TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 11
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności 2022  TMZM Mielec 55 lat pracy artystycznej Stanisława Szęszoła, zaproszenie
Wernisaż wystawy - 40 prac będących przekrojem 55-letniej działalności twórczej
05.07.2022

Józef Piątek Wójt Gminy Mielec oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają na wystawę będącą podsumowaniem 55 lat pracy artystycznej Stanisława Szęszoła. Wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii Chorzelowskiego Ośrodka Kultury 7 lipca 2022 roku o godz. 18:00.

Jeden z wybitniejszych mieleckich rzeźbiarzy, wspaniały artysta i cudowny człowiek na najbliższą wystawę przygotował blisko 40 prac będących przekrojem jego 55-letniej działalności twórczej.

To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć rzeźby pochodzące ze wstępnych lat działalności artysty jak i te najnowsze, które zaprezentowane zostaną po raz pierwszy.

Chłop z laską, Kobieta z koszem, Dziadek z laską, Kobieta z dzbanem, Chłop z kogutem, Święty Świerad, Święty z książką, Żyd, Żydówka tańcząca, Żniwiarka, Kosiarz, Siewca, Rybak, Harnaś, Hanka, Młocek, Cyganka, Grzybiarz, Zielarka, Myśliwy, Diabeł w dziupli, Święty Jan, Arab - postrach Europy, Kosynier Kościuszki, Chrystus Frasobliwy, Żołnia, Dudek, Kraska, Gołąb siniak, Dzięcioł czarny, Cygan grający, Janko Muzykant, Święty Grzegorz, Święty Ambroży, Święty Mikołaj, Flisak, Anioł sfruwający z nieba, Anioł stojący - czekać będą na wszystkich, którzy w lipcu odwiedzą Ośrodek Kultury Gminy Mielec. 

Stanisław Szęszoł urodził się w 1938 r. w Rudzie, powiecie mieleckim. Od lat dziecięcych zajmował się rzeźbieniem, wykonując szopki noworoczne. W późniejszych latach najchętniej rzeźbił ludowe świątki, postacie z życia religijnego i krzyże, a ponadto ludzi przy pracy. W latach 1971-1975 należał do Koła Twórców Amatorów Ziemi Mieleckiej przy Powiatowej Poradni Kulturalno-Oświatowej w Mielcu i brał udział w organizowanych przez Poradnię wystawach i konkursach. Po likwidacji Poradni w 1975 r. i zakończeniu działalności Koła działał indywidualnie, m.in. wystawiając prace na Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Mielcu i Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Wykonał na zamówienie 14 rzeźb postaci do jednej z szopek w Watykanie.

W 1981 r. był współzałożycielem Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. W. Szafera w Mielcu i pozostaje jego członkiem do dziś. Jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Stanisławskiego przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Rzeszowie, Łęczycy, Chrzanowie, Strzyżowie, Pińczowie, Dynowie, Kolbuszowej i Mielcu oraz plenerach organizowanych przez oba stowarzyszenia. Bierze udział w konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, uzyskując nagrody i wyróżnienia, m.in. w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie oraz konkursie „Ptaszki – ptaki – ptaszyska” w Krakowie. Jego prace o tematyce religijnej umieszczone są w kościołach, m.in. w Chicago i Ostrowach Baranowskich oraz w Mielcu. Odrestaurował też mocno podniszczone drewniane rzeźby świętych w kościele św. Mateusza. Rzeźby o tematyce świeckiej znajdują się w licznych muzeach, m.in. w Mielcu, Toruniu, Łęczycy, Rzeszowie i Kolbuszowej, a także w licznych zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami.

Wyróżniony m.in.: Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznaką Jubileuszową z okazji 40-lecia TMZM, Odznaką „Zasłużony dla Kultury Narodowej” i Nagrodą „ALBERTUS”. W 2008 r. i 2010 r. został nagrodzony na  Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie. Swoje prace rzeźbiarskie wystawiał indywidualnie i na wystawach zbiorowych m.in. w Rzeszowie, Mielcu, Chorzelowie, Woli Mieleckiej, Rzemieniu, Chrząstowie, Kolbuszowej, Przecławiu i Podleszanach. Jego pracownia rzeźbiarska przy ul. Ogrodowej została włączona do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Podkarpacia. Wyróżniony Odznaką „Zasłużony dla Kultury Narodowej”.



Podobne tematy:
- Twórcy Klubu Środowisk Twórczych w Kielcach
- Laureaci Nagród Prezydenta i Starosty za rok 2021
- Wernisaż wystawy Piotra Pszenicznego w Nadleśnictwie Mielec
- Absolutorium dla Zarządu TMZM za rok 2021
- Kolędowanie w MBP z Mielecką Grupą Literacką SŁOWO
- Pierwsze w roku 2022 spotkanie członków Klubu Środowisk Twórczych
- Odznaczenia „Pieczęć Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis” 2021
- Prezesi TMZM uczcili pamięć prof. Władysława Szafera na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie
- Światełko pamięci 2021 dla zmarłych pilotów, poetów, artystów i członków TMZM
- Wernisaż wystawy Andrzeja Bednarza "BARWY KRAJOBRAZU"
- Jubileuszowa Gala z okazji 40-lecia Klubu Środowisk Twórczych TMZM
- XI Spotkanie Lotniczych Pokoleń Mielec 2021 z jubileuszem XX-lecia KML
- Uroczysta Gala z okazji 55-lecia TMZM, PZO Sigillum Meriti Civilis 2019
- Finał VI Pleneru „Z nurtem Wisłoki” – Gmina Wadowice Górne 2020
- Twórcy Klubu Środowisk Twórczych TMZM na plenerze w Zamościu

  Copyright © 2006-2022 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII