TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec

 

TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Mieleckie obchody Światowego Dnia Poezji

Mielecka Grupa Literacka "SŁOWO” przy TMZM
18.03.2017

21 marca 2017 roku, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, obchodzony jest Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Mielecka Grupa Literacka ,,SŁOWO” przy TMZM postanowiła w ramach obchodów tego święta zaprezentować wiersze mieleckich poetów i zaproszonych gości.


Organizatorami spotkania, które odbyło się 18 marca 2017 roku w Pałacyku Oborskich w Mielcu, była Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu, Muzeum Regionalne SCK w Mielcu i  Grupa Literacka SŁOWO przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera w Mielcu.

Oprawę muzyczną zapewnił zespół  „Łódź Piotrowa” prowadzony przez mieleckiego poetę i kompozytora, będącego jednocześnie  dyrektorem zespołu  Jana Robaka. Spotkanie rozpoczął prezes TMZM Janusz Chojecki, który powitał poetów należących do  Mieleckiej Grupy Literackiej ,,SŁOWO” przy TMZM i licznie zgromadzonych miłośników poezji, po czym zaproponował uczczenie minutą ciszy zmarłych członków TMZM: śp.  Marii Błażków i śp. Janusza Kapuścińskiego, którzy wspierali lub tworzyli mielecką poezję.

Na mieleckie święto poezji przybyli: Wiesław Kulikowski - znakomity mielecki poeta znany w Polsce i poza jej granicami - członek Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, który  wystąpił z życzliwym okolicznościowym adresem do zebranych, a w szczególności do obecnych na spotkaniu poetów,  Adam Decowski  poeta i satyryk - członek Związku Literatów Polskich, Ewelina Łopuszańska – poetka z Rzeszowa należąca do Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa, Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Klubu Poetów Podkarpacia ,,Perły nie płaczą” w Leżajsku,  a także świetnie zapowiadająca się poetka z Klubu Poetów Podkarpacia ,,Perły nie płaczą” Iwona Szetela. Stowarzyszenie Przecławski Krąg reprezentowały Józefa Krzak , Danuta Rusin, a z Przecławia przyjechał  poeta Adam Kopacz, zaś z MUTW przybyła mielecka poetka Ewa Siembida

Następnie głos zabrała p.o. prezesa  Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO przy TMZM  Aleksandra Piguła, która wyraziła wolę wprowadzenia tego święta do corocznego harmonogramu mieleckich wydarzeń kulturalnych miasta. Zgromadzeni w Pałacyku Oborskich goście mięli okazję usłyszeć wiersze poetów z Mieleckiej  Grupy Literackiej ,,SŁOWO” przy TMZM.  Przed mielecką publicznością wystąpili;  Jan Stępień, który przeczytał wiersze śp. Janusza Kapuścińskiego i wiersze swojego autorstwa, Maria Orłowska, która przeczytała wiersze Wiesława Kulikowskiego, Halina Liberadzka-KozakAleksandra Piguła, Beata Pleban, Teresa Pyzik,, Wanda Ludian, Małgorzata Mikina zaś wiersze Jana Robaka i Kazimierza Treli przeczytały członkinie zespołu „Łódź Piotrowa”, który wystąpił w składzie: Kinga Chrobak, Magdalena Działo, Anita Działo, Natalia Barnaś, Aleksandra Wiącek i Gabriela Wiącek.

Zespół zaśpiewał piosenkę ,,Kraków płacze” do słów Kazimierza Treli oraz piosenki do słów Aleksandry Piguły ,,Wielkie pragnienie” ,,Walc w chmurach” i ,,Na krawędzi”. Kompozytorem trzech ostatnich piosenek  jest dyrektor zespołu Jan Robak.

Bardzo wzruszającym momentem spotkania były piosenki zespołu  „Łódź Piotrowa” ze specjalną dedykacją dla Aleksandry Piguły.

W dalszej części spotkania wszyscy usłyszeli wiersze w wykonaniu gości.

Spotkanie zakończył występ zespołu Łódź Piotrowa i wspólna sesja zdjęciowa, a o słodki poczęstunek zadbał Zarząd TMZM, a  Prezes Zarządu – Janusz Chojecki na zakończenie podziękował  bardzo licznie zebranym  za wspólne obcowanie z poezją. Dodał, iż Mielecka Grupa Literacka „SŁOWO” przy TMZM  będzie się  rozwijać i stawiać w swojej działalności  literackiej  przede wszystkim na wartości, na jakość tworzenia, a także będzie rozszerzać współpracę z mielecką młodzieżą szkolną.

Aleksandra Piguła w imieniu swoim i całej Grupy Literackiej ,,Słowo” dziękuje wszystkim poetom, którzy mówili swoje wiersze na imprezie a przybyłym gościom za liczny udział w tej doniosłej chwili.  Z ich ust popłynęły słowa pełne  emocji  uczuć wyrażane przez każdego z nich na inny sposób.  Słuchacze  obecni na sali byli zachwyceni nagradzając  poetów gromkimi brawami. Podziękowania należą się również zespołowi „Łódź Piotrowa” który  pięknie współgrał z poezją, dostosowując swoje utwory do wierszy, a także wytwarzając niezwykle miły nastrój.


fot. Roman Trojnacki

Nie obyło się bez bisów i z pewnością warto kontynuować spotkania w przepięknie położonym Pałacyku Oborskich.

Specjalne podziękowania należą się dyrektorowi Muzeum Regionalnemu SCK w Mielcu - Jerzemu Skrzypczakowi za udostępnienie cudownego miejsca  na spotkanie, dyrektor SCK w Mielcu Joannie Kruszyńskiej oraz dyrektor biblioteki SCK w Mielcu -  Jolancie Strycharz, którą reprezentowała Ewa Salamaga.

Aleksandra Piguła


Podobne tematy:
- Składki członkowskie TMZM na 2017 rok
- X Posiedzenie Zarządu TMZM w dniu 26.11.2016
- Regulamin Odznaczenia "Pieczęć Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis"
- Projekt TMZM "PIECZĘĆ ZASŁUG OBYWATELSKICH - SIGILLUM MERITI CIVILIS"


  Copyright © 2006-2017 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII