KOŁO Twórców Amatorów Ziemi Mieleckiej
Powstało w 1971 r. przy Powiatowej Poradni Kulturalno-Oświatowej. Opiekunem i kronikarzem Koła była Krystyna Książnicka - instruktor Poradni. Jego zadaniem było udzielanie wszechstronnej pomocy nieprofesjonalnym twórcom z ziemi mieleckiej, specjalizującym się w różnych dziedzinach sztuki oraz upowszechnianie ich twórczości.
Do Koła zgłosili akces :
Stanisław Czarnecki (rzeźbiarstwo),
Edward Daniel (malarstwo),
Jan Drews (malarstwo),
Maria Krystyna Działo (malarstwo),
Romualda Wiesława Mączka (malarstwo),
Ludwika Mazur (pająki ze słomy),
Stanisław Niemiec (malarstwo),
Jan Obara (rzeźbiarstwo),
Tadeusz Przywara (malarstwo),
Stanisław Szęszoł (rzeźbiarstwo),
Kazimierz Tara (malarstwo),
Barbara Wasielewska (wycinanki mieleckie),
Jan Wozowicz (malarstwo, rzeźbiarstwo),
Maria Ziobroń (malarstwo).
Najciekawsze prace tych twórców prezentowane były na corocznych wystawach zbiorowych w mieleckich placówkach kultury. Uczestniczyły też w konkursach i
wystawach wojewódzkich i ogólnopolskich. Najbogatszy zestaw prac zaprezentowano na wojewódzkim „Przeglądzie Twórczości Amatorskiej i Ludowej", zorganizowanym w Rzeszowie w 1973 r. Formą towarzyszącą działalno ści Koła były Zjazdy Twórców Amatorów Ziemi Mieleckiej.
Po likwidacji powiatów i ich instytucji - w tym PPKO w Mielcu - Koło zakończyło działalność. Nie zakończyli jej natomiast wymienieni twórcy, którzy indywidualnie rozwijali swój talent i uczestniczyli w różnych formach lokalnego i ogólnopolskiego ruchu artystycznego. Potrzeba zbiorowego działania i intensywniejszej promocji twórczości wpłynęła w zasadniczy sposób na powstanie Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej w 1981 r.
|