TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 11
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec V Przegląd „Z Nurtem  Wisłoki 2019”- Gmina Tuszów Narodowy
„Ocalić od zapomnienia historię i piękno tej ziemi”
16.06.2019

V Przegląd „Z Nurtem  Wisłoki 2019”- Gmina Tuszów Narodowy odbył się 16 czerwca 2019 roku. W programie przeglądu znalazły się następujące punkty: zapoznanie z historią regionu,  zwiedzanie miejsc zabytkowych gminy Tuszów Narodowy, warsztaty z zakresu : malarstwa rzeźby i fotografii.

Rolę gospodarza przeglądu przejęła dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Grochowem Mariola Pelic.  Licznej grupie członków KŚT w Mielcu przewodniczyła prezes Jadwiga Klaus. Najpierw skierowaliśmy się do Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym wybudowanym w 1902 roku z wykorzystaniem części murów spichlerza folwarcznego, ofiarowanego przez dziedziczkę Albinę z Gotzów Okocimską Włodkową. Konsekrował go ks. bp. L. Wałęga w 1905 roku.

Nieopodal kościoła znajdują się dwa obeliski: pierwszy to golgota wschodu upamiętniająca zmarłych na „Nieludzkiej Ziemi” podczas 2 wojny światowej oraz golgota smoleńska dotycząca  tragicznego lotu 10 kwietnia 2010 roku, w którym śmierć poniósł m.in. poseł Ziemi Mieleckiej Leszek Deptuła.

Z kolei zwiedziliśmy dom, w którym 20 maja 1881roku przyszedł na świat Władysław Sikorski - polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, premier i minister spraw wojskowych II Rzeczypospolitej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej .  Obecnie w domu mieści się Gminna Biblioteka Publiczna i Izba Pamięci Generała Sikorskiego. O prywatnym życiu generała, jego politycznej karierze i tragicznej śmierci niezwykle ciekawie opowiedziała sekretarz gminy p. Renata Paterak.

26 sierpnia 1990 roku pod patronatem Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym zaczęła funkcjonować Izba Pamięci Generała Sikorskiego.  W 2006 roku zrodził się pomysł rozbudowy Izby Pamięci poprzez dobudowę sal muzealno – wystawowych  do domu urodzenia gen. Sikorskiego.

Ewa Wojtasik-wnuczka siostry generała Sikorskiego przekazała do zbiorów Izby Pamięci, wiele cennych rodzinnych pamiątek związanych z naszym rodakiem. Wśród nich są pantofle podróżne generała i szczotka do munduru, z których w czasie ekshumacji pobierane były próbki DNA. Ponadto przywiezione zostały  oryginalne listy, zdjęcia, książki autorstwa generała z jego dedykacjami, wydane w latach trzydziestych XX wieku, kilka egzemplarzy gazety emigracyjnej „Parada” z 1943 roku.

 Po zwiedzeniu wystawy wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej oraz wykonaliśmy wspólną pamiątkową fotografię.

W Sarnowie zwiedziliśmy Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – zabytkowy, drewniany kościół zbudowany przez niemieckich kolonistów w 1833 r. jako świątynia protestancka w miejsce istniejącego od 1802 r. niewielkiego domu modlitwy. W 1942 r. po przesiedleniu Niemców do kolonii Hohenbach (Czermin) został przejęty przez osiedlonych na ich miejsce Polaków katolików. Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sarnowie została erygowana 3 grudnia 1951 r. Kościół był remontowany w 1952 r. i w 1994 r. Podczas remontu w 1994 r. wybudowano ogrodzenie wokół kościoła.

W Czajkowej znajduje się leśniczówka zbudowana została w 1800 roku i choć po wielu remontach zagubiła swój pierwotny wygląd jest dziś jednym z nielicznych materialnych śladów dawnego leśnictwa w Puszczy Sandomierskiej. W jej sąsiedztwie znajduje się grupowy pomnik przyrody żywej, w którego skład wchodzą trzy dęby szypułkowe w wieku 295, 300, 280 lat i odpowiednio o obwodzie 477, 782, 453 cm w pierśnicy.

Z innych zabytków Czajkowej na uwagę zasługuje kapliczka z figurą Matki Boskiej Częstochowskiej, w Jaślanach  - Kapliczka z figurką św. Jana Nepomucena oraz krzyż  przydrożny z figurą Matki Boskiej.

Druga część pleneru odbywała się w Gminnym Ośrodku Kultury w Grochowem. Tam, po ciepłym poczęstunku, odbyły to zajęcia z malarstwa, które poprowadziła instruktorka ze Spółdzielczego Domu Kultury MSM w Mielcu-   Marta Załucka oraz warsztaty z rzeźby w glinie oraz wiedzy z fotografowania, które prowadziła Patrycja Załucka – studentka ASP w Krakowie. Warsztaty z malarstwa ukierunkowane były na poznanie zasad portretowania twarzy ludzkiej, odpowiednich proporcji i uchwycenia cech charakterystycznych postaci. Modelem do ćwiczeń praktycznych został pan kierowca Krzysztof, a  jego portret wykonany przez Grzegorza Cebulę wzbudził podziw wszystkich artystów i został wręczony właścicielowi. Również rzeźbiarze  próbowali swoich sił w lepieniu z gliny ludzkich głów.

Organizatorami przeglądu byli Klub Środowisk Twórczych TMZM oraz Gminny Ośrodek Kultury w Grochowem  przy finansowym wsparciu Starostwa  Powiatowego w Mielcu.

Podczas całego pleneru panowała niezwykle przyjemna atmosfera, wspaniała słoneczna pogoda, ciekawie prowadzone zwiedzanie, merytoryczne warsztaty, gościnność dyrekcji ośrodka kultury, przyczyniły się do pożytecznego spędzenia niedzieli i wspaniałych wrażeń.

T.E.Pyzik

1
2
Zdjęcia – Rafał Misiąg, Ryszard Niedzielski, Bogusław Trojnacki


Podobne tematy:
- Koncert „PO NOCNEJ ROSIE”czyli pieśni Stanisława Moniuszki w Mielcu 

- IV posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2019-2022 
- III posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2019-2022
- TMZM zaprasza na 8 dniowe wczasy nad Morzem Bałtyckim 2019
- Wycieczka TMZM na Zamku w Baranowie Sandomierskim i Zamku Tarnobrzeg-Dzików
- Zaproszenie na wycieczkę TMZM KOTLINA KŁODZKA – PRAGA
- Porządek obrad Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Członków TMZM
- GRECJA, PARALIA - Riwiera Olimpijska, zaproszenie na wczasy TMZM 2019
- Noworoczno-opłatkowe spotkanie członków TMZM 
- Zabawa TMZM „Zakończenie roku 2018”
- Wycieczka TMZM do Warszawy w 100-lecie Niepodległości Polski
- Pieczęć Zasług Obywatelskich - SIGILLUM MERITI CIVILIS 2018
- Fenomenalna premiera "Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w Mielcu
- Doroczne święto twórców Klubu Środowisk Twórczych TMZM
- Gala mieleckich organizacji pozarządowych PROMETEUSZ 2018
- XV Kongres Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego
- VIII Spotkanie Lotniczych Pokoleń – Mielec 2018, Gala Finałowa
- Przedstawiciele Zarządu TMZM na Gali 80-lecia Przemysłu Lotniczego w Mielcu
- Rajd Rowerowy TMZM Śladami legionisty Jana Hajca
- Zabawa taneczna TMZM ZAKOŃCZENIE 2017 ROKU
- Pieczęć Zasług Obywatelskich - Sigillum Meriti Civilis 2017

  Copyright © 2006-2019 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII