TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po godzinach:
skrypty php, skrypty JS, shout TMZM Mielec
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
Rajd Rowerowy w 111 rocznicę mieleckiej fotografii „Szlakiem Jadernych”
16.05.2009

Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział Miejski Mielec przy współpracy Nadleśnictwa Mielec zorganizowali w dniu 16 maja 2009 roku Rajd Rowerowy w 111 rocznicę mieleckiej fotografii zatytułowany „ Szlakiem Jadernych”. Jest to już czwarta z kolei impreza mająca na celu przybliżenie młodzieży wybitnych postaci wywodzących się z ziemi mieleckiej. Takimi niewątpliwie są August Jaderny oraz jego syn Wiktor, mieleccy fotografowie, którzy swoimi fotografiami dokumentowali życie Mielca. Tematem ich zdjęć było społeczeństwo, gospodarka, różne wydarzenia, architektura, wypadki i klęski żywiołowe. Do dziś zachowane są w zbiorach muzealnych szklane klisze i fotografie, które są bezcennym i niepowtarzalnym zapisem minionych czasów.

Miejscem rozpoczęcia imprezy był dom rodziny Jadernych – dziś filia Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wmurowana jest tu tablica pamiątkowa na której możemy przeczytać: „Jadernówka – Zakład Fotograficzny, dom rodziny Jadernych. Tu żyli i pracowali fotografowie, dokumentaliści, patrioci i społecznicy August Jaderny (1869-1921), Wiktor Jaderny (1902-1984). Za bezcenne dokonania w setną rocznicę powstania Zakładu Fotograficznego wdzięczni Mielczanie.” Mimo niesprzyjającej pogody i padającego deszczu na rozpoczęcie przybyło kilkadziesiąt osób. Uczestnikami byli harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Mielec im. Antoniny Gębicowej: 6 Drużyna Harcerska Starsza, 9 Mielecka Drużyna Harcerska, 4 Drużyna Harcerska „Łaziki” im. Korczaka, którym przewodzili phm Magdalena Pietrzak i phm Bartłomiej Maryniak.  Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej reprezentowała I Mielecka Drużyna Harcerzy „HADEM” im. Józefa Grzesiaka „Czarny”. Była też kilkuosobowa grupa z PTTK z członkiem zarządu Januszem Wyziną i grupa pracowników Kirchoff Polska z całymi rodzinami.

Najmłodszymi uczestnikami rajdu byli Aleksandra Grzelak - 2,5 latka (na siodełku) oraz samodzielnie jadący na rowerkach sześciolatkowie Alan Grzelak, Damian Parys oraz liczący po 10 lat Michał Nowosielski i Jagódka Parys. Koordynatorem i prowadzącym imprezę był Marek Woźniak - członek Zarządów TMZM i PTTK. Krótką informację o patronach rajdu przekazał Janusz Zborowski, a sygnał do rozpoczęcia wyjazdu wystrzałem ze startera dał prezes TMZM Jerzy Kazana.

Ścieżkami rowerowymi przez Mielec w kierunku SSE uczestnicy udali się do Nadleśnictwa Mielec. Przy wjeździe do lasu dołączyli pozostali rajdowicze , którzy nie byli na rozpoczęciu. Trochę niesprzyjająca pogoda zmusiła organizatorów do skrócenia trasy przejazdu, ale i tak sporą część nowopowstałej ścieżki rowerowej o charakterze edukacyjno-przyrodniczo-historycznym uczestnicy rajdu zaliczyli. Podczas jednego z postojów krótką prelekcję o historii fotografii, aparatach fotograficznych i fotografowaniu w dawnych czasach wygłosił wicece prezes TMZM.  Było też spotkanie z panem podleśniczym Leśnictwa Cyranka, który opowiadał o życiu zwierząt które zamieszkują lasy mieleckie m.in. łosie, jelenie, sarny, bobry, lisy.  Pokazał tamę zbudowaną przez bobry oraz rozlewiska. Pogoda w tym czasie uległa znacznej poprawie, przestało padać, więc wszyscy udali się na polanę zwaną Maracana, gdzie urządzono piknik, Przyjechali także samochodami ci, którzy nie mogli jechać rowerami (sporo osób z PTTK). Rozpalono ognisko i na specjalnym grillu upieczono dla wszystkich kiełbaski. Przy gitarze śpiewano harcerskie i biesiadne piosenki. Młodzież urządzała sobie różne zabawy i pokazywała swoją sprawność fizyczną. Szczególnie podobało się układanie z żywych ludzi tzw. pająka.

Przeprowadzono konkurs na temat życia i działalności Augusta i Wiktora Jadernych. Harcerze zgrupowani w czterech grupach ( 3 ZHP i 1 ZHR) bardzo dobrze odpowiadali na pytania Janusza Zborowskiego i w nagrodę otrzymali od niego zestawy książek ufundowanych przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Były to m.in. Zapiski Mieleckie, almanachy, tomiki wierszy itp. Najmłodsi uczestnicy rajdu również otrzymali nagrody, które ufundowane były przez Nadleśnictwo Mielec i PTTK O/M Mielec. Pytania na które odpowiadały dzieci dotyczyły zwierząt zamieszkujących lasy mieleckie. Po wspólnych śpiewach i zabawach około godz. 14  wszyscy bardzo zadowoleni i radośni powrócili do domów.      


źródło: wichz, Fot BM

  Copyright © 2006-2009 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII