TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec

 

TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Plener artystyczny KST TMZM w Rozłogach

Ogród Botaniczny w Rozłogach k/ Kolbuszowej
20.05.2017

Słoneczną pogodą przywitał uczestników pleneru artystycznego Klubu Środowisk Twórczych Ogród Botaniczny w Rozłogach k/ Kolbuszowej. 20 maja 2017 roku zawitali tam malarze, rzeźbiarze, fotograficy, panie zajmujące się bibułkarstwem, aby z otaczającej przyrody czerpać inspiracje do swych prac.

Rządzi tutaj  pan Andrzej Wesołowski – człowiek ze smykałką do kolekcjonowania. W centrum posesji stoi drewniany budynek otoczony łanami falujących na wietrze bylin: kwitną malowniczo jeżówki i naparstnice, są różowe firletki, maki i malwy.
Inspiracją do nazwy założenia ogrodu były sienkiewiczowskie Rozłogi, dlatego też cały budynek ma typowo polski charakter. Jednak prawdziwe królestwo pana Andrzeja – jego prywatny ogród botaniczny – zaczyna się tuż za budynkiem. Natura okazała się przychylna, by mógł realizować swoją pasję i sadzić rośliny o najróżniejszych wymaganiach, bo teren tu charakteryzuje się ogromną zmiennością. Całość ogrodu utrzymana jest w naturalistycznym, swobodnym stylu. Nie ma tu klasycznego trawnika, zamiast niego pojawiają się rośliny typowe dla danego siedliska.

Ogród tchnie również historią. Nieopodal budynku znajduje się kamienna figura Chrystusa, swoisty pomnik poległych w I wojnie światowej . Jego lokalizacji dokonano w 2014 roku. Zobaczyć też możemy menorę, pochodzącą z synagogi kolbuszowskiej, stare rolnicze maszyny, wiatrak, kierat. Uwagę przyciąga żydowska macewa, z umieszczonym na niej 13-wersowym napisem w języku hebrajskim.

Pan Andrzej przywitał nas na progu swojego „królestwa”, opowiedział o początkach i planach dotyczących dalszych losów ogrodu, a następnie zwiedzaliśmy teren. Po rozpoznaniu miejsc , artyści przystąpili do wykonywania prac, inni wypoczywali, jeszcze inni  dyskutowali. Czas szybko mijał, przerywany poczęstunkiem oraz pysznymi pierogami z restauracji , którą wspólnie z żoną prowadzi pan Andrzej.

Serię fotografii z miejsca pleneru wykonał nasz człowiek, członek Zarządu – kronikarz Romek Trojnacki. Oddają one niepowtarzalne piękno i klimat ogrodu.

Powstały tutaj jeśli nie całe prace malarskie czy rzeźbiarskie, to z całą pewnością naszkicowane obrazy i figurki, które swój ostateczny wizerunek  uzyskają w domach uczestników pleneru.

W plenerze w Rozłogach nie zabrakło prezesa i viceprezesa  KŚT- Jadwigi Klaus i Agnieszki Małek, a także sekretarza Teresy Elżbiety Pyzik, która tę relację sporządziła.

To był bardzo udany, piękny, wartościowy plener. Czerpanie inspiracji z natury daje dużo satysfakcji,  zadowolenia, pozwala nie tylko pracować, ale i wypoczywać.fot. Roman Trojnacki


Podobne tematy:
- XII Pielgrzymka Leśników z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy
- Plener artystyczny KŚT TMZM w Rozłogach
- Pojechali w XIII Rajdzie Rowerowym - Śladami Eugeniusza Szyfnera
- Warsztaty poetyckie Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo
- XIV posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2015-2018 w dniu 06.04.2017
- Absolutorium dla Zarządu TMZM za 2016 rok
- Składki członkowskie TMZM na 2017 rok
- X Posiedzenie Zarządu TMZM w dniu 26.11.2016
- Projekt TMZM "PIECZĘĆ ZASŁUG OBYWATELSKICH - SIGILLUM MERITI CIVILIS"


  Copyright © 2006-2017 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII