TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
Wernisaż wystawy Wiesławy Weroniki Górak "Uwolnić dusze drzewa".
07.08.2009

Rzeźbę ma w sercu.

Rzeźbą zajęła się 8 lat temu. Jej pierwsze dzieło znajduje się obecnie w przydomowej kapliczce. Po tej pierwszej, udanej próbie, sakralne dzieła zaczęła wykonywać dla innych. Zaczęła tworzyć rzeźby z przeznaczeniem na prezenty.

W Galerii I Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu można oglądać wystawę rzeźb Wiesławy Weroniki Górak.
7 sierpnia 2009 r. przy licznie zgromadzonej widowni odbył się wernisaż wystawy "Uwolnić dusze drzewa".

Artystka urodziła się w Mielcu, mieszka w Podleszanach. Lubi rysować i malować, ma na swoim koncie kilka obrazów. Ale przede wszystkim rzeźbi w drewnie, zafascynowała się sztuką sakralną. Pierwszą pracę wykonała w 2002 roku, figura Madonny wtedy wykonana do dziś stoi w ogrodzie artystki. Przez następne dwa lata jednak rzeźbą się nie zajmowała. W 2004 roku wreszcie zdecydowała się na pracę twórczą. Największe jej rzeźby to dwumetrowe dzieła. Swoje prace zdążyła już prezentować na wystawach indywidualnych i zbiorowych, rzeźby zaczęły trafiać do zbiorów prywatnych, także zagranicą. Zaczęła również zdobywać nagrody.

Wreszcie jej prace pojawiały się w świątyniach, rzeźba św. Barbary patronki żołnierzy górników w Bazylice Mniejszej Mielcu, a krzyż z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego dla kaplicy cmentarnej w Książnicach stał się zaczątkiem do wykonania całego cyklu tematycznego składającego się z siedmiu rzeźb i płaskorzeźb. Przedstawiał będzie części bolesne różańca.

- Praktycznie wszystkie te prace mają już swojego właściciela. Rzeźby wykonuję z okazji ślubu, chrzcin, komunii, a także innych uroczystości. Każda z drewnianych rzeźb przedstawia postacie z Biblii oraz anioły. Tym ostatnim często towarzyszą dzieci, i jak zdradza autorka, te postacie są tworzone na podstawie zdjęć osób, dla których wykonuje rzeźbę. Praca nad realizacją kolejnego pomysłu zajmuje jej około 2-3 tygodni. Na pytanie, kiedy rzeźbi – odpowiada, że to pytanie powinno brzmieć – kiedy nie rzeźbi! Niegdyś pielęgniarka, od pewnego czasu na wcześniejszej emeryturze, z pasją oddaje się swojemu hobby – dodaje rzeźbiarka.

- Malarstwem zajęłam się na początku, ale za namową siostry, której dedykuję dzisiejszą wystawę zaciekawiło mnie rzeźbienie w drzewie, z kawałka materiału zaczyna wyłaniać się postać, drzewo ożywa.
Dlaczego taki tytuł wystawy ? Najpierw jest drzewo żywe, żywa materia, która po ścięciu wydawać by się mogło jest już martwa, ale ma w sobie duszę, która została przekazana przez drzewo które kiedyś rosło. Gdy zaczyna się go obrabiać, drzewo ożywa, patrząc na te postacie są one żywe i przemawiają do nas, taka to jest historia z tym drzewem zakończyła pani Weronika.

Wiesława Górak podobnie jak wielu twórców nieprofesjonalnych chce przybliżyć nam przede wszystkim swoje wyobrażenie wydarzeń biblijnych. Twórczość pani Wiesławy rozwija się, każdy twórca doskonali się w swoim fachu i często przeżywa różne rozterki, zwłaszcza że są to osoby wyjątkowo wrażliwe. Tą wrażliwość widać w pracach rzeźbiarki i jest ona jej wielkim atutem - pisze profesor Aleksander Marek Zyśko z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Otwarcie wystawy Wiesławy Weroniki Górak, która zbiega się z pięcioleciem jej pracy twórczej, w piątek ściągnął około sto osób.
 


źródło: wichz / Korso,  Fot wichz

  Copyright © 2006-2009 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII