TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Otwarte Mistrzostwa SKF ODEK latawców skrzynkowych i płaskich "Startuj latawcem"

Skwalifikowano 33 zawodników i zawodniczek w wieku 7 do 13 lat
24.10.2015

SKF ODEK wspólnie z modelarnią IKAR działającą w Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu byli organizatorami lotniczej imprezy plenerowej dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Startuj Latawcem”. Impreza obejmowała „Otwarte Mistrzostwa Stowarzyszenia Kultury Fizycznej ODEK Latawców skrzynkowych i płaskich”.

Wystartować w zawodach mógł każdy, wystarczyło zrobić latawiec i przyjść pod pomnik TS-11 Iskra na terenach zielonych MOSiR w Mielcu za Hotelem Polskim.

Mistrzostwa odbyły się dwuetapowo, w niedzielę, 18 października 2015 roku wszyscy, którzy chcieli wystartować w zawodach głównych, mogli wypróbować swoje latawce na tzw. lotach treningowych. Podczas tych lotów prowadzący zawody instruktor Zygmunt Osak dokonał przeglądu latawców, udzielił ich konstruktorom wiele cennych wskazówek, podpowiedział co jeszcze mogą poprawić w ich konstrukcji, co jeszcze mogą zrobić, aby podczas zawodów głównych ich modele uzyskały jak najlepsze wyniki. Ładna słoneczna pogoda, przyczyniła się do tego, że na lotach treningowych pojawiło się kilkudziesięciu zawodników, wspólnie z rodzicami i rodzeństwem.


Główne zawody rozegrane zostały w sobotę 24 października 2015 roku. Uczestnicy zaprezentowali latawce płaskie i skrzynkowe różnych kształtów i kolorów.

Komisja mistrzostw w składzie: Zygmunt Osak, Bożena Golba i Bożena Rachwał oceniała pomysłowość wykonania, rozwiązania konstrukcyjne, estetykę wykonania, dekoracje, ogólny wygląd i prezentację. Następnie wszystkie latawce oceniane były w locie na: stateczność, efekt wizualny, zrzuty taśmy z bibuły w skali 1:10. Suma punktów w tych wszystkich kategoriach zadecyduje o zwycięstwie.

Ogólnie skwalifikowano 33 zawodników i zawodniczek w wieku 7 do 13 lat. W konkurencji latawców płaskich wystartowało 30 zawodników, w tym trzy dziewczynki, a w konkurencji bardziej skomplikowanych w budowie i konstrukcji latawców skrzynkowych trzech zawodników.

Zwycięzcami zostali:
w kategorii latawców płaskich - pierwsze miejsce zdobył Jakub Kozik, drugie Mikołaj Jeżowski, a trzecie Filip Golba.
w kategorii latawców skrzynkowych - najlepszym okazał się Bartosz Kawa, drugie miejsce wywalczył Filip Koba, a trzecie Filip Miara.
Najmłodszymi zawodnikami byli: Maja Kozik, Mikołaj Brzana i Bartosz Lipiński.

Wszyscy startujący otrzymali słodycze a najlepsi nagrody rzeczowe w postaci książek i dyplomów.

Zwycięzcom gratulował i wręczał nagrody Zbigniew Wicherski prezes Klubu Miłośników Lotnictwa w Mielcu oraz prowadzący zawody Zygmunt Osak.

Nagrody ufundowało SKF ODEK, Mielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Mielcu oraz Klub Miłośników Lotnictwa przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera.

Tekst: Zbigniew Wicherski
/ ODK


fot. Michał Krawiec, Zygmunt Osak, Zbigniew Wicherski


  Copyright © 2006-2015 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII