TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec

Macewy, ceramika i halerz z 1859 roku

18-08-2010

Operator koparki natrafił na drewniane belki. Część z nich była nadpalona. Okazało się, że ziemia kryje więcej niespodzianek. Udało się wydobyć fragmenty ceramiki, róg – zapewne krowy - a także monetę z 1859 roku. - W drugim tygodniu sierpnia rozpoczną się głębsze wykopy. Być może wtedy natrafimy na pozostałości po dawnych mieszkańcach mieleckiej Starówki .

Firma, która wykonuje przyłącz telefoniczny na mieleckim Rynku, podczas wykopów natrafiła na drewniane belki. - Nadpalone, drewniane belki to pozostałości zabudowy, która uległa spaleniu podczas pożaru, jaki dotknął tę część miasta w 1900 roku. Znaleźliśmy też fragmenty ceramiki, kafla z pieca, a także monetę - dodaje Skrzypczak. Znalezisko znajdowało się około metra pod ziemią, w okolicy postoju taksówek.

W tym roku ulice
Obecnie trwa remont głównej ulicy Starego Mielca, ulicy Mickiewicza. Przy tej okazji wymieniane są przyłącza przy dwóch zabytkowych kamienicach, tzw. Trzynastce i Łojczykówce. Ulica Mickiewicza ma być gotowa do końca października, a ul. Rynek w przyszłym roku. Dokumentacja na przebudowę samej płyty mieleckiego Rynku jest już gotowa. - Cały czas przekładany jest termin składania wniosków na otrzymanie dofinansowania w ramach programu obejmującego rewitalizację miast. Na remont m.in. ulicy Mickiewicza i tych wokół Rynku otrzymaliśmy dofinansowanie unijne, które pokrywa 70 proc. całej inwestycji – wyjaśnia Fryderyk Kapinos, zastępca prezydenta Mielca.

Macewy jako krawężniki
Podczas prac remontowych na rynku mieleckiej starówki odkryte zostały stare żydowskie płyty nagrobne. Macewy najprawdopodobniej pochodzą ze starego cmentarza żydowskiego, zlokalizowanego w Mielcu przy ulicy Jadernych. Jak pisze w Encyklopedii Mielca, Józef Witek, cmentarz ten powstał już w XVI wieku. W czasie II wojny światowej, latem 1941 roku, władze niemieckie nakazały zdemontowanie kilku tysięcy macew. Zostały użyte do różnych celów budowlanych. Z macew powstawały drogi, chodniki, powstała także niewielka tama spiętrzająca wodę na Wisłoce.

Na początku lat 60-tych na terenie części zdewastowanego cmentarza powstały obiekty Poczty Polskiej. Zwłoki z tego terenu ekshumowano. Na początku lat 90-tych pozostała część cmentarza została ogrodzona. W centralnej części umieszczony został obelisk. W 1994 roku, korzystając z bardzo niskiego stanu wody w Wisłoce, z rzeki wydobyto kilkadziesiąt macew. Co jakiś czas na terenie Mielca dochodzi do odkrycia fragmentów macew. Wszystkie zwożone są na teren cmentarza przy ulicy Jadernych. Zebrane w 2003 roku macewy zostały ustawione w części wschodniej cmentarza. Znalezisko w Rynku jest jednym z największych tego typu w ostatnich latach w Mielcu. Macewy także trafiły na cmentarz żydowski przy Jadernych.
 

Jakie zmiany czekają kierowców?
Ze względu na protesty handlowców miasto wycofało się z pomysłu ograniczenia ruchu samochodowego z dwustronnego na jednokierunkowy przy dojeździe ulicą Mickiewicza do Rynku. Ruch jednokierunkowy będzie wprowadzony na samej płycie Rynku. Jezdnie wraz z chodnikami będą wykonane z kostki granitowej.

Przy okazji powstaną zatoczki parkingowe, zainstalowane zostaną nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci, zmodernizowane i uporządkowane zostaną linie elektryczne, telefoniczne i kanalizacja. Przy ul. Rzecznej powstanie miejski parking. Aby go wybudować, miasto wykupiło część terenu należącego do parafii św. Mateusza.   

Korso/paugs

 Komentarz
Historia Mielca
Napisał Dave1976, na temat 13-08-2010 16:29
Dobrze byłoby przy okazji takich inwestycji zaprosić archeologów żeby udokumentowali ewentualne pozostałości po drewnianej zabudowie Mielca. Ciekawy tez jestem co się dalej dzieje w sprawnie pomnika, który miał stanąc na Rynku - mam nadzieję, że będzie to pomnik Hetmana Wielkiego Koronnego Mikołaja Mieleckiego - zdobywcy Twierdzy Sokół podczas wojny polsko - moskiewskiej w XVI w. Niech wreszcie Mielec straci swój robotniczo - chłopski charakter i zacznijmy eksponować czasy jego świetności i świetność rodu który Mielec zakładał

  Copyright © 2006-2010 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII