TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec, KŚT,  G.L. Słowo na Dożynkach Powiatowych w Mielcu
28.08.2011

Mieleckie Rozmaitości Folkowe – Święto Plonów, które odbyły się 28 sierpnia 2011 na stadionie Gryf w Mielcu to już piąta odsłona imprezy promującej kulturę ludową powiatu mieleckiego. Poprzez spotkania z folklorem, które są swoistego rodzaju zwieńczeniem gminnych dożynek naszego powiatu, uczestniczące w imprezie gminy powiatu mieleckiego mają okazję do pełniejszej integracji oraz wymiany doświadczeń.

Dzięki takim spotkaniom mieszkańcy Mielca w jednym miejscu mają okazję do obcowania z tym co każda gmina powiatu ma najlepszego do zaoferowania w tym m.in. ze sztuką, kulturą i kulinariami. Mamy bowiem w powiecie bogactwo produktów tradycyjnych, które należy prezentować i promować wśród mieszkańców naszego regionu. To również ważne, aby swoją przynależność do ziemi mieleckiej manifestować na różne sposoby, a jednym z nich są właśnie Mieleckie Rozmaitości Folkowe jako przegląd rodzimej twórczości.

Już od kilku lat członkowie Klubu Środowisk Twórczych i Grupy Literackiej Słowo działających przy TMZM w Mielcu czynnie uczestniczą w Święcie Plonów a ich twórczość cieszy się sporym zainteresowaniem zwiedzających. Również i w tym roku Starostwo Powiatowego w Mielcu zaprosiło członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej do wzięcia udziału w Mieleckich Rozmaitościach Folkowych – Święcie Plonów i zaprezentowania dorobku twórców klubu na stadionie Gryfu w Mielcu.

ZOBACZ zdjęcia z dożynek
Przy dźwiękach ludowej muzyki można było obejrzeć i zakupić prace rzeźbiarskie Stanisława Szęszoła, Stanisława Czarneckiego, czy też prace w drewnie Andrzeja Ciacha.

Różnorodne barwne tematy, począwszy od kwiatów, widoków dawnej wsi polskiej, przez najnowsze budowle choćby Zamku w Przecławiu, czy twarz nowoczesnej Mony Lizy na płótnach malarskich prezentowali: Sylwia Krupińska, Józefa Kardyś, Małgorzata Wiech, Elżbieta Żurawska-Pezda, Grzegorz Cebula. Swoje prace z koronki wystawiała Irena Fornal, natomiast hafty Maria Szostak.

 

Stoisko KŚT uzupełniały wydawnictwa TMZM i członków Grupy literackiej Słowo, których sprzedaż prowadzili członkowie Zarządu TMZM Janusz Grdeń i Andrzej Kobylarz. Organizacje nad całością czuwała wiceprezes TMZM Maria Błażków i prezes Klubu Środowisk Twórczych Jadwiga Klaus. Dokumentację fotograficzną z dożynek wykonywał Zbigniew Wicherski.

Tegoroczne Święto plonów odwiedzili m. in.: prezes TMZM Jerzy Kazana, sekretarz TMZM Bronisław Kowalczuk, prezes Grupy Literackiej Słowo Zbigniew Michalski, Jacek Krzysztofik, była prezes KŚT Krystyna Gargas-Gąsiewska, członkowie KŚT Andrzej Bednarz, Anna Korpanty, Marian Pietruszka, Stanisław Szostak.
Powiat mielecki jest powiatem o tradycjach rolniczych i znaczącym udziale rolnictwa w działalności gospodarczej. Stąd pomysł nagradzania rolników na tak dużej imprezie dodatkowo przyczynia się do pokazania rolniczego wysiłku, pokazania innowacyjnych technologii w uprawie i hodowli oraz związanego z tym dorobku materialnego naszych rolników. Jest również promocją rolnictwa jako doskonałego sposobu na biznes i samorealizację.

Zbigniew Wicherski

Podobne tematy:

- I zawody wędkarskie o puchar prezesa TMZM, Wola Mielecka 15.08.2004 roku [więcej]

 

  Copyright © 2006-2011 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII