TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Konferencja „W hołdzie wielkości Szafera” upamiętniająca wybitnego botanika
W konferencji wzięło udział 220 osób, wygłoszono12 prelekcji wykonano 50 reprodukcji zdjęć
15.04.2016

Z inicjatywy Nadleśnictwa Mielec i Polskiego Towarzystwa Leśnego w dniach 14-15 kwietnia 2016 roku w Mielcu odbyła się konferencja pod hasłem "W hołdzie wielkości Szafera", upamiętniająca wybitnego polskiego botanika związanego z Podkarpaciem. Ponadto organizatorami konferencji byli: Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. prof. Władysława Szafera w Mielcu, Oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Liga Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki, PTTK Oddział Mielec.


Uczestnicy konferencji wspólnie z najbliższą rodziną prof. Szafera:
Janusz Wyzina, Hubert Sobiczewski, Zbigniew Wicherski,  córka prof. Anna Staniszewska,
Janusz Chojecki, wnuk prof. Władysław Szarski , Janusz Grdeń, Stefan Żarów.

Celem konferencji było: przedstawienie osoby prof. Władysława Szafera szerszej grupy mieszkańców Mielca i leśników przybyłych z różnych miejscowości, zaprezentowanie i upowszechnienie dorobku naukowego.

W konferencji wzięło udział 220 osób, w tym liczne grono leśników, pracowników naukowych związanych z leśnictwem, członków Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej w Mielcu, przedstawicieli mieleckich instytucji, uczniów szkół średnich. Z Szczecina przyjechała córka Anna Staniszewska oraz Władysław Szarski wnuk profesora Szafera.

Marek Marecki, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego oddziału w Krośnie, witając uczestników, przypomniał, że mielecka konferencja wpisała się w cykl spotkań poświęconych wybitnym przedstawicielom świata nauki i praktyki, działającym na rzecz leśnictwa i ochrony przyrody, a związanym z Podkarpaciem.

Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła w słowie wstępnym do uczestników konferencji powiedział – Bardzo się cieszę, że mamy tak piękną dwudniową konferencję dla człowieka, który przez lata mieszkał na naszym terenie. Widać, że tu na terenie Mielca czcimy zacne osoby, które zostawiły dużo rzeczy, pamiątek po sobie. Nasz mielecki las jest zdrowy, a to tylko dzięki temu, że mamy wspaniałych leśników, profesjonalnie przygotowanych do pracy.

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba podkreślał, że Władysław Szafer to osoba, z której miasto może być dumne. – Myślę, że ta dyskusja pokazuje postać osoby, którą my jako mielczanie możemy się chwalić. Jedna rzecz mnie uderza, Szafer to postać dla mnie niezwykła, człowiek, który szukał wiedzy całe życie i człowiek, którego zainteresowania były niewiarygodnie szerokie. Dla mnie niezwykle istotny, również w dzisiejszych czasach, jest fakt, że ludzie dążą do kształcenia.

Pierwszy dzień konferencji to dwie sesje referatowe.
Wśród wygłoszonych tego dnia referatów były zarówno ściśle naukowe, historyczne, jak również wspomnieniowe, przywodzące nieznane wątki z życia i działalności Władysława Szafera. Godne podkreślenia było wystąpienie prof. Andrzeja Grzywacza, przewodniczącego ZG PTL, który mówił o licznych związkach bohatera konferencji z leśnikami i leśnictwem.

Szczególnie sympatycznie przyjęto wspomnienie Władysława Szarskiego, wnuka prof. Szafera, który przybliżał liczne anegdoty z życia rodzinnego i z pracy botanika, jego zwyczaje, początki pracy oraz czasy studenckie.
– Dziękuję wszystkim organizatorom, którzy pracowali nad tą konferencją. Już sam jej tytuł „W hołdzie wielkości Szafera” ujmuje za serce. Proszę pamiętać, że wiele lat wcześniej to właśnie Szafer zorganizował taką konferencję w hołdzie swojemu mistrzowi profesorowi Raciborskiemu. Profesor Szafer stał się dla wielu osób niemal pomnikiem, a nie żywym człowiekiem, jakim ja go pamiętam. Ta garść moich wspomnień ma świadczyć o tym, jakim był dla rodziny i bliskich. A był przede wszystkim wspaniałym i niestrudzonym gawędziarzem. I wielka szkoda, że ówczesna technika nie pozwalała na nagranie tych wspomnień. Zapamiętałem dziadka jako osobę niezwykle zapracowaną, ale zawsze wesołą, dowcipkującą, ciepłą, niezwykle szarmancką wobec kobiet – dodawał Szarski.

Żywiołowy referat o życiu i działalności Władysława Szafera przekazała Elżbieta Oleksiak z MBP im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu.

Konferencji towarzyszy też specjalna wystawa poświęcona Szaferowi, składającą się z ekspozycji poświęconych życiu i działalności. można było obejrzeć to wszystko, czym zajmował się Szafer. Znalazły się liczne publikacje, fotografie, dokumenty oraz pokój z biurkiem i komodą. Zaprezentowano też wystawę fotografii rzadszych roślin powiatu mieleckiego, prac konkursowych młodzieży szkolnej pt. Leśne ogrody Szafera.
Spore zainteresowanie odwiedzających towarzyszyło tez wystawie obrazów i rzeźb twórców Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera.

W przerwie sesji referatowej zebrani wysłuchali koncertu Chóru Młodzieżowego I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu pod batutą Pawła Lisa.
Druga część czwartkowej konferencji to głównie prezentacje dotyczące przyrody powiatu mieleckiego. Wśród referatów znalazł się ten poruszający temat „Monografii powiatu mieleckiego” przygotowany przez Huberta Sobiczewskiego. – Monografia miała być pięknym i jedynym w swoim rodzaju dziełem dotyczącym powiatu mieleckiego. Inicjatorem jego opracowania monografii był Stefan Sękowski. Za współautorów monografii wybrał sobie najlepszych profesorów z Krakowa, Lwowa. Po śmierci Sękowskiego do prac dołączył Władysław Szafer. W ciągu dwóch lat zebrał obszerny materiał i przed wybuchem I wojny światowej oddał do druku rękopis pierwszego tomu monografii. Dalsze prace napotykały jednak trudności, część dokumentów zaginęło lub zostało zniszczonych. Szafer ubolewał, że wydania monografii nie udało się mu doprowadzić do końca. W związku ze 130. rocznicą urodzin, w dowód pamięci i dla przypomnienia tak ważnej dla przyrody postaci, udostępniamy szerszemu gronu czytelników te materiały, które udało nam się zebrać - mówił Hubert Sobiczewski.

Przy okazji konferencji starano się odnaleźć fragmenty monografii. Zostały one opublikowane w towarzyszącemu wydarzeniu wydawnictwu książkowemu.

W konferencji wzięło udział 220 osób, wygłoszono12 prelekcji , wykonano 50 wielkoformatowych reprodukcji zdjęć na wystawę towarzyszącą konferencji.

Dzięki wspólnej inicjatywie Nadleśnictwa Mielec i Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej artysta malarz Wojciech Rokosz namalował portret Władysława Szafera, przez tydzień można go było oglądać na wystawie prezentującej pamiątki z życia profesora.



fot: Janusz Kipa, Teresa Wenta, Janusz Wyzina, Zbigniew Wicherski

linki do galerii: Konferencja "W hołdzie wielkości Szafera", Mielec 14.04.2016
- http://rom54.blogspot.com/2016/04/konferencja-w-hodzie-wielkosci-szafera.html fot. Roman Trojnacki
- https://picasaweb.google.com/114505521014121313185/6278347234985702465
- https://plus.google.com/photos/114505521014121313185/album/6278347234985702465
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na głazie, posadzenie dębu „Szafer”, Buczyna na Cyrance


Drugi dzień konferencji miał charakter terenowy i rozpoczęto go od odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej prof. Szafera na głazie ustawionym obok Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Mielec. Symbolicznego odsłonięcia dokonali: prof. Andrzej Grzywacz, Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, Maria Zuch, przewodnicząca koła PTL w Nadleśnictwie Mielec i Marek Marecki zastępca dyrektora RDLP w Krośnie.

Obelisk poświęcił ks. Stanisław Składzień, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu słowami: Na znak naszej woli stawiamy tutaj pomnik dla uczczenia 130 rocznicy urodzin profesora oraz posadzimy dąb, który będzie nam przypominał.

Wiązanki jałowca przed tablicą złożyli: Anna Bondar-Zabiciel, członek Zarządu Głównego PTL, Anna Staniszewska, Tadeusz Dragon (wicedyrektor RDLP w Krakowie) oraz wójt gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz.

Żywą pamiątką wydarzenia pozostanie dąb "Szafer" posadzony tego dnia przy nadleśnictwie przez Władysława Szarskiego, w asyście Marii Napieracz, Janusza Chojeckiego, Roberta Głodowskiego, oraz Huberta Sobiczewskiego.


Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia uczestnicy konferencji udali się na obchód po rezerwacie „Buczyna w Cyrance", który nosi imię prof. Władysława Szafera, gdzie wysłuchali ciekawych informacji o roślinności i historii związanej z rezerwatem.

opracował: Zbigniew Wicherski


fot: Janusz Kipa, Teresa Wenta, Janusz Wyzina, Zbigniew Wicherski

linki do galerii: Konferencja "W hołdzie wielkości Szafera", Mielec 15.04.2016
- Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, posadzenie dębu Szafera,  fot. Roman Trojnacki
- Rezerwat "Buczyna w Cyrance" im. Władysława Szafera,  fot. Roman Trojnacki
- https:///picasaweb.google.com/114505521014121313185/6278342006975977601
- https://plus.google.com/photos/114505521014121313185/album/6278342006975977601



Rezerwat Buczyna
link: https://youtu.be/Aqx-hyUaPLo
wideo: Zbigniew Wicherski



Tablica pamiątkowa i dąb Szafer
link do filmu: https://youtu.be/i6WevQWB55Q
wideo: AWPnews


Konferencję uświetniły wystawy:

*  życie i działalności Władysława Szafera (publikacje, fotografie, dokumenty, meble);
* fotografie rzadszych roślin powiatu mieleckiego;
* prace konkursowe młodzieży szkolnej pt. Leśne ogrody Szafera;
* prace twórców Klubu Środowisk Twórczych z Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.

 Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty:

* Dorobek naukowy Władysława Szafera – prof. dr hab. Kazimierz Szczepanek- Instytut Botaniki UJ, Ogród Botaniczny w Krakowie.

*
Władysław Szafer – życie i działalność w zarysie – Elżbieta Oleksiak – MBP im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu.

*
Współpraca profesora Władysława Szafera z leśnikami i leśnictwem – prof. dr hab. Andrzej Grzywacz –  Wydział Leśny SGGW w Warszawie, Prezes Polskiego Towarzystwa Leśnego.

*
Związki Władysława Szafera z Mielcem i ziemią mielecką – dr Jerzy Skrzypczak -Dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu.

*
Rzeszowski okres w życiu Władysława Szafera – ks. dr Sławomir Zych – Katolicki Uniwersytet Lubelski.

*
Osobiste wspomnienia o Władysławie Szaferze – Władysław Szarski – wnuczek prof. Władysława Szafera.

*
Rodzina Szaferów w świetle ksiąg metrykalnych i innych dokumentów źródłowych  –   Krzysztof Haptaś – Muzeum Regionalne w Mielcu.

*
Monografia powiatu mieleckiego: wstęp – Hubert Sobiczewski – Nadleśnictwo Mielec.

*
Wstęp do fizyografii powiatu mieleckiego autorstwa Eugeniusza Romera – przygotował Janusz Świętoń – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu.

* Stosunki rolnicze powiatu mieleckiego w zarysie, rękopis prof. Stefana Pawlika – przygotowała Elżbieta Lejko – Powiatowy Zespól Doradztwa Rolniczego w Mielcu.

* Środki komunikacyjne, rękopis Mieczysława Szafera – przygotował Grzegorz Pikor- firma projektowa GProjekt.

* Roślinność ziemi mieleckiej rękopis Władysława Szafera – przygotował Hubert Sobiczewski -Nadleśnictwo Mielec.

Wszystkie referaty zostały opublikowane w książce pt. „W hołdzie wielkości Szafera”, pod redakcją Huberta Sobiczewskiego oraz ks. dr. Sławomira Zycha.

Opracował: Zbigniew Wicherski
Wspomnienia z 1974 roku
Sesja popularno-naukowa poświęcona pamięci prof. Władysława Szafera, 19.05.1974 r

Staraniem szkolnego koła LOP przy Liceum Medycznym w Mielcu, przy dodatniej pomocy Zarządu Okręgu LOP w Rzeszowie oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej została zorganizowana 19 maja 1974 roku sesja popularno-naukowa poświęcona pamięci prof. Dr Władysława Szafera.

W sesji udział wzięli: z-ca kierownika Zakładu ochrony Przyrody PAN w Krakowie doc. dr J. Gawłowska, członkowie rodziny profesora †J. Trędowiczowa i A. Warchoł z Mielca, sekretarz Zarządu Okręgu LOP w Rzeszowie T. Portas oraz przedstawiciele miejscowych władz i młodzież szkól średnich.

Program sesji obejmował referaty: doc. dr J. Gawłowskiej pt. „Profesor Władysław Szafer, jego życie i dzieło”, mgr J. Piecucha „ Osobliwości przyrody ziemi mieleckiej” oraz D. Cichoń „ Rola i znaczenie kół LOP w ochronie przyrody i naturalnego środowiska”.

W trakcie sesji wyświetlono kolorowy film o życiu Władysława Szafera. W tym dniu czynne były również wystawy pamiątek i publikacji wielkiego przyrodnika oraz fotografii przyrody ziemi mieleckiej.

Podczas sesji nadano rezerwatowi „ Buczyna na Płaskowyżu Kolbuszowskim imię prof. Władysława Szafera.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy sesji zwiedzili rezerwat.

 Opracował: Zbigniew Wicherski
 
  Copyright © 2006-2016 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII