TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Gala z okazji 90-lecia Instytutu Lotnictwa
Prezesi TMZM gośćmi Jubileuszowej Gali Instytutu Lotnictwa
20.05.2016

Prezesi Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz Klubu Miłośników Lotnictwa na Gali z okazji 90-lecia Instytutu Lotnictwa Warszawie.

Na zaproszenie Dyrektora Instytutu Lotnictwa w Warszawie prof. dr hab. inż. Witolda Wiśniowskiego Prezes TMZM im. prof. Władysława Szafera Janusz Chojecki oraz Prezes Klubu Miłośników Lotnictwa Zbigniew Wicherski mieli zaszczyt i przyjemność uczestniczyć 20 maja 2016 roku w uroczystej Gali oraz wystawie z okazji 90-lecia działalności Instytutu Lotnictwa.

Instytut Lotnictwa należy do najstarszych placówek badawczych w Europie. Oficjalnie powstał 1 sierpnia 1926 roku, chociaż jego korzenie sięgają roku 1918. Przez 90 lat działalności naukowcy i konstruktorzy pracujący w Instytucie Lotnictwa wnieśli wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki i obronności Polski.

Jubileuszowa uroczystość odbyła się w Fabryce Trzciny Art. Center w Warszawie.

W części oficjalnej Dyrektor Instytutu przywitał zaproszonych gości oraz dokonał krótkiej prezentacji osiągnięć Instytutu Lotnictwa w latach 1926-2016. Następnie odbyło się wręczenie medali, odznaczeń i statuetek dla najbardziej zasłużonych partnerów i pracowników Instytutu. Spośród wielu odznaczonych i wyróżnionych na szczególną uwagę zasługuje dr inż. Wojciech Potkański, były długoletni pracownik OBR SK i WSK PZL Mielec, wybitny specjalista z zakresu aerodynamiki, były wykładowca na Wydziale Lotniczym Politechniki Rzeszowskiej, długoletni pracownik Instytutu Lotnictwa zajmujący stanowisko I-go Zastępcy Dyrektora Instytutu, który był wielokrotnie odznaczany.


Na podkreślenie zasługuje także odznaczenie dr inż. Wojciech Potkańskiego odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Aktu wręczenia tego odznaczenia dokonał obecny na Jubileuszowej Gali Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Drugim odznaczonym Mielczaninem pracującym w Instytucie Lotnictwa był mgr inż. Krzysztof Piwek.

Dyrektor Instytutu Witold Wiśniowski podkreślał, że celem kierowanej przez niego firmy jest rozwój technologii kosmicznych, a dzisiejsza skala kontaktów międzynarodowych jest powalająca.
Dyrektor oprócz nagród i odznaczeń odebrał wiele okolicznościowych listów gratulacyjnych, w tym także od Mieleckiego środowiska lotniczego. Wręczył go Prezes TMZM im. Władysława Szafera w Mielcu Janusz Chojecki.

Wojciech Potkański, były zastępca dyrektora Instytutu Lotnictwa ds. naukowych, zwracał z kolei uwagę, że siłą placówki jest współpraca z przemysłem. - Instytut Lotnictwa współpracuje z czołowymi firmami lotniczymi świata, ale współpracujemy także z instytucjami badawczymi. Rozwijamy obie to „nogi”, czyli nogę przemysłową oraz naukową.

W kuluarach oraz przy uroczystej kolacji obydwaj prezesi: Janusz Chojecki oraz Zbigniew Wicherski mieli okazję poznać kilka osobistości ze świata polityki, w tym m.in. wiceministra rozwoju w Rządzie RP Jerzego Kwiecińskiego.

Na zaproszonych gości czekało wiele atrakcji, w części artystycznej wystąpiło wiele znanych osobistości estrady, w tym m.in. Koncert Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Warszawskiej, Małgorzata Ostrowska, Urszula, aktorzy teatru Rampa I Buffo. W części mniej oficjalnej można było zasmakować się w specjałach kuchni polskiej i śródziemnomorskiej.

Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Uroczystość zakończyła się w późnych godzinach nocnych.
 @ fot. Zbigniew Wicherskifot. Zbigniew Wicherski


ZOBACZ FILM z GALI

Instytut Lotnictwa skończył 90 lat. Gala i bal jubileuszowy w Warszawie , 20.05.2016
link do filmu: http://youtu.be/6_7Gz8Tw54Y


  Copyright © 2006-2016 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII