TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 11
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Wycieczka TMZM, wczasy Grecja lato 2019
„PRALIA, Litochoro, porT Skiathos, Morze Egejskie
21.06.2019

W dniach 10 - 21 czerwca 2019 roku Klub Turystyczno Krajoznawczy Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej zorganizował dwunastodniową wycieczkę do Grecji do miejscowości Paralia. Pierwszą wyprawą z Paralii miejsca naszego zakwaterowania było położone u podnóża Olimpu miasteczko Litochoro, z którego rozpoczęlismy spacer jednym z najładniejszych szlaków – kanionem rzeki Enipeas i spacer do „Wodospadu Zeusa” i „Basenów Afrodyty". Szlak jest stosunkowo łatwy spacer w jedną stronę zajmuje około 20 minut. Następnie udalismy się do Paleos Pantaleimonas – górskiego miasteczka, w którym czas się zatrzymał. Kamienna zabudowa miasta, wąskie uliczki, przepiękne widoki i świeże górskie powietrze pozwolą nam bliżej poznać klimat prawdziwej Grecji. Wioseczka ulokowana jest na stokach masywu Olimpu i jest żywym skansenem. Rozciąga się z niej piękna panorama. Są pobudowane bardzo gęsto. Wąskie uliczki pokryte kocimi łbami wciskają się między zabudowania. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona – patrona chorych i cierpiących. Naprzeciw restauracja z miejscowymi specjałami których można było zakosztować. Na drugą wycieczkę udajemy się na Meteory są niewątpliwie jedną z największych atrakcji Grecji.

Najbardziej spektakularne występują niedaleko miasta Kalambaka, tam mamy możliwość podziwiania jednego z najpiękniejszych widoków na świecie tajemniczych klasztorów zawieszonych między ziemią a niebem które z pewnością dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Meteory – „skały zawieszone w powietrzu” znajdują się na zachodnim krańcu Tesalii, u podnóża gór Pindos. Do dzieła stworzonego przez naturę, swoje dodali w czasach późniejszych ludzie, budując na nich klasztory ( począwszy od XIV wieku) Największy rozkwit Meteorów przypadł na okres XV i XVI w. kiedy to skały nosiły na swoich szczytach aż 24 monastyry. W drodze powrotnej przystanek i wizyta w prawdziwej wytwórni bizantyjskich ikon, połączona z pokazem metod ich wytwarzania oraz możliwością zakupów. Turyści są podejmowani przy powitaniu słodkim loukoumi (są to tradycyjne miękkie galaretki) oraz winem, anyżówką lub sokiem. Na trzecią wycieczkę udajemy się do portu, tam przesiadka na statek wycieczkowy kapitana Kostasa , który zabrał uczestników wycieczki na Wyspę Skiathos (około 2,5 godziny rejsu). Rejs to zabawa i liczne atrakcje na na pokładzie, połączony z pokazem i nauką najpopularniejszych tańców greckich zorby i syrtaki w rytmie dobrej muzyki .Podczas rejsu podziwianie malowniczych krajobrazów mitologicznego Półwyspu Pelion i Wyspy Eubea.

Następnie postój w stolicy wyspy - porcie Skiathos, zwiedzanie zabudowanego białymi domkami z niebieskimi okiennicami miasta, wizyta w kościele Agios Nicolaos, czas wolny na spacer po urokliwych zakątkach portu i zakosztowanie morskich specjałów. Dalszy rejs (około 40 min.) do jednej z najpiękniejszych plaż na wyspie - Koukounaries - ze złotym piaskiem skrzącym się w słońcu na skutek drobinek miki, otoczona lasem sosnowym. Czas wolny na odpoczynek na plaży i kąpiele w krystalicznej wodzie. Czwarta wycieczka do Stolicy regionu Katerini, na miejscowy bazar, gdzie można było kupić świeżo złowione ryby, owoce, różnego rodzaju wina, a także odzież i wiele innych pamiątek.

W wolnych dniach od wycieczek wypoczywaliśmy na plaży i kąpiąc się w Morzu Egejskim.
Koordynatorem wycieczki był prezes Klubu Turystyczno Krajoznawczego TMZM Janusz Wyzina.


link do galerii:
https://wicherski1.blogspot.com/


Podobne tematy:
- Koncert „PO NOCNEJ ROSIE”czyli pieśni Stanisława Moniuszki w Mielcu 

- IV posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2019-2022 
- III posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2019-2022
- TMZM zaprasza na 8 dniowe wczasy nad Morzem Bałtyckim 2019
- Wycieczka TMZM na Zamku w Baranowie Sandomierskim i Zamku Tarnobrzeg-Dzików
- Zaproszenie na wycieczkę TMZM KOTLINA KŁODZKA – PRAGA
- Porządek obrad Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Członków TMZM
- GRECJA, PARALIA - Riwiera Olimpijska, zaproszenie na wczasy TMZM 2019
- Noworoczno-opłatkowe spotkanie członków TMZM 
- Zabawa TMZM „Zakończenie roku 2018”
- Wycieczka TMZM do Warszawy w 100-lecie Niepodległości Polski
- Pieczęć Zasług Obywatelskich - SIGILLUM MERITI CIVILIS 2018
- Fenomenalna premiera "Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w Mielcu
- Doroczne święto twórców Klubu Środowisk Twórczych TMZM
- Gala mieleckich organizacji pozarządowych PROMETEUSZ 2018
- XV Kongres Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego
- VIII Spotkanie Lotniczych Pokoleń – Mielec 2018, Gala Finałowa
- Przedstawiciele Zarządu TMZM na Gali 80-lecia Przemysłu Lotniczego w Mielcu
- Rajd Rowerowy TMZM Śladami legionisty Jana Hajca
- Zabawa taneczna TMZM ZAKOŃCZENIE 2017 ROKU
- Pieczęć Zasług Obywatelskich - Sigillum Meriti Civilis 2017

  Copyright © 2006-2019 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII