TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 11
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności 2024  TMZM Mielec Historia Orła Polskiego rzeźbiona w drewnie dłutem Tadeusza Płeszki
Kolekcja liczy 30 płaskorzeźb
08.11.2024

Tadeusz Płeszka – artysta i rzeźbiarz, członek Klubu Środowisk Twórczych TMZM gościł 8 listopada 2024 roku w Domu Kultury w Mielcu na wystawie Galerii ESCEK wraz ze swoimi autorskimi pracami, które tworzy od ponad 50 lat. Dziełem jego życia jest kolekcja orłów zatytułowana: „Godło państwowe Polski w rozwoju historycznym”.

Rzeźbienie tej kolekcji zajęło artyście 10 lat i zawiera 30 płaskorzeźb niepolichromowanych. Pierwszy orzeł pochodził z denara Bolesława Chrobrego z początku XI wieku, a trzydziesty to godło obecnej Rzeczypospolitej.


Od Zarządu TMZM artysta otrzymał list gratulacyjny, nagrodę i kwiaty, którą wręczyli Jadwiga Klaus, prezes KŚT TMZM, Teresa Pyzik, wiceprezes KŚT oraz Zbigniew Wicherski, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.

10 lat pracy nad kolekcją
Tadeusz Płeszka poświęcił ponad pół wieku na tworzenie płaskorzeźb z drewna lipowego, z których najważniejsza jest kolekcja przedstawiająca ewolucję polskiego godła.

W 1970 roku artysta rozpoczął swoje największe dzieło – cykl płaskorzeźb zatytułowany „Godło państwowe Polski w rozwoju historycznym”. Przez 10 lat Płeszka tworzył kolejne wizerunki orła, dokumentując ewolucję tego symbolu od czasów denara Bolesława Chrobrego po współczesny wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej. Kolekcja liczy 30 płaskorzeźb i jest szczególnie bliska sercu artysty, który uznaje ją za kulminację swojej twórczości oraz dowód na niezmienne znaczenie polskiego orła w kulturze i świadomości narodowej.

Chociaż orły stanowią kluczowy element jego dzieł, Tadeusz Płeszka jest autorem wielu innych płaskorzeźb, które przedstawiają różnorodne tematy: sceny rodzajowe, krajobrazy, herby miast, motywy kwiatowe oraz wizerunki religijne i wiejskie. Prace te często pojawiają się na uroczystościach patriotycznych, w trakcie świąt państwowych oraz podczas wizyt przedstawicieli Polonii.

Zacząłem robić orły te, które sporadycznie spotkałem w naszym życiu, w prasie, w gazecie, w różnych wydaniach i spotkałem u kolegi wydaną przez WSK taką książkę format A4 i tam właśnie jest ta historia i powiedziałem: „Właśnie to” i tak zacząłem. - mówi Tadeusz Płeszka.

Nasza tysiącletnia historia to jest orzeł, no jak można..., nie można ani zapomnieć. Trzeba robić wszystko, żeby czcić tego orła i szanować tę historię, która jest na tych pracach. - dodaje Tadeusz Płeszka.

Dorobek twórczy rzeźbiarza to nie tylko dzieła sztuki, ale bogata lekcja patriotyzmu i historii, która niezwykle podkreśla zbliżające się święto Dnia Niepodległości. Unikatowe rękodzieła cechuje staranność i szczegółowość detali. Jego prace eksponowano podczas świąt państwowych, kiermaszów, wizyt Polonii oraz uroczystości organizowanych przez instytucje społeczno-polityczne. Za swoją działalność twórczą został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

Bardzo się cieszę, że Pan Tadeusz Płeszka, który ma dzisiaj tak wspaniałą wystawę orłów polskich, że doczekał się tej wystawy, bo jest to cudny zbiór. Podejrzewam, że nikt w Polsce, no nie mówiąc o za granicą, prawda nie ma takiego zbioru. Należało mu się to, bo jest to takie wiekopomne dzieło, tak bym powiedziała. Jest naszym wspaniałym dinozaurem rzeźby w Klubie Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. - mówi Jadwiga Klaus.

Rzeźbiarstwo to sztuka, która relaksuje, poprawia koncentrację, jest wspaniałą inspiracją dla przyszłych pokoleń artystów i miłośników historii. Prace Tadeusza Płeszki są prezentowane corocznie w Muzeum Regionalnym w Mielcu, w Domu Kultury oraz w gminnych ośrodkach kultury.

Wystawę „Historia polskiego orła” w Galerii ESCEK można oglądać do 8 grudnia.




TMZM BLOG
link:
https://wicherski1.blogspot.com/2024/11/historia-ora-polskiego-rzezbiona-w.html#more

zobacz FILM, MIELEC.TV
link do filmu: https://media.mielec.tv/avdata/video/2024/11/09/wystawa-plaskorzezby-2024-081124.mp4


zobacz TMZM na 


Podobne tematy:
- Zgłaszanie kandydatów do odznaczenia PZO - SIGILLUM MERITI CIVILIS 2022
- XII Spotkanie Lotniczych Pokoleń - Mielec 2022
- VII przegląd KŚT „Z nurtem Wisłoki” – Gmina Borowa 2022
- Warsztaty ceramiczne KŚT - Nie święci garnki lepią
- Odznaczenia „Pieczęć Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis” 2021
- Prezesi TMZM uczcili pamięć prof. Władysława Szafera na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie
- Światełko pamięci 2021 dla zmarłych pilotów, poetów, artystów i członków TMZM
- Jubileuszowa Gala z okazji 40-lecia Klubu Środowisk Twórczych TMZM
- Uroczysta Gala z okazji 55-lecia TMZM, PZO Sigillum Meriti Civilis 2019
 
  Copyright © 2006-2024 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII