TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec KML  TMZM Mielec Muzeum Lotnictwa Polskiego i Teatr im. Juliana Słowackiego w Krakowie
Wycieczka członków TMZM, KŚT Mielec, MUTW
17.05.2011

W dniu 17.05.2011 r. została zorganizowana wycieczka dla członków TMZM i Klubu Środowisk twórczych w Mielcu do Krakowa. W jej ramach zwiedziliśmy Muzeum Lotnictwa Polskiego, oraz obejrzeliśmy sztukę "Chory z urojenia" (w roli głównej wystąpił Andrzej Grabowski) w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Galeria zdjęć


Muzeum Lotnictwa Polskiego funkcjonuje na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny (jednego z najstarszych lotnisk wojskowych na świecie). Lotnisko to powstało w 1912 w związku z rozwojem lotnictwa Austro-Węgier. W 1917 roku stało się jednym z punktów etapowych pierwszej w Europie regularnej pocztowej linii lotniczej łączącej Wiedeń z Kijowem i Odessą. Początkowo zajmowało obszar 55 ha i zawierało bazę oddziału lotniczego. Po odzyskaniu niepodległości i przejęciu obiektów lotniska przez polskie władze wojskowe zorganizowano pierwszą polską jednostkę bojową tzw. Eskadryllę Lotniczą (później 1 Eskadra). Następnie bazę rozbudowano tworząc warsztaty remontowo-produkcyjne, Niższą Szkołę Pilotów i kolejne eskadry. W 1921 powstał w oparciu o istniejące zaplecze techniczne 2 Pułk Lotniczy. W połowie lat 20. polskie władze wojskowe podjęły decyzję o rozbudowie lotniska. 18 lipca 1923 otwarto Cywilną Stację Lotniczą Kraków, czego efektem było powstanie drugiego co do wielkości lotniska w Polsce. W 1938 uruchomiono linię międzynarodową Warszawa-Kraków-Budapeszt. W czasie II wojny światowej lotnisko przejęli Niemcy, po wojnie po odzyskaniu niepodległości straciło swoje znaczenie ze względu na rozwój urbanistyczny okolicznych terenów. W 1963 zostało zlikwidowane.

Muzeum powstało w 1964. Pierwotnie funkcjonowało jako Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim, utworzony w oparciu o eksponaty zgromadzone na potrzeby Wystawy Lotniczej. W 1967 r. został przejęty przez Naczelną Organizację Techniczną i przemianowany na „Muzeum Lotnictwa”. Później przez pewien okres nosiło jeszcze nazwę Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Krakowie. Osobowość prawną muzeum uzyskało w 1971 r. po przejściu w gestię Ministerstwa Komunikacji.

Większość eksponatów stanowią przekazane do muzeum egzemplarze wycofane z użytku przez wojsko lub władze państwowe. Część eksponatów trafiła do muzeum dzięki wymianie z innymi muzeami na świecie.
--- Film  z pobytu w Muzeum Lotnictwa ---
 


Druga atrakcją plenerowej wycieczki był do spektakl „Chory z urojenia" Moliera w Teatrze Juliusza Słowackiego. Wieczorem, przed godziną 19, podnieceni i rozemocjonowani mieleccy artyści zasiedli na widowni, oczekując na pojawienie się głównej postaci - Argana, którego grał wspaniały aktor Andrzej Grabowski. Sztuka iskrzyła dowcipem, a cały zespół był doskonały. Jak powiedział na zakończenie Andrzej Grabowski, spektakl był zagrany 250 razy i dziś aktorzy obchodzą swoisty jubileusz. Na scenie pojawił się reżyser Giovanni Pampiglione, również gorąco oklaskiwany przez publiczność.

Bardzo zadowoleni, aczkolwiek zmęczeni dotarliśmy do Mielca po północy, ale nikt nie żałował zarwanej nocy, uważając, że było warto.

źródło, film: Zbigniew Wicherski

  Copyright © 2006-2011 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII