TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec V Spotkanie Lotniczych Pokoleń - Mielec 2015

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej samolotu M-24 Dromader Super w Padwi
28.08.2015

V Spotkanie Lotniczych Pokoleń dnia 28 sierpnia 2015 roku poprzedziły odsłonięcia tablic pamiątkowych, dzień wcześniej na samolocie M-24 Dromader Super w Padwi i w godzinach przedpołudniowych na samolocie M-15 Belphegor stojącym na terenie PZL Mielec.

Janusz Chojecki – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej powitał zaproszonych gości V Spotkań Lotniczych Pokoleń. Składał w serdecznych słowach podziękowania wymieniając osoby udzielające wsparcia w organizacji spotkania.

Następnie głos zabrał prezydent miasta Daniel Kozdęba. Miłym zaskoczeniem dla mnie było nie tylko to, że prezydent Mielca zabrał głos, lecz że nawiązał on w swym wystąpieniu do historycznych postaci Braci Działowskich, od których bierze początek Lotniczy Mielec. Uważam to za znaczący zwrot w wystąpieniach, gdyż w poprzednich spotkaniach nie było wystąpień prezydenta, ani szerszych wypowiedzi do tych ważnych historycznie postaci. Uważam, że tylko ludzie i ich osiągnięcia podnoszą rangę ziemi, z której wyrośli i dlatego nie tylko należy wspominać zasłużone postacie, ale także upamiętniać.

W swym wystąpieniu prezydent podziękował Kazimierzowi Szaniawskiemu i Józefowi Roguzowi za znaczącą pomoc w wyszukiwaniu i umieszczaniu w mieście symboli lotniczych czyli samolotów produkowanych dawniej w Mielcu. Omówił w swym wystąpieniu kawał historii doszedłszy do obecnej, najstarszej w Polsce mieleckiej SSE.

Następnie głos zabrał Kazimierz Szaniawski, prezentując na slajdach i omawiając problemy związane z konstrukcją i budową historycznych dziś samolotów produkowanych w Mielcu. Omówił większość produkowanych w Mielcu samolotów, odsłaniając kulisy ich konstrukcyjnego powstawania.

Ciekawostką było wystąpienie Daniela Kobieli proponującemu Mielcowi budową nowoczesnego muzeum przemysłu lotniczego na miarę XXI wieku. Ten młody człowiek ożeniony z mielczanką zajmuje się tematem budowy muzeów. Zaproponował w swym wystąpieniu zbudowanie muzeum łączące rozrywkę z historią, gdzie wszystkie grupy wiekowe miałyby swoje miejsce. Jest to ciekawa propozycja wymagająca do realizacji sponsorów.

W następnej części spotkania przystąpiono do wręczania nagród w konkursie literackim „Na skrzydłach Ikara” i w konkursie fotograficzno – plastycznym „Samolot w obiektywie i palecie barw”.

Następnymi nagrodami była „Statuetka DEDAL 2015” wręczona mgr inż. Edwardowi Margańskiemu oraz 4 „Tablice pamiątkowe wyróżnienia DEDAL 2015”, które otrzymali Grzegorz Goryczka, Bogusław Kuśnierz, Leszek Wójcicki i Teofil Lenartowicz.

Po rozdaniu nagród odbyła się część artystyczna, po której uczestnicy z sali kinowej przenieśli się do pomieszczenia, gdzie przy smacznych zakąskach i napitkach spędzili miło czas na indywidualnych rozmowach.

 fot Roman Trojnackiwideo: Zbigniew Wicherski

link do filmu:
https://youtu.be/ebRtTxljQik


  Copyright © 2006-2015 TMZM Mielec Wicherski MCMLXII