                           
Zaproszenie

24.06.2012
Stowarzyszenie Promocji Polskiego Lotnictwa, Stowarzyszeniu AVIA SPLOT, Aeroklub Mielecki, Klub Miłośników Lotnictwa przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej zapraszają na spotkanie z okazji 60 rocznicy rozpoczęcia oblotów odrzutowych samolotów myśliwskich Lim z produkcji licencyjnej w Mielcu 1950-1964. w dniu 6 lipca 2012 roku o godz. 17.00 do Sali nr 1 Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, al. Niepodległości 7.

Zbigniew Wicherski


  Copyright © 2006-2012 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII