TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Dzia³alno¶æ:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyæ:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec  TMZM Mielec Warto wiedzieæ  TMZM Mielec GORZELNIA WE FRANKÓWCE ko³o Mielca
Gorzelnia we Frankówce wybudowana w drugiej po³owie XIX wieku
02.07.2018

W Maliniu ko³o Mielca w przysió³ku Frankówka stoi na uboczu sporych rozmiarów komin z czerwonej ceg³y.
Obiekt ten ma ciekaw± historie. Jest to pozosta³o¶æ po gorzelni, która by³a w³asno¶ci± Tarnowskich.

W Chorzelowskim dworze urodzi³ siê w 1862 roku Szczepan Tarnowski, który po ¶mierci swojego starszego brata Jana, Bogdana zarz±dza³ dworem w Chorzelowie. Po podziale maj±tku dwór w Chorzelowie przypad³ bratankowi Szczepana Karolowi Tarnowskiemu. Wtedy to Szczepan zakupi³ w³o¶ci w Maliniu sk³adaj±ce siê z 2000 ha lasu oraz gorzelni we Frankówce wybudowanej w drugiej po³owie XIX wieku. Oko³o 1920 roku pobudowa³ dwór w Maliniu.

Gorzelnia, której pozosta³o¶ci± jest wspomniany komin funkcjonowa³a przez d³ugie lata, tak¿e podczas okupacji. Po ¶mierci Szczepana w 1940 r. i przedwczesnej ¶mierci jego syna Tytusa (1898-1926, por. artylerii, Krzy¿ Walecznych) w³a¶cicielk± dworu w Maliniu i gorzelni we Frankówce zosta³a ¿ona Tytusa, Irena Mycielska (1901-1991). Mimo widocznego komina z drogi Mielec-Tarnobrzeg, gorzelnia podczas okupacji by³a na uboczu w terenie niezabudowanym do której w okresie jesiennych i wiosennych deszczy trudno by³o dojechaæ. Sk³ada³a siê z murowanej z ceg³y gorzelni, rozwalaj±cych siê czworaków, stodo³y i stajni. Droga do gorzelni by³a polna i b³otnista, ale nie reperowano jej, poniewa¿ obawiano siê Niemców, którzy mieli utrudniony dojazd. W suterenie mieszka³ gorzelany o nazwisku Fred Rateñski prawdopodobnie narodowo¶ci ¿ydowskiej, który przez ca³± okupacjê przechowywa³ tam swoj± siedmioosobow± rodzinê.

Z gorzelni± wi±¿e siê tak¿e kilka ciekawych epizodów zwi±zanych z mieleckim obwodem AK. W dniu 3 kwietnia 1942 roku oddzia³ partyzancki AK Kazimierza Bogacza ps. „B³awat” z Tarnobrzega dokona³ napadu na gorzelniê we Frankówce i Józefowie. Zrabowano w sumie dwie beczki spirytusu po 500 litrów, które mia³y byæ sprzedane a pieni±dze mia³y byæ przeznaczone na cele organizacyjne AK, g³ównie na finansowania gazetki „Odwet”. Koordynator tej akcji „Kuwaka”,„Jasica” (Stanis³aw Stala) przej±³ ten alkohol i mia³ dokonaæ sprzeda¿y. Jednak¿e sprawa by³a przez niego odwlekana i ostatecznie po czê¶ciowym ubieraniu alkoholu przez partyzantów nie otrzymano tych pieniêdzy o czym „B³awat” zawiadomi³ w marcu 1944 r. komendanta podokrêgu AK p³k Kazimierza Putka ps. „Zworny”. Zdaniem jednego z partyzantów „Orlicza” (NN) pieni±dze ze sprzeda¿y przyw³aszczy³ sobie „Kuwaka”.

W dniu 25 lipca 1944 we Frankówce powsta³ plan akcji „Burza” dla obwodu Mielec („Mleko”). W odprawie pod przewodnictwem komendanta obwodu AK Mielec Konstantego £ubieñskiego wziêli udzia³ d-cy placówek oraz pierwszy zastêpca hrabiego £ubieñskiego „Salis” (Zbigniew Jaroszyñski, rz±dca we dworze w Maliniu), kwatermistrz obwodu „Ma³y” (Karol Borek), oficer broni „Zagoñczyk” (Jan Krasicki) oraz adiutant komendanta obwodu „O³ówek” (Jacek Wo¼niakowski), pó¼niejszy pierwszy prezydent miasta Krakowa w III RP (Ró¿a Thun to jego córka).

Po wojnie dwór Malinie i gorzelnia we Frankówce podzieli³y los wiêkszo¶ci zespo³ów dworskich. Ca³y maj±tek Malinia zosta³ rozparcelowany i upañstwowiony. Jeszcze w latach 60. na terenie gorzelni funkcjonowa³a suszarnia skórek króliczych, któr± zarz±dza³ Powiatowy Zwi±zek Gminnych Spó³dzielni „Samopomoc Ch³opska” (PZGS), ale 25 listopada 1967 roku wybuch³ po¿ar, który zniszczy³ zabudowania.
 
  Copyright © 2006-2018 TMZM Mielec &  Wicherski  MCMLXII