TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec

 

TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec III Przegląd Kultury Mieleckiej „Z nurtem Wisłoki” Gmina Mielec 2017

Złotniki, Wola Mielecka, Rzędzianowice, Podleszany, Książnice, Goleszów, Trześń, Szydłowiec, Chorzelów, Wola Chorzelowska
24.06.2017

Klub Środowisk Twórczych TMZM przy finansowym wsparciu Starosty Powiatu Mieleckiego oraz współpracy z SOKiS z siedzibą w Chorzelowie zorganizował 24 czerwca 2017 roku III Przegląd twórczości kulturalnej i artystycznej mieszkańców Powiatu Mieleckiego zatytułowany: Przegląd Kultury Mieleckiej „Z nurtem Wisłoki” Gmina Mielec 2017.

fot. Zbigniew Wicherski


fot.Roman Trojnackilink do filmu: https://youtu.be/qjAMZNRtqCY
@ wideo: ZBigniew Wicherski


Na program pleneru złożyły się m.in.:
- wykłady z zakresu fotografii, malarstwa i rzeźby,
- wycieczka plenerowa i zwiedzanie niektórych miejscowości i atrakcji historyczno-turystycznych Gminy Mielec,
- posiłek w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie,
- plener: malowanie, rzeźbienie, fotografowanie,
- wspólny grill na terenach rekreacyjnych hotelu Rado w Woli Chorzelowskiej.

Gospodarzami Przeglądu Kultury Mieleckiej „Z nurtem Wisłoki” Gmina Mielec 2017
byli: dyr. Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie Dorota Kieraś-Jędrychowska oraz  instruktor kulturalny Anna Surowiec.  Władze Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej reprezentował wiceprezes Zbigniew Wicherski, Klub Środowisk Twórczych: artyści, prezes Jadwiga Klaus, wiceprezes Agnieszka Małek, sekretarz Teresa Elżbieta Pyzik oraz członek zarządu- Roman Trojnacki.

Spotkanie rozpoczęło się warsztatami tematycznymi. Marta Załucka z wykształcenia plastyk, prowadzi od kilku lat zajęcia dla dorosłych w SDK-u. Omówiła technikę malowania na jedwabiu. Po wykładzie przyszła pora na praktyczne sprawdzenie wiedzy. Malarze na jedwabiu utrwalili spotkanie, firmując je napisem KŚT.

Z kolei rzeźbiarz Marcin Myśliwiec opowiedział o metodach stosowanych w rzeźbiarstwie, technikach utrwalania prac w drewnie, rzucił świeże spojrzenie na proces rzeźbienia.

Po warsztatach przyszła pora na wycieczkę plenerową po gminie Mielec.  Dyrektor ośrodka zaprosiła na przewodnika  dra Włodzimierza Gąsiewskiego, historyka, znawcę regionu, który jako członek TMZM, społecznie przekazał uczestnikom niezwykle ciekawą wiedzę nt. historii,  zabytków, osób,  związanych z tym regionem. Na trasie zwiedzania znalazły się następujące gminy: Złotniki, Wola Mielecka, Rzędzianowice, Podleszany, Książnice, Goleszów, Rzędzianowice, Trześń, Szydłowiec, Chorzelów, Wola Chorzelowska.

W Woli Mieleckiej w  1784 roku urodził się Józef Maksymilian Ossoliński, słynący z ufundowania Biblioteki Narodowej im. Ossolińskich we Lwowie. Dla uczczenia jego pamięci Zespół Szkół nazwano  jego imieniem. W 1898 r. powstała w Straż Pożarna, która istnieje po dziś dzień. Prężnie działa również Filia SOKiSu oraz Klub Sportowy Start.

W Podleszanach nieopodal wału stoi na prywatnej posesji kapliczka ze św. Janem Nepomucenem. Współczesny daszek wsparty na czterech kolumnach, skrywa ludowo-barokową, polichromowaną figurę świętego, datowaną na XVIII wiek. Rzeźba jest wyjątkowo manierystyczna, wygięta w skomplikowanym kontrapoście, niestety bez typowych atrybutów. We wsi jest też  kapliczna przydrożna z 1870 roku.

W pobliżu znajduje się zrujnowany i niezadbany cmentarz reformatorów.

Książnice - leżą w sąsiedztwie Mielca nad Wisłokiem. To dość duża parafia, o której pierwsze wzmianki historyczne pojawiają się w drugiej połowie XIII wieku. Ceglana, sporych rozmiarów budowla widoczna jest z bardzo daleka. Kościół zaprojektował architekt Zdzisław Mączyński łącząc elementy neogotyku i neobaroku. Kościół został silnie uszkodzony w czasie działań wojennych w 1944 roku, a jego odbudowa zakończyła się dopiero w roku 1952.

W Szydłowcu wycieczkowicze zatrzymali się przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych odsłonięty 1marca 2014 roku.

Następnie wycieczka udała się do Ośrodka Doświadczalnego w Chorzelowie. Tutaj uczestnicy zwiedzili stadninę koni oraz wysłuchali prelekcji nt. historii dworku i oficyny. Po zwiedzeniu miejscowości Gminy Mielec  przyszedł czas na posiłek, po którym uczestnicy spacerowali, odwiedzali  zabytkowy Kościół Parafialny. p.w. Wszystkich Świętych z 1907r., fotografowali okolicę. W godzinach popołudniowych  twórcy wyjechali do ośrodka Rado w Woli Chorzelowskiej. Tutaj w otoczeniu lasów,  artyści na gorąco przelewali wrażenia na papier, oraz rzeźbili. Spotkanie zakończyło się grillem.

Całość spotkania fotografował zawodowy fotograf  Roman Trojnacki, a poza tym członkowie KŚT, dla których fotografowanie jest pasją.

Przebieg i atmosfera Przeglądu były wspaniałe. Teraz przyszedł czas, by twórcy już w domowych zaciszach dopracowywali swoje projekty zainspirowane poznawaniem kolejnej „Małej Ojczyzny”.


Zaproszenie na III Przegląd twórczości kulturalnej i artystycznej mieszkańców Powiatu Mieleckiego
08.06.2017
Klub Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej przy finansowym wsparciu Starosty Powiatu Mieleckiego oraz współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie organizują 24 czerwca 2017 roku III Przegląd twórczości kulturalnej i artystycznej mieszkańców Powiatu Mieleckiego zatytułowany:
Przegląd Kultury Mieleckiej „Z nurtem Wisłoki” Gmina Mielec 2017.

Zaproszenie to kierujemy do wszystkich Mielczan, mieszkańców Powiatu Mieleckiego, parających się różnymi formami twórczości plastycznej (malarstwo, grafika, rzeźba i in.), pragnącymi pokazać swe prace szerszej widowni.

Program
1. godz. 9 00 wyjazd do Chorzelowa /MPB i Stokrotka/.
2. godz. 10.00 do 11.00 wykłady:
    foto
    malarstwo
    rzeżba
3. godz. 11.00 do 13.00 wycieczka plenerowa wg. propozycji SOKiS w Chorzelowie
4. godz. 13.00 posiłek - SOKiS Chorzelów
5. godz. 14.00 – 17.00 Plener: malowanie, rzeźbienie, fotografowanie / np. stadnina koni /
6. godz. 17.00 – 19.00 Grill
7. Powrót

Podobne tematy:
- Finał II Przeglądu Kultury Mieleckiej i Powiatu Mieleckiego w Przecławiu, 28.10.2016
- „Z nurtem Wisłoki - Szaferowi wczoraj i dziś” Przecław 2016, 18.06.2016
- Finał I Przeglądu twórczości artystycznej "Z nurtem Wisłoki" 2015, 29.11.2015
- Przegląd Kultury Mieleckiej „Z nurtem Wisłoki” 2015 – segment plastyczny i rzeźbiarski 13.09.2015


Podobne tematy:
- XV posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2015-2018
- 8 dniowe Wczasy nad Morzem Bałtyckim, 19 sierpnia - 26 sierpnia 2017 r.
- XII Pielgrzymka Leśników z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy
- Plener artystyczny KŚT TMZM w Rozłogach
- Pojechali w XIII Rajdzie Rowerowym - Śladami Eugeniusza Szyfnera
- Warsztaty poetyckie Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo
- XIV posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2015-2018 w dniu 06.04.2017
- Absolutorium dla Zarządu TMZM za 2016 rok
- Składki członkowskie TMZM na 2017 rok
- X Posiedzenie Zarządu TMZM w dniu 26.11.2016
- Projekt TMZM "PIECZĘĆ ZASŁUG OBYWATELSKICH - SIGILLUM MERITI CIVILIS"


  Copyright © 2006-2017 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII