TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 11
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Wycieczka TMZM do Warszawy w 100-lecie Niepodległości Polski
Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, Wilanów, Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza, Powązki
11.11.2018

W dniach 9-11 listopada 2018r. w 100-lecie Niepodległości Polski Klub Turystyczno Krajoznawczy Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej zorganizował wycieczkę do Warszawy. Koordynatorem i prowadzącym wycieczkę był prezes KTK TMZM Janusz Wyzina.

link do galeri: https://wicherski1.blogspot.com/2018/11/wycieczka-tmzm-do-warszawy-w-100-lecie.html#more
foto: Janusz Wyzina, Grażyna Marcićkiewicz

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem. Przeszliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym.   Idąc dalej na tzw. "Górę Gnojną". Dawniej znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła. Po pracach remontowych z tego miejsca roztacza się piękny widok.

Następnie Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, za nią dzwon na kanonii. Na Rynku Starego Miasta w  środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja "Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna potwora. Przewodnik opowiedział nam legendy, a później Barbakan i mury miejskie i Pomnik Małego Powstańca, chłopca który kiedyś brał udział w walkach w Warszawie oraz Pomnik Jana Kilińskiego.

W Zamku Królewskim zwiedziliśmy część muzealną i obejrzeliśmy projekcję multimedialną  trzech filmów na temat historii i odbudowy zniszczonego podczas wojen obiektu.  Idąc dalej Plac Piłsudskiego, tam Grób Nieznanego Żołnierza i zmiana warty. Wpisujemy się do księgi pamiątkowej a następnie jedziemy do Muzeum Sportu i Turystyki poświęconemu historii polskiego sportu która liczy 45 tyś. eksponatów.
 Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu, w którym miło spędziliśmy czas  w którym miło spędziliśmy czas.

W drugim dniu naszego pobytu udaliśmy się na Powązki, Cmentarz Wojskowy następnie wyjazd  i spacer po Łazienkach Królewskich. Teatr na Wyspie, Pomnik Chopina. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną parku, do zdjęć ,”pozowały” nam przepiękne pawie i wiewiórki. Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru.

Wieczorową porą jedziemy do Wilanowa zobaczyć nową ekspozycję „Królewski Ogród Światła’’. Do pałacu prowadzi 75-metrowy świetlisty tunel,  w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Na dziedzińcu rozświetlona pergola, a w ogrodzie północnym  spacer aleją obsadzoną pnączami oraz XVII-wieczna altana. Mimo jesiennej aury światłem rozkwitają też drzewka pomarańczowe, a tuż obok nich można zrobić sobie zdjęcie w świetlistej ramie z pałacem w tle. Stąd też mamy najlepszy widok na tegoroczną niespodziankę – Muzyczny Ogród Marzeń zlokalizowany na tarasie dolnym. Światło wiernie odwzorowuje i wypełnia zmieniającymi się barwami geometryczne kształty ogrodu, a wszystko to dzieje się w rytm znanych motywów muzyki klasycznej. Tą atrakcją kończymy drugi dzień zwiedzania.

Trzeciego dnia pojechaliśmy zwiedzić drugi, niezwykle ważny dla uczestników wycieczki cmentarz Stare Powązki zabytkową nekropolię na którym spoczywają znani i zasłużeni Polacy.

Uczestniczymy w obchodach 100-lecia Niepodległości Polski. 11 listopada 2018 roku w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!” Polacy - Mielczanie, o godz. 12 odśpiewali hymn Polski. W centralnym miejscu akcji – przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie – uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

Ostatnim punktem programu trzy dniowej wycieczki przejazd po zatłoczonej Warszawie do Muzeum Powstania Warszawskiego.  Wytyczoną trasą idziemy po granitowym bruku oglądając sale tematyczne. Centralnym punktem ekspozycji jest replika samolotu liberator. W okalającym budynek Muzeum Parku Wolności zasadniczym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego. 

Jedna z najmłodszych uczestniczek Marysia urodziła się 11 listopada i ukończyła 11 lat, było sto lat  i poczęstunek słodyczami którymi Marysia obdarzyła uczestników wycieczki. 

Janusz Wyzina


Zaproszenie
10.09.2018


Podobne tematy:
- Wycieczka TMZM do Warszawy w 100-lecie Niepodległości Polski
- Pieczęć Zasług Obywatelskich - SIGILLUM MERITI CIVILIS 2018
- RAJD ROWEROWY „NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI" 
- Fenomenalna premiera "Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w Mielcu
- Doroczne święto twórców Klubu Środowisk Twórczych TMZM
- Gala mieleckich organizacji pozarządowych PROMETEUSZ 2018
- Nabór wniosków do Honorowego odznaczenia Pieczęć Zasług Obywatelskich w 2018
- XV Kongres Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego

- VIII Spotkanie Lotniczych Pokoleń – Mielec 2018, Gala Finałowa
- Przedstawiciele Zarządu TMZM na Gali 80-lecia Przemysłu Lotniczego w Mielcu
-
RODO Ochrona danych osobowych w świetle zmieniających się przepisów
- XXI posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2015-2018 w dniu 28.06.2018
-
Rajd Rowerowy TMZM Śladami legionisty Jana Hajca
- Zabawa taneczna TMZM ZAKOŃCZENIE 2017 ROKU
-
Pieczęć Zasług Obywatelskich - Sigillum Meriti Civilis 2017
- Klub Środowisk Twórczych TMZM na Dniach Mielca 2017
- XV posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2015-2018
 

  Copyright © 2006-2018 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII