TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 11
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności 2020  TMZM Mielec VI Przegląd Twórczości KŚT „Z nurtem Wisłoki” – Gmina Wadowice Górne
Warsztaty malarskie, rzeźbiarskie i fotograficzne
04.07.2020

Samorządowy Ośrodek Kultury i Rekreacji Gminy Wadowice Górne wspólnie z Klubem Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej zorganizowały 4 lipca 2020 roku VI Przegląd Twórczości Kulturalnej i Artystycznej Mieszkańców Powiatu Mieleckiego "Z nurtem Wisłoki" - Gmina Wadowice Górne.

W pierwszej części pleneru uczestnicy zwiedzali zabytki Gminy Wadowice Górne, zaś w drugiej, czynnie uczestniczyli w warsztatach malarskich, rzeźbiarskich i fotograficznych.


Gospodarzami spotkania byli: dyrektor SOKiR Elżbieta Augustyn–Gruszka, pracownik UG działu promocji i rozwoju Gminy Witold Sito, sołtysi, panie ze stowarzyszeń działających na podległym terenie.
Klub Środowisk Twórczych reprezentowali: prezes Jadwiga Klaus, wiceprezes – Agnieszka Małek, sekretarz-Teresa Elżbieta Pyzik, Andrzej Bednarz – członek Zarządu, malarze, rzeźbiarze, fotograficy działający na co dzień w klubie. Z terenu gminy pochodzi kilku twórców z KŚT m.in. wykładowca w szkole plastycznej w Anglii, malarz Stan Bigda oraz Stanisław Czarnecki, długoletni, zasłużony rzeźbiarz i malarz KŚT, działacz TMZM. Zaszczyciły nas też swoją obecnością członkowie Zarządu: wiceprezes TMZM Teresa Orczykowska, sekretarz – Aniela Ratusińska-Trzpis, członek Sądu Koleżeńskiego – Andrzej Ratusiński.

Gmina Wadowice Górne ma charakter rolniczy, jednak w ostatnich latach, w związku ze spadkiem opłacalności produkcji rolnej, mieszkańcy coraz częściej podejmują działalność usługową, handlową i produkcyjną. Jest też bogata w zabytkowe obiekty, miejsca, fragmenty znikającego krajobrazu.

W Wadowicach Górnych zwiedziliśmy neogotycki kościół pw. św. Anny ,wpisany do rejestru zabytków. Boczne ołtarze wykonał dziadek obecnego sołtysa, Jan Padykuła.Odwiedziliśmy cmentarz parafialny wraz z kaplicą i figurą Chrystusa, obelisk z krzyżem, spod którego pobrano ziemię na Grób Nieznanego Żołnierza. Przejeżdżając przez Wampierzów minęliśmy krzyż przydrożny.

W Wadowicach Dolnych z kolei zwiedziliśmy Kościół parafialny pw. św. Franciszka z Asyżu. W czasie wojny mieszkańcy zdążyli zdjąć i ukryć dzwony kościelne, które po wojnie wróciły na swoje miejsce. Pomnik Jana Pawła II wykonał Józef Szot.

W Wierzchowinach na uwagę zasługiwał pomnik poświęcony m.in. gen. pil. Bolesławowi Stachoniowi (drugiemu pilotowi w 301 Dywizjonie Bombowym), kapliczka na cześć poległych w walkach polsko-tureckich. Obok kapliczki stoi krzyż misyjny, przeniesiony po wojnie spod kościoła parafialnego w Wadowicach Dolnych.
Jamy urzekają drewnianym kościółkiem pw. św. Augustyna z zabytkowym dzwonem kościelnym z XVII wieku, zespołem parkowym „Przybysz” i stawami, obeliskiem z krzyżem ku czci zamordowanych podczas pacyfikacji dworu przez hitlerowców. W Jamach obok budynku OSP stoi przedwojenna, zabytkowa sikawka.

W Kosówce na uwagę zasługuje kapliczka św. Jana Nepomucena, Dom Strażaka z figurą św. Floriana autorstwa miejscowego rzemieślnika-Józefa Szota.
FB

W Grzybowie, wsi śródleśnej znanej z obfitości grzybów , w zajeździe „Folwark”, odbyła się druga część pleneru – warsztaty.
Zajęcia z malarstwa poprowadziła Marta Zasłucka - instruktor z SCK w Mielcu. Tym razem uczestnicy pogłębiali wiedzę z malarstwa akwarelami.

Z kolei Patrycja Załucka – studentka ASP w Krakowie poszerzała wiedzę i umiejętności słuchaczy z dziedziny ceramiki i tworzenia w glinie oraz fotografowania. Ponieważ w plenerze brała udział znana mielecka fotograficzka Anna Jajkiewicz, można było również skorzystać z jej wiedzy i porad praktycznych.

Obrazy i wytwory ceramiczne, które zostały wykonane podczas pleneru bądź inspiracje do prac, które powstaną po spotkaniu, będą prezentowane na podsumowaniu VI Przeglądu we wrześniu bieżącego roku.
Poczęstunkiem w gościnnym zajeździe „Folwark” pożegnaliśmy gościnną gminę Wadowice Górne.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż projekt „Z nurtem Wisłoki” od wielu lat dotowany jest przez Powiat Mielecki w ramach umowy podpisanej z Towarzystwem Miłośników Ziemi Mieleckiej w rezultacie przyjętej przez Zarząd Powiatu Mieleckiego oferty konkursowej.

Sesję zdjęciową wykonywał sympatyk Klubu Ryszard Niedzielski, rzeźbiarz Rafał Misiąg oraz we własnym zakresie każda z osób obecna w spotkaniu.

T.E.Pyzik
 

Podobne tematy:
- VI Przegląd Twórczości KŚT „Z nurtem Wisłoki” – Gmina Wadowice Górne
- Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków TMZM 2019
- Pieczęć Zasług Obywatelskich Sigillum Meriti Civilis 2019, 55-lecie TMZM
- Zawody Latawcowe „Biało-czerwona na niebie” nad Chorzelowem

- Wycieczka TMZM „XXI Święto Jesieni’’, Kazimierz Dolny 2019
- 8 dniowe wczasy nad Morzem Bałtyckim 2019
- MSPO 2019 - Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
- Koncert „PO NOCNEJ ROSIE”czyli pieśni Stanisława Moniuszki w Mielcu
- IV posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2019-2022 
- III posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2019-2022 =
- Wycieczka TMZM na Zamku w Baranowie Sandomierskim i Zamku Tarnobrzeg-Dzików
- Noworoczno-opłatkowe spotkanie członków TMZM 
- Zabawa TMZM „Zakończenie roku 2018”
- Wycieczka TMZM do Warszawy w 100-lecie Niepodległości Polski
- Pieczęć Zasług Obywatelskich - SIGILLUM MERITI CIVILIS 2018
- Fenomenalna premiera "Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w Mielcu
- Doroczne święto twórców Klubu Środowisk Twórczych TMZM
- Gala mieleckich organizacji pozarządowych PROMETEUSZ 2018
- XV Kongres Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego
- VIII Spotkanie Lotniczych Pokoleń – Mielec 2018, Gala Finałowa
- Pieczęć Zasług Obywatelskich - Sigillum Meriti Civilis 2017

  Copyright © 2006-2020 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII