TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec Działalność:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Warto zobaczyć:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Po pracy:
TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
  Monitoring:
TMZM Mielec
TMZM Mielec Komentator
TMZM Mielec Księga gości
TMZM Mielec

aktual:

TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
TMZM Mielec TMZM Mielec
 TMZM Mielec TMZM Mielec  TMZM Mielec Aktualności  TMZM Mielec Album i wystawa        
TMZM Mielec
 Mielec na dawnych pocztówkach – wystawa w Muzeum Regionalnym w Jadernówce.

Już w XIX w., gdy pocztówka stała się powszechna, modne było także jej zbieranie. Bogate kolekcje trafiały do pięknych albumów, które z dumą pokazywano gościom podczas towarzyskich spotkań. Z czasem, chcąc pokazać owe zbiory szerszej publiczności zaczęto organizować wystawy. Warto wspomnieć, że pierwsza wystawa kart pocztowych na ziemiach polskich miała miejsce w 1899 r. w Krakowie, a rok później w Warszawie.

28 marca 2008 roku w Jadernówce otwarto wystawę "Mielec na dawnych pocztówkach”, która prezentuje nasze miasto na pocztówkach z lat od 99. XIX w. do 45. XX w. Tytuł nawiązuje do popularnych na przełomie XIX w. i XX w., najczęściej wieloobrazkowych pocztówek tzw. grussów, gdyż Gruss aus … to po prostu Pozdrowienie z…. Takie pozdrowieniowe karty wysyłano masowo również z Mielca.

Oglądając widokówki zgromadzone na wystawie, począwszy od tych przedstawiających rynek czy główne ulice aż po mniej znane zakątki, dostrzeżemy zmiany w zagospodarowaniu terenu, rozbudowę zarówno centrum miasta, jak i jego dzielnic. Na najstarszych kartach widzimy pierwsze, ważne dla Mielca obiekty oraz widoki, dzisiaj niekiedy trudne do rozpoznania. Na międzywojennych widokówkach uwagę zwraca nowoczesna architektura, powstająca wówczas głównie w południowej części miasta. Na kartach z lat 40. spotykamy już nowe obiekty obok zabytkowych. Poza budowlami, których charakter jest mimo wszystko dość trwały, często obiektem zainteresowania fotografa były takie elementy życie codziennego jak, ruch uliczny, targ miejski. Przedstawione pocztówki stanowią bardzo cenny materiał dokumentacyjny, gdyż wiele uwiecznionych na nich miejsc i obiektów dzisiaj już nie istnieje.

Na otwarciu wystawy dyrektor Muzeum Regionalnego Jerzy Skrzypczak zaprezentował album pt:
"Mielec na dawnych pocztówkach", któremu towarzyszy wystawa ponieważ, decyzja o wydaniu albumu zapadła znacznie wcześniej, a kiedy można juz było ocenić jego zasoby materiałowe, zrodziła się myśl o powstaniu wystawy. Album został wydany również dla uczczenia 550 rocznicy wydania zezwolenia królewskiego na założenie miasta Mielca.

Album poprzedzony jest dwoma opracowaniami, w których możemy znaleźć informacje o fotografach i wydawcach pocztówek w poszczególnych okresach czasu, oraz historii Mielca widzianego z pocztówki. Można obejrzeć około 320 pocztówek, które pochodzą ze zbiorów zarówno należących do Muzeum Regionalnego w Mielcu, jak również kolekcjonerów prywatnych, mielczanina Jacka Kawki, który jako pierwszy w sposób dynamiczny zaczął zbierać pocztówki, znanych krakowskich kolekcjonerów : Jerzego Zielińskiego, Marka Sosenko, są też pojedyńcze egzemplarze należące do mielczan, którzy zbierali pocztówki .

To co widzimy na wystawie jest zawężeniem tego co przedstawione jest w albumie. Wystawa chronologicznie zaczyna się w 1899 roku , kiedy pojawiły się trzy najstarsze pocztówki związane z Mielcem, a kończy w 1944 roku. Natomiast w albumie przedstawiony jest szerszy okres, poszerzony o kilka serii pocztówek czarno-białych okresu PRL-u, album uzupełniony jest również o ważne wydarzenia sportowe w historii naszego miasta, jak zdobycie tytułu mistrza Polski przez Stal Mielec, udział mieleckich piłkarzy w Mistrzostwach Świata w 1974 roku.
W albumie przedstawione jest 320 pocztówek, w porównaniu z innymi miastami nie jest to dużo. Przynależność do klubu miast, które mogą pochwalić się swoimi zasobami było powodem, żeby odnaleźć i pokazać zbiory trzymane pod przysłowiowym kloszem.

Na wystawie można oglądać Mielec, który już właściwie nie istnieje, Mielec austro-wegierski, który skończył się w 1918roku, Mielec okresu dwudziestolecia międzywojennego, oraz Mielec czasu okupacji hitlerowskiej, który przedstawia unikatowa seria wykonana przez niemieckiego fotografa Kurta Schonafelda. To co widzimy na wystawie ma swoją historię, dotyczy konkretnych wydarzeń oraz ludzi.

Kustosz muzeum Janusz Halisz opowiedał o mieleckich pocztówkach, oraz o historii powstania pocztówki. Najstarsze pocztówki przedstawione na wystawie są z roku 1899, data ich wydania jest określona na podstawie obiegu pocztowego, autorem zdjęć do pocztówek jest August Jaderny, który w 1898 roku osiedlił się w Mielcu. Są to pocztówki wielowidokowe, niejednokrotnie te same ujęcia wydawane były w różnych oprawach graficznych i plastycznych przez tych samych wydawców.

Pocztówki mógł wydawać każdy, kto miał na to pieniądze, dlatego wśród wydawców są osoby prywatne jak również stowarzyszenia , w Mielcu np. Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej, Ochotnicza Straż Pożarna.

Pocztówki wydawane w okresie międzywojennym charakteryzują się znacznie skromniejszą szatą graficzną , nie są dopracowane artystycznie, wpływ zapewne miała ich produkcja seryjna.

Kolejna grupa to pocztówki z widokami Mielca okresu II wojny światowej, których autorem jest fotograf Kurt Schonefeld. Jest to seria około 50 pocztówek, które są ewenementem w skali kraju, ponieważ wyszły spod ręki jednego autora jako seria.

Organizatorzy wystawy pragnęli pokazać również samą kartą pocztową, jej dzieje, różnorodność form i technik wydawniczych. Często łączono różne techniki szczególnie litografię ze światłodrukiem i fotografią. Wśród najstarszych, a zarazem najpiękniejszych kart najczęściej spotykamy, obok samych litografii, światłodrukowe widoki miasta ujęte w litograficzne winiety. Trzeba pamiętać, iż wszelkie metody „upiększania” pocztówkowych widoków miały na celu przede wszystkim stworzenie nastroju, pokazanie danego miejsce pięknym i atrakcyjnym, co było dla ówczesnych ważniejsze od realizmu. Dopiero po 1918 r., zgodnie ze zmianą gustów odbiorcy, szczególnie karty krajoznawcze pozbawiono dekoracyjności, elementów fantazyjnych.

Ekspozycja prezentuje przede wszystkim kolekcję Muzeum Regionalnego w Mielcu. Dodatkowo została ona wzbogacona o karty ze zbiorów prywatnych i instytucji pokrewnych, co pozwoliło pełniej zaprezentować zarówno miasto, jak i historię karty pocztowej. Wystawa zaciekawi nie tylko historyka, etnografa czy kolekcjonera, ale wszystkich zainteresowanych przeszłością. A każdemu, kto potrafi wnikliwie patrzeć, przybliży pełen uroku, barwny świat minionej epoki.

W otwarciu wystawy udział wzięły władze miasta i powiatu w osobach : Marek Paprocki - Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego, Zdzisław Nowakowski - Przewodniczący Rady Miejskiej, Fryderyk Kapinos - wiceprezydent Miasta Mielca, Józef Witek - dyrektor Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego, Maria Błażków - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Stanisław Jurek - proboszcz parafii św. Mateusza, Jerzy Kazana - Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, oraz licznych mielczan zainteresowanych historią miasta Mielca. Było to spotkanie na wieczorze w rodzaju sentymentalnej podróży . Na wystawie nie zmieścił się okres powojenny i kolorowe pocztówki z tego okresu, co jest niewątpliwie bodźcem do kolejnych wystaw.


źródło -  Zbigniew Wicherski (foto wichz)

TMZM Mielec
 Copyright © 2006-2008 TMZM Mielec &  wichz MCMLXII