TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec

 

TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Wyjazdowe posiedzenie Komisji Rady Powiatu do Leśnictwa Czajkowa

Komisja Rady Powiatu Mieleckiego ds. rozwoju gospodarczego, rolnictwa i leśnictwa
26.04.2017

26 kwietnia 2017 roku uczestniczyłem w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Rady Powiatu Mieleckiego ds. rozwoju gospodarczego, rolnictwa i leśnictwa, które odbyło się w leśnictwie Czajkowa. Głównym koordynatorem przygotowania posiedzenia Komisji w przepięknych okolicach leśnych leśnictwa w Czajkowej był Nadleśniczy Hubert Sobiczewski.

Pierwsza część spotkania przeznaczona była na przedstawienie informacji odnośnie gospodarki leśnej w Powiecie Mieleckim, które zaprezentowali Hubert Sobiczewski oraz Wojciech Cieślik, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Mielec. Podzielona była na poszczególne punkty tematyczne, którymi były: „Ekologiczne aspekty gospodarki leśnej – biogrupa oraz zmieszanie gatunkowe na uprawie leśnej”, „Rośliny charakterystyczne dla runa leśnego w tzw. aspekcie wiosennym (czosnek niedźwiedzi)”, „Infrastruktura drogowa Lasów Państwowych pod kątem przepisów przeciwpożarowych”, „Inwentaryzacja przyrodnicza w Państwowym Gospodarstwie Leśnym „Lasy Państwowe”. Prezentacja informacji w tym zakresie połączona była z zapoznaniem się z bogactwem przyrody Leśnictwa Czajkowa. Uczestnicy spotkania mieli również okazję posadzić drzewa, zobaczyć rośliny runa leśnego czy też przyglądać się pracy inwentaryzatorów prowadzących działania na terenie Nadleśnictwa Mielec.

Po bardzo ciekawej prezentacji o badaniach lęgu niektórych gatunku ptactwa, uczestnicy tego poszerzonego posiedzenia Komisji wraz z zaproszonymi gośćmi wyruszyli w przepiękne tereny leśne w okoliczne lasy. Powiat Mielecki był reprezentowany przez Wicestarostę – Marię Napieracz, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu – Marię Orłowską, Przewodniczącego Komisji - Stanisława Kagana i pozostałych Członków Komisji. Wśród gości byli dyrektorzy odpowiedzialni za ochronę przyrody, zarówno w powiecie mieleckim jak też województwie podkarpackim, przedstawiciel kół łowczych, dyrektorzy lokalnych szkół. Pogoda szczęśliwie dopisała, a więc marsz leśnymi duktami sprawiał wiele przyjemności zarówno dla ducha jak też dla ciała.

Zatrzymywaliśmy się w kilku ciekawych miejscach, a Nadleśniczy Hubert Sobiczewski i Jego współpracownicy zaznajamiali uczestników z pracami, jakie o tej porze roku przeprowadza się na obszarach leśnych, m.in. dosadzanie drzewek, badania określonych warstw leśnego podłoża, inwentaryzacja drzewostanu leśnego.

Była to dla nas bardzo ciekawa i relaksująca lekcja przyrody o tych zakątkach pięknej Ziemi Mieleckiej. Szliśmy wzdłuż strumyka „Jamnica”, a na polanach spotykaliśmy wysyp bardzo zdrowych zielonych liści niedźwiedziego czosnku i jego piękne białe kwiaty.

Nadleśniczy Hubert Sobiczewski pokazał nam jedną z niezwykle ciekawych sosen tzw. „wejmutkę” zwaną też sosną amerykańską, rzadko spotykaną w polskich lasach i parkach - podobna do polskiej limby. Przy tej sośnie uczestnicy zrobili sobie na pamiątkę zbiorowe zdjęcie. W załączeniu kilka fotek z tego jakże pięknego i wiosennego wydarzenia.

Podczas drugiej części spotkania, która odbyła się w Wiacie Edukacyjnej Leśnictwa Czajkowa, uczestnicy dyskutowali na tematy związane z gospodarką leśną i kwestią odstrzału bobrów ze szczególnym naciskiem na problematykę szkód wyrządzanych przez te zwierzęta w infrastrukturze przeciwpowodziowej i drogowej.

Po zakończeniu części „roboczej” odbył się ciepły poczęstunek.

W imieniu własnym oraz  Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej podziękowałem za zaproszenie na tę wspaniałą imprezę samorządowo-leśną Hubertowi Sobiczewskiemu oraz Przedstawicielom Powiatu Mieleckiego oraz możliwość poznania tych, jakże pięknych, zakątków Ziemi Mieleckiej.
 

Janusz ChojeckiPodobne tematy:
- XIV posiedzenie Zarządu TMZM kadencji 2015-2018 w dniu 06.04.2017
- Absolutorium dla Zarządu TMZM za 2016 rok
- Składki członkowskie TMZM na 2017 rok
- X Posiedzenie Zarządu TMZM w dniu 26.11.2016
- Regulamin Odznaczenia "Pieczęć Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis"
- Projekt TMZM "PIECZĘĆ ZASŁUG OBYWATELSKICH - SIGILLUM MERITI CIVILIS"


  Copyright © 2006-2017 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII