TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 11
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności 2021  TMZM Mielec Nekrologi  TMZM Mielec Jubileusz 50-lecia PSM w Mielcu
Nowy sztandar szkoły, odsłonięto pomnik Mieczysława Karłowicza
12.06.2021
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu świętuje jubileusz 50-lecia. Z tej okazji odsłonięto pomnik przedstawiający patrona szkoły, placówka wzbogaciła się również o symboliczny sztandar. Wydarzenie było okazją do odznaczenia wielu pracowników i przyjaciół szkoły - wręczono m.in. odznaczenia Prezydenta RP oraz Ministra Kultury.
W imieniu Zarządu oraz członków Prezes TMZM Janusz Chojecki odczytał List Gratulacyjny, który wręczył dyrektorowi PSM Ryszardowi Kuskowi podczas jubileuszowych uroczystościach.

Edukacja muzyczna rozwijała się w Mielcu od lat 50 ubiegłego wieku. Dynamiczny rozwój Państwowego Ogniska Muzycznego w Mielcu znacząco zaważył na przyznaniu mu zaszczytnego miana Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. W 1970 r. zarządzeniem ówczesnego ministra kultury i sztuki działalność rozpoczęła Państwowa Szkoła Muzyczna. Przez pierwszy rok funkcjonowania kierował nią Andrzej Wilczyński.

Pierwszą siedzibą szkoły był budynek, w którym obecnie funkcjonuje Przedszkole Miejskie nr 12. W inauguracyjnym roku działalności naukę pod okiem sześciu pedagogów rozpoczęło 39 uczniów. W 1971 r. funkcję dyrektora objął Aleksander Myszka.

W kolejnych latach szkoła stawała się coraz bardziej znaczącym ośrodkiem kulturalnym w mieście. Ilość nauczycieli i uczniów, a także specjalizacji, które szkoła proponowała, sprawiły, że przyszedł czas na zmianę siedziby. To nastąpiło wraz z rokiem szkolnym 1978/1979 – szkołę przeniesiono do obiektu, w którym działa do dzisiaj.
Pełna rozwoju epoka dyrektora Ryszarda Kuska

W roku 1988/89 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora. Odchodzącego na emeryturę Aleksandra Myszkę zastąpił ówczesny wicedyrektor Franciszek Wyzga. W roku 2001/02 na odchodzącego na emeryturę Franciszka Wyzgę na stanowisku dyrektora zastąpiła wicedyrektor Gabriela Pietrzak. W roku 2003/04 nastąpiła kolejna zmiana na tym stanowisku. Po dwóch latach, po zrezygnowaniu z funkcji dyrektora, na to stanowisko powołano Ryszarda Kuska, który pełni tę funkcję do chwili obecnej.

- Jestem spełnionym i szczęśliwym człowiekiem, ponieważ moimi poprzednikami byli dyrektorzy, wicedyrektorzy, kierownicy sekcji, którzy uczynili w swoim czasie tak wiele, podejmowali odważne decyzje, że my możemy się cieszyć tym miejscem i taką chwilą, jak dzisiaj – powiedział Ryszard Kusek, dyrektor szkoły. – Jestem człowiekiem szczęśliwym, ponieważ przyszło mi współpracować z tak wspaniałą kadrą dydaktyczną - z ludźmi pełnymi pasji, oddanymi temu, co robią, którzy kochają swój zawód – dodawał.

Dyrektor Kusek długo dziękował wszystkim współpracownikom, którzy przez lata wspierali funkcjonowanie szkoły, znosili trudniejsze okresy, a także czas wielkich remontów, gdy codzienna praca była znacząco utrudniona. Sporo podziękowań trafiło też do osób z zewnątrz placówki, które wspierały szkołę i pomagały chociażby pozyskiwać środki zewnętrzne na jej rozwój.
Odznaczenia resortowe, medale i nagrody

Jubileusz 50-lecia PSM w Mielcu był okazją do wręczenia licznych wyróżnień. Prezydent RP przyznał chociażby Złote Krzyże Zasługi dla Kazimiery Celner i Marii Gabrieli Pietrzak i Leszka Gruszeckiego. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Renata Filip, Aleksandra Truś. Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymał Jan Lubieniecki. Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymała Agnieszka Łępa, Bożena Kazimierska, Kazimierz Nowak. Brązowy Medal za Długoletnią Służbę otrzymała Ilona Liberacka. Odznaczenia nadane przez Prezydenta wręczała wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznał najwyższe resortowe odznaczenie – Medal Zasłużony Kultury Gloria Artis. Srebrny Medal otrzymał Franciszek Wyzga, a także Tadeusz Wywrocki. Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymała Renata Wrażeń oraz Ryszard Kusek. Honorowa Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej trafiła do Katarzyny Racławskiej. Dyplomy z okazji jubileuszu szkoły za pełną oddania pracę pedagogiczną otrzymali nauczyciele: Joanna Stachowicz, Magdalena Ryż, Jarosław Kmieć, Tomasz Ożóg, Ewa Klimaszewska, Sławomir Kusek, Jadwiga Huber. Odznaczenia przyznane przez Ministra Kultury wręczał poseł Fryderyk Kapinos, a także Agnieszka Hajduk-Domańska, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej.

Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej – Zdzisław Bujanowski przyznał nagrody II stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce nauczycielom. Nagrody otrzymali: Jan Lubieniecki, Ireneusz Szela, Paweł Łukasik, Piotr Wyzga, Renata Wrażeń. Przyznano również nagrodę I stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce dla dyrektora Ryszarda Kuska.

Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski przyznał z kolei listy gratulacyjne za znaczący wkład w tworzenie kultury muzycznej miasta Mielca. Listy otrzymali nauczyciele: Bogusław Pawełczak, Karol Bik, Marcin Pokusa, Edyta Chlebowska, Sabina Trybulec, Agnieszka Kramarz, Zdzisław Szymczyk, Marek Brzeziński, Michał Witek, Joanna Łukasik, Łukasz Skop, Piotr Wyzga.  
źródło: HejMielec
Podobne tematy:
- Zmarł śp. Stanisław Czarnecki (1944–2021) mielecki rzeźbiarz, członek KŚT TMZM
- Wystawa „Od Nowa” KŚT TMZM w SOKiS w Chorzelowie
- Zmarła śp. Bogumiła Gajowiec z domu Podolska (1934-2021)
- Znicze na grobie prof. Władysława Szafera na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie
- Dębina Szafera dla uczczenia 50 rocznicy śmierci Szafera
- Finał VI Pleneru „Z nurtem Wisłoki” – Gmina Wadowice Górne 2020
- MIELEC JAK MALOWANY wystawa KŚT z okazji 550. rocznicy lokacji miasta Mielca
- Kalendarz Klubu Środowisk Twórczych TMZM w Mielcu, wrzesień - listopad 2020
- Kolorowo i jesiennie na wernisażu twórców KŚT w Połańcu
- Twórcy Klubu Środowisk Twórczych TMZM na plenerze w Zamościu

  Copyright © 2006-2021 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII